|
 W dniu 6 maja uczennice klasy III: Gabriela Kmieć, Kinga Nowak i Marlena Maziarz wzięły udział w XII edycji Gminnego Konkursu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla klas I – III. Od wielu tygodni uczennice pod opieką wychowawczyni pani Mireli Kiełbasa przygotowywały się do tego wydarzenia. Rozwiązywały testy, uczyły się znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego.
Włożony w przygotowania wysiłek zaowocował zdobytym w konkursie I miejscem dla drużyny i wyróżnieniem dla najlepszego uczestnika konkursu – otrzymała go Marlenka Maziarz.
W tym roku testy do konkursu opracowała Szkoła Podstawowa w Wielopolu, organizację powierzono Niepublicznej Niepłatnej Szkole Podstawowej z Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazowce.
Składamy serdeczne podziękowania organizatorom za miłe przyjęcie oraz gratulujemy wspaniałej organizacji. Z niepokojem czekamy na Powiatowy Turniej BRD, który już wkrótce.
Opracowanie: Mirela Kiełbasa |
|
|
Podsumowanie projektu W obronie Ziemi |
|
 Nasza szkoła uczestniczy w wojewódzkim projekcie „EKOSZKOŁA 2016”. W związku z tym, w oparciu o program działań pod nazwą „W obronie Ziemi”, podejmujemy szereg działań, mających na celu budowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów.
27 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi odbyło się podsumowanie tego przedsięwzięcia, na które licznie przybyli rodzice i zaproszeni goście radni Rady Miejskiej pani Kazimiera Wąż i pan Bogdan Pawelec, który prowadzi od 11 lat gospodarstwo ekologiczne. Pan Pawelec przygotował ciekawą prelekcję na temat ekologii i konieczności dbania o środowisko naturalne.
Następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali przedstawienie pt. „Jak uczyliśmy Michała szanować przyrodę?”, nawiązujące treścią do problemów ekologicznych. Nad przygotowaniem inscenizacji czuwali nauczyciele pani Renata Sojka i pan Waldemar Szlosek, a dekorację wykonała pani Mirela Kiełbasa.
Szkolny Klub Młodego Ekologa przeprowadził debatę na temat konieczności ochrony środowiska oraz odczytał opracowany przez siebie dekalog szkolnego ekologa.
Ciekawym akcentem był występ formacji tanecznej DANCE STARS prowadzonej przez pana Gabriela Skibę, która zaprezentowała walca angielskiego, sambę, cha-cha oraz rock and rolla, a uczniowie klasy VI odegrali układ taneczny z hiphopową piosenką. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Również w ramach projektu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Ciekawa fauna i flora naszej miejscowości”. Prezentację zgłoszonych prac przygotowała pani Dorota Grzesik.
Na koniec imprezy dyrektor szkoły pan Dariusz Węglowski podsumował działania prowadzone przez szkołę w ostatnich miesiącach w ramach projektu, podziękował uczniom i nauczycielom oraz rodzicom za duże zaangażowanie.
W tym dniu wszystkie klasy przygotowały stoły ze zdrową żywnością na bazie owoców i warzyw. To jedno z działań realizowanego programu Trzymaj formę, którym opiekuje się pani Grażyna Kruk.
Na koniec odbyła się prawdziwa uczta zdrowej żywności.Realizowany przez szkołę projekt aktywizował całą społeczność szkolną, przyczynił się do podniesienia wśród uczniów świadomości ekologicznej zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami.
Przedsięwzięcie przyczyniło się do bliższego kontaktu uczniów z przyrodą, a zdobyte przez nich doświadczenia powinny zaowocować w życiu codziennym.
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Czytać każdy może ... Szkoła z klasą 2.0 |
|
 Pod tym hasłem 29 kwietnia 2016 r. przeprowadzona została, w ramach realizowanego projektu ,,Szkoła z klasą 2.0” akcja czytelnicza dla najmłodszych uczniów.
Nad całością wydarzenia opiekę sprawowała wychowawczyni klasy III, pani Mirela Kiełbasa.Wspólnie z nią nad przedsięwzięciem pracowała pani Lucyna Kiwior bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej - Filia w Nieczajnie Górnej oraz uczennice klasy VI należące do Klubu Miłośników Książki.
To one właśnie opracowały i przeprowadziły wszystkie działania promujące czytelnictwo wśród najmłodszych.
Uczniowie otrzymali również pamiątkowe kalendarzyki i ulotki.Największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się zabawy interaktywne utrwalające przeczytane w książce ,,Przygody Bolka i Lolka” informacje oraz drama przedstawiająca przygody głównych bohaterów. Każde z dzieci otrzymało własnoręcznie wykonany przez ,,Klubowiczki” upominek.
Na zakończenie akcji dzieci wypowiedziały się na temat przeprowadzonych zajęć w formie plastycznej ankiety, w wyniku której okazało się, że wszystkim to wydarzenie bardzo się podobało. Szczególnie zabawy i możliwość wzięcia udziału w wielu konkursach z nagrodami.
Przeprowadzona akcja udowodniła, że czytanie może być również ciekawą i pouczającą przygodą. Nauczyła dzieci właściwej współpracy w zespole i umiejętności współdziałania w różnej wiekowo grupie rówieśniczej.
Składamy serdeczne podziękowania pani Lucynie Kiwior, za czynne włączenie się w przygotowanie i przeprowadzenie akcji.
Opracowanie Mirela Kiełbasa |
|
|
W gospodarstwie ekologicznym Państwa Krystyny i Bogdana Pawelców |
|
 22 kwietnia 2016 uczniowie klasy piątej, wspólnie z nauczycielem przyrody p. Renatą Sojką, wybrali się do gospodarstwa ekologicznego państwa Pawelców, którzy przyjęli ich z dużą radością i życzliwością.
Gospodarze prowadzą rodzinne, wielokierunkowe gospodarstwo ekologiczne o powierzchni 7,4 ha od 11 lat. Specjalizują się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Hodują: krowę, byki rasy simental i hereford, trzodę chlewną, króliki, kaczki, perliczki, kury.
Ozdobą gospodarstwa są piękne pawie, a pasją pana Pawelca są gołębie.
Państwo Pawelcowie uprawiają: mieszankę zbożową, orkisz, pszenicę, mieszanki traw z motylkowymi, ziemniaki, buraki pastewne, jarzyny, bobik.
Produkcja roślinna prowadzona jest metodami ekologicznymi - bez udziału nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Stosuje się nawozy naturalne w postaci: obornika, gnojowicy, a jako poplon na nawóz zielony sieje się gorczycę. W ogródku ziołowym pani Krystyny Pawelec rośnie: piołun, szałwia, oregano, melisa.
Obok domu jest sad, a w nim: jabłonie ,śliwy, pigwa, orzechy włoskie, wiśnie, jagoda kamczacka.
Gospodarstwo posiada Certyfikat zgodności wydany przez jednostkę certyfikującą COBICO z siedzibą w Krakowie. Rośliny i zwierzęta w tym gospodarstwie żyją w harmonii z naturą. Uczniowie z dużym zainteresowaniem poznawali tajniki prowadzenia gospodarstwa ekologicznego.
Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni na pyszne ciasto i herbatkę.
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Pomagamy nie tylko przyrodzie - podsumowanie zbiórek selektywnych |
|
 W naszej szkole od początku roku szkolnego prowadzone są zbiórki selektywne. Uczniowie zbierają: plastikowe nakrętki, makulaturę, zużyte baterie.
Akcja ma celu zaktywizowanie całej społeczności szkolnej do działań związanych z segregacją odpadów - praktyczna edukacją ekologiczną, a także pomoc osobom niepełnosprawnym. To kolejne działania w ramach projektu EKOSZKOŁA 2016.
Plastikowe nakrętki zostały przekazane na cel charytatywny do Środowiskowego Domu Samopomocy im Św. Kingi w Tarnowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Dyrektor - Siostra Weronika - Małgorzata Gardas skierowała do uczniów i pracowników naszej szkoły słowa podziekowania. Zwróciła się także z prośbą o kontynuowanie zbiórki nakrętek dla podopiecznych Ośrodka.
Nasza szkoła kontynuuje współpracę także z Firmą EKOSYSTEM w Krakowie, która dostarczyła pojemniki do zużytych baterii, ulotki oraz plakaty promujące Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół „Zbieraj baterie !".
W tym roku szkolnym zebraliśmy około 50 kg zużytych baterii.
W bieżącym roku szkolnym nawiązaliśmy kontakt z Firmą Stena Recycling i uczestniczymy w konkursie „Zbieramy makulaturę - oszczędzamy lasy”. Konkurs polega na zbiórce jak największej ilości makulatury w szkołach i przedszkolach. Zebraliśmy około 400 kg makulatury.
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Las bogactwo do ochrony - spotkanie z leśnikiem |
|
 W piątek 8 kwietnia 2016 r. w ramach realizowanego projektu ekologicznego EKOSZKOŁA 2016 odbyło się spotkanie się z panem Leśniczym Grzegorzem Świątkowskim z Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej. Udział w nim wzieli uczniowie z klas I - VI.
Ciekawe opowieści leśnika przybliżyły uczniom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegało w miłej i radosnej atmosferze.
Młodzi przyrodnicy z z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyli się jak należy zachować w lesie.
Uczniowie mieli wiele pytań do leśniczego np. na czym polega praca leśnika?, jakie czynności wykonują leśnicy wiosną w lesie? itp.
Pod koniec spotkania pan leśniczy przeprowadził mały egzamin wśród uczniów, sprawdzając nowo przyswojoną wiedzę. Najlepsi otrzymali nagrody.
Pożegnano się tradycyjnym „Darz bór”, którym to witają się lub żegnają się leśnicy i myśliwi życząc sobie powodzenia.
„Darz bór”! - Renata Sojka |
|
|
Eliminacje Powiatowe XXXIX Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym |
|
 12 kwietnia br. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się finał Eliminacji Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla szkól podstawowych i gimnazjalnych.
W finale wzięło udział 8 szkół podstawowych i 6 szkół gimnazjalnych.Sam turniej składał się z kilku etapów poprzez eliminacje szkolne oraz gminne zwycięskie drużyny awansowały do finału powiatowego.
Nasza szkolna drużyna w składzie: Joanna Foszcz kl. V, Patryk Szwajkosz kl. V, Natalia Wojtas kl. V, Wiktor Wybraniec kl. IV reprezentowała gminę Dąbrowa Tarnowska. Finał składał się z dwóch etapów: rozwiązywania testów wiedzy oraz jazdy po miasteczku ruchu drogowego. Wszystkie drużyny musiały wykazać się praktyczną umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze poradzili sobie z testami wiedzy oraz wiedzą i umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. Nieco gorzej wypadła praktyczna jazda po miasteczku komunikacyjnym.
Na wyróżnienie zasługuje Wiktor Wybraniec, który zajął II miejsce indywidualnie po wszystkich konkurencjach.
Ostatecznie zajęliśmy III miejsce w Eliminacjach Powiatowych XXXIX Turnieju BRD. Drużyna otrzymała puchar, pamiątkowe medale, dyplom oraz cenne nagrody rzeczowe. Uczniów do turnieju przygotowała pani Renata Sojka.
Nagrody uczniom wręczyli: Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, insp. Andrzej Kupiec Komendant Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Fido Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Ferdynand Gawron starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Tarnowie oraz sponsorzy.
GRATULUJEMY!!!
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|
|
|
|
Urodziny:
|
|