25 Maj 2025 16:53
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

W oczyszczalni ścieków w Dąbrowie Tarnowskiej
W  oczyszczalni ścieków w Dąbrowie Tarnowskiej

W ramach edukacji ekologicznej  uczniowie klas IV-VI udali się do oczyszczalni ścieków gdzie zapoznano ich  ze źródłami zanieczyszczeń wód, schematem działania oczyszczalni oraz metodami oczyszczania ścieków.

Mechaniczna metoda oczyszczania ścieków stanowi I stopień oczyszczania. Na tym etapie procesy mają na  celu usunięcie ze ścieków ciał stałych pływających (butelek, papierów, metali oraz innego rodzaju śmieci), jak również grubych zawiesin mineralnych oraz organicznych.

Oczyszczanie biologiczne ścieków ma na celu usunięcie ze ścieków biologicznie rozkładalnych zanieczyszczeń. Do procesu biologicznego rozkładu zanieczyszczeń organicznych wykorzystywane są populacje mikroorganizmów zawieszone w toni ścieków.

Metody chemiczne stosuje się do usuwania ze ścieków substancji nie ulegających biologicznemu rozkładowi. Chlorowanie zaś ma na celu unieszkodliwieniu bakterii chorobotwórczych i usunięcie przykrej woni ze ścieków.

Pan kierownik oczyszczalni, odpowiadał także na pytania związane z pracą oczyszczalni np. ile litrów ścieków oczyszcza się w ciągu doby, jakiego rodzaju ścieki trafiają do oczyszczalni, jaki jest koszt ich oczyszczania.

Opracowanie: Renata Sojka

Ogólnopolski Turniej BRD - etap gminny
Ogólnopolski Turniej BRD - etap gminny

7 kwietnia 2016 r. odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Tradycyjnie gospodarzem turnieju była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej. Do rywalizacji przystąpiło sześć szkół podstawowych i trzy gimnazjalne.

Etap gminny turnieju, zgodnie z regulaminem, składał się z jest pisemnego testu ze znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego. Konkurs przeprowadziła Komisja w składzie: Marian Gajda, Krzysztof OrwatJacek Sąsiadek.

W kategorii szkół podstawowych drużyny uzyskały następujące miejsca:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej w składzie: Joanna Foszcz, Natalia Wojtas, Patryk Szwajkosz i Wiktor Wybraniec

II miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

II miejsce Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie

IV miejsce Szkoła Podstawowa Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej;V miejsce Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa w Żelazówce

VI miejsce Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim

Nagrody dla zwycięzców ufundował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Wręczając nagrody i podsumowując rywalizację turniejową podziękował uczestnikom i ich opiekunom za udział oraz życzył zwycięzcom godnego reprezentowania naszej gminy w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej  11 kwietnia 2016 r.

Drużynę do turnieju przygotowała pani Renata Sojka

Gratulujemy zwycięzcom!

Ponownie gościmy cyrk "SZOK"
Ponownie gościmy cyrk "SZOK"

Stałym gościem w naszej szkole jest cyrk „Szok”. Na każde spotkanie cyrkowcy przygotowują nowy program, który obfituje w ciekawe niespodzianki. Podczas kwietniowego występu widzów zachwycił potężny biały niedźwiedź – na szczęście bardzo przyjaźnie odnoszący się do „milusińskich”. Nie zabrakło atrakcji w postaci węża, ale nie wszyscy spośród dzieci i obecnych także rodziców mieli odwagę go dotknąć.

Długo brzmiały końcowe brawa, a cyrk zapowiedział kolejne spotkanie w następnym roku szkolnym. Niecierpliwie czekamy!

Opracowanie: Irena Klich

STOP - wypalaniu traw na wiosnę!
STOP - wypalaniu traw na wiosnę!

7 kwietnia br. odbyło się spotkanie uczniów klas I - VI z przedstawicielami Powiatowej Państwowej Straży  Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej panem st. bryg. Mariusz Klimajem i panem mł bryg. Krzysztofem Romańskim.

To kolejne działanie ekologiczno - profilaktyczne w związku z przystąpieniem naszej szkoły do wojewódzkiego projektu EKOSZKOŁA 2016 oraz  włączeniem się szkoły  do Ogólnopolskiej Kampanii Nie wypalaj traw!

Strażacy  poinformowali uczniów, że okres zimy i wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

Pożary są  niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również  wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.Wypalanie traw ,łąk i nieużytków rolnych   jest zabronione, grozi za to kara grzywny.

Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją multimedialną.

Na koniec Dyrektor szkoły p. Dariusz Węglowski podziękował przedstawicielom  Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej za interesujące spotkanie, które przyczyniło się do poniesienia świadomości  uczniów w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.

Po lekcjach uczniowie  rozwiesili plakaty przygotowane przez poszczególne klasy  w miejscach publicznych naszej miejscowości, apelując tym samym do mieszkańców o nie wypalanie traw na wiosnę.

Opracowanie: Renata Sojka

Na zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Spotkania Kultur
Na zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Spotkania Kultur

Wramach edukacji regionalnej uczniowie klas IV – VI naszej szkoły (43 osoby) odwiedzili 6 kwietnia br. Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Wzięli tam udział w warsztatach  „Kultura ludowa Powiśla” prowadzonych przez p. Karolinę Pikul, która w interesujacy sposób, często w formie ciekawostek, przybliżyła codzienne życie naszych prababek i pradziadków.

Uczniowie mogli poznać zarówno historię zalipiańskich kwiatów jak i stroje codzienne oraz  odświętne mieszkańców dawnej wsi a także narzędzia codziennego użytku. Największą atrakcją były zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy mieli okazję uruchomić swoją wyobraźnię, próbując nazwać przedmioty  wykorzystywane dawniej na wsi  oraz wskazać ich zastosowanie.A były to między innymi: cepy, kołyska, drewniaki, słomiane buty „Berloce”, „Chłopak” do ściągania butów, cierlica, grzebień do wyczesywania lnu, zgrzebło, niecki do wyrabiania ciasta, łopata do chleba. Niekiedy nie było  łatwo odgadnąć nazwę a także przeznaczenie niektórych przedmiotów, ale  z pomocą przychodziła pani przewodnik.

Dzięki zajęciom w OSK  uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o dawnej kulturze wiejskiej naszego najbliższego regionu.

Opracował: Waldemar Szlosek

Z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej
Z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej

W środę 6 kwietnia br. 43 uczniów z klas IV – VI wraz z nauczycielami udało się  z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej celem zwiedzenia prezentowanych w niej wystaw.

W dziale dla dorosłych uczniowie podziwiali wystawę „Sielsko Anielsko”. Zaprezentowano na  niej   kolekcję aniołów należącą do pani Anny Celińskiej. Jedyne w swoim rodzaju anioły, wykonane w przeróżnych technikach (w drewnie, mydle, wosku, z masy solnej , gipsu papieru tkanin, wikliny) urzekały swoistym pięknem.

Z kolei uczestnicy wycieczki zapoznali się z tradycją znanego i popularnego śmigusa – dyngusa  w Wilamowicach - małej miejscowości niedaleko Bielska, gdzie na miejscowy rynek przybywają w Lany Poniedziałek kolorowi  przebierańcy na przedziwnych pojazdach z „zapasem” wody, by kultywować starą tradycję polewania się wodą. Uwiecznił to na swoich fotografiach Marcin Głuszek – autor wystawy „Śmiergust w Wilamowicach”.

W dziale dla dzieci czekały na uczniów dalsze atrakcje. Można było podziwiać kolekcję lalek kostiumowych, Barbie, Monster Hause. Uwagę przykuwały także „Picture books” – książki obrazkowe, które pobudzają wyobraźnię, szczególnie dzieci młodszych. W takiej książeczce najważniejsze są obrazki, a tekst, jeżeli się pojawia, nie może istnieć bez obrazów. Uczą one kreatywnego i logicznego myślenia. Na zakończenie zwiedzania pani bibliotekarka przeprowadziła krótkie warsztaty w ramach projektu „Ekopaka” o tworzywach sztucznych, zapoznając z produkcją, zastosowaniem, utylizacją plastiku. Można było też „pobawić” się plastikiem między innymi tangramami.

Wszyscy radośni, zachwyceni pięknymi ekspozycjami, zdjęciami i ciekawymi zajęciami wrócili do szkoły.

Opracował: Waldemar Szlosek

Byliśmy w Brazylii
Byliśmy w Brazylii

W piątek  1 kwietnia  uczniowie naszej szkoły spotkali się z podróżnikiem reprezentującym grupę „Trzask”.

To młodzi ludzie ciekawi świata i dążący do jego poznania. W roku 2003 założyli grupę „trzask.pl”, w ramach której odbyli kilkadziesiąt egzotycznych podróży.

W tym pokazie podróżnik opowiedział o największym mieście Ameryki Południowej i półkuli południowej –  Sao Paulo.

Pokazał relację z lotu helikopterem nad najpiękniejszym i największym wodospadem, który leży na granicy Brazylii i Argentyny- wodospady Iguazu.

W tej podróży uczniowie odwiedzili drugą – pod względem wielkości – na świecie hydroelektrownię Itaipu, nakarmili Kajmany na Pantanalu, największym bagnistym obszarze na świecie, nauczyli się grać na berimbau i afrykańskich bębnach w Salvadorze.

Uczestnicy dowiedzieli się czemu brazylijska kawa jest jedną z najlepszych na świecie, zobaczyli najpiękniejsze wydmy w Brazylii – Lencois Maranhenses oraz włóczyli się po największej faweli w Rio de Janeiro- faweli Rocinha.

To była ciekawa i kolorowa podróż do Brazylii.

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.03 51,683,923 unikalnych wizyt