25 Maj 2025 00:45
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

TANECZNYM KROKIEM KRAKOWIAKA PO ZŁOTO I SREBRO
TANECZNYM KROKIEM KRAKOWIAKA PO ZŁOTO I SREBRO

Paulinka Chudy i Adaś Ciąbor, uczniowie klasy II, wytańczyli sobie złoty i srebrny medal. Młodzi tancerze wzięli udział w XXX Międzyklubowym Turnieju Tańca Towarzyskiego „O KRAKOWSKĄ CZAPECZKĘ”. Turniej odbył się w niedzielę, 11 listopada, w Ośrodku Olimpijskim „KOLNA” położonym na terenie Bielańsko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego w odległości 6 km od centrum miasta Krakowa. Na trybunach zasiedli rodzice dzieci, którzy dopingowali swoje pociechy.

Zwycięzcy wrócili do domów z medalami i dyplomami. Po występie w Krakowie Paulinka i Adaś najszybciej jak to było możliwe wrócili do Nieczajnej, aby z kolei wystąpić w programie artystycznym podczas niepodległościowej wieczornicy dla mieszkańców wsi.

Oprac. Irena Klich

Wieczornica niepodległościowa
Wieczornica niepodległościowa

 

„Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości”

Jan Paweł II

 11 listopada po Mszy Świętej za Ojczyznę, którą sprawował ks. Proboszcz Stanisław Bieleń, mieszkańcy wsi Nieczajna Górna i Nieczajna Dolna licznie zgromadzili się w Domu Ludowym w Nieczajnie Górnej.

100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę była okazją do zorganizowania wieczornicy niepodległościowej przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna oraz samorząd wiejski.

Przybyłych mieszkańców oraz znamienitych gości powitał sołtys  Jan Bąba. Swą obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Burmistrz  Dąbrowy Tarnowskiej  Krzysztof Kaczmarski, Zastępca  Burmistrza Stanisław Ryczek,  Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat,   radna Rady Miejskiej Kazimiera Wąż, dyrektor szkoły Dariusz Węglowski, dyrektor przedszkola Wiesława Wójcik, komendant OSP  Zbigniew Pikul,  prezes OSP Ryszard Mucha, sołtys wsi Nieczajna Dolna  Czesław Podosek,  Kazimierz Szlosek.

Następnie uczniowie  szkoły podstawowej w Nieczajnie Górnej zaprezentowali patriotyczną akademię. Na tę szczególną rocznicę przygotowano wzruszające widowisko słowno-muzyczne,  w którym  przedstawili dramat rozbioru Polski i walkę narodu o niepodległość. Odczytany został apel niepodległościowy, w którym oddano hołd poległym za Ojczyznę i odśpiewano Rotę.

Uroczystość uświetnił występ zespołu  folklorystycznego Nieczajnianie, który zatańczył poloneza w pięknych strojach krakowskich.

Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili Poseł na Sejm Wiesław Krajewski oraz Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Z kolei zebrani zaproszeni zostali przez p. Renatę Sojka na degustację potraw regionalnych, które przygotowały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Nieczajna zgodnie z tradycyjnymi przepisami naszych babć i prababć. Niepodległościowy posiłek wszystkim bardzo smakował, a dla wielu był przypomnieniem smaków z dzieciństwa.

Wieczornica  była okazją do spotkania się mieszkańców i wspólnych rozmów przy suto zastawionym stole. Miłym akcentem było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich.

Na koniec pan Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej podziękował organizatorom i pogratulował udanej imprezy, a uczniom pięknego występu.

 Opracowała: Renata Sojka

"Balladyna" w tarnowskim teatrze
"Balladyna" w tarnowskim teatrze

Sobotni wieczór - 27 października, uczniowie klasy VII i VIII spędzili wyjątkowo, ponieważ udali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Głównym celem wycieczki był spektakl „Balladyna” według reżyserii Bożeny Suchockiej. Sztuka poruszyła serca widzów, gdyż mogli zobaczyć na scenie to o czym czytali.

Wielki romantyczny dramat łączy w sobie szekspirowską tragedię z ludową baśnią, balladą, świat rzeczywisty przeplata się w nim z fantastycznym, a wszystko przesycone jest ironią i groteską. To historia zbrodni, winy i kary, której główna bohaterka jest jedną z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych kobiet w polskiej literaturze.

Ogromne wrażenie wywarła scenografia, ruch sceniczny, reżyseria światła oraz przygotowanie wokalne.

Wyjazd był efektem współpracy szkolnej biblioteki z nauczycielami języka polskiego.

SZKOLNE WYPOMINKI NA CMENTARZU
SZKOLNE WYPOMINKI NA CMENTARZU

Od kilku lat zwyczajem naszej szkoły jest wyjście całej społeczności szkolnej po uroczystości Wszystkich Świętych na cmentarz parafialny. W tym roku na nekropolię udaliśmy się 7 listopada, w słoneczny, środowy dzień. Modlitwie przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Bieleń. Najpierw p. Bernadeta Pabian odczytała nazwiska zmarłych nauczycieli i pracowników  naszej szkoły oraz ich zmarłych rodziców. Później przewodniczący klas I - VIII odczytali przygotowane wcześniej wypominki zawierające nazwiska bliskich zmarłych z rodzin uczniów. Po wspólnej modlitwie przy krzyżu wszyscy udali na groby swoich bliskich, by zapalić na nich znicze. Organizatorem wypominek szkolnych była p. Irena Klich.

Oprac. Irena Klich

Międzyszkolny Projekt Edukacyjny "Razem dla Niepodległej" - podsumowanie działań!
Międzyszkolny Projekt Edukacyjny "Razem dla Niepodległej" - podsumowanie działań!

Razem dla Niepodległej to Miedzyszkolny Projekt Edukacyjny przeznaczony dla uczniów naszej szkoły oraz dwóch zaprzyjaźnionych szkół z Gruszowa Wielkiego i Smęgorzowa. Swoją ideą nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania Niepodległosci.

W ramach działań – realizowanych w okresie od maja do listopada 2018 roku, przewidziano szereg różnorodnych imprez, konkursów i zawodów. I tak już w maju w Publicznej Szkole Podstawowej w Gruszowie Wielkim miały miejsce obchody Dnia Patrona.

Cały pomysł przedsięwzięcia obejmował inicjatywy o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. Stąd też plan wspólnego wyjazdu do Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani Karolina Pikul-Sobarnia w bardzo ciekawy sposób opowiedziała tam uczniom klas piątych ze wszystkich trzech szkół o losach Powiśla Dąbrowskiego podczas zaborów, niegasnącej nadziei narodu na odzyskanie niepodległości i trudnych początkach tworzenia państwowości. Dzięki wielu ciekawostkom opowiadanym przez panią przewodnik, nasi wychowankowie mogli wyobrazić sobie Dąbrowę z tamtych czasów, obejrzeć wiele druków urzędowych, zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, z których korzystali nasi przodkowie. Mieli również okazję zobaczyć bardzo interesujący dokument z odsłonięcia pomnika ku czci poległych podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

Celem współpracy trzech ww. szkół podstawowych było zaangażowanie dzieci, młodzieży, ich rodzin i społeczności lokalnej, w obchody rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To także okazja do poszerzenia i ugruntowania wiedzy na temat dróg prowadzących do Wolności Polski. Dlatego też kolejnym etapem  projektu była gra terenowa przygotowana dla uczniów klas siódmych.  Młodzież brała udział w zajęciach prowadzonych na terenie leśnictwa. Na trasie, drużyny napotkały szereg skomplikowanych zadań. Trzeba było wykazać się dużym sprytem, wiedzą historyczną oraz niezbędną w biegach terenowych kondycją. Uczestnicy oprócz samego biegu na czas zmagali się ze zróżnicowanymi zadaniami. Musieli m.in. zaprezentować umiejętności udzielania pierwszej pomocy w fikcyjnym miejscu wypadku.

Na kolejnych stanowiskach kontrolnych niezbędnymi do uzyskania punktów były: szczegółowa znajomość Mazurka Dąbrowskiego, wiedza historyczna okresu rozbiorów i kształtowania się polskiej państwowości, słuch muzyczny i znajomość pieśni patriotycznych, pamięć wizualna, zespołowe pokonanie przeszkód w zadaniach sprawnościowych oraz celne oko w konkurencji strzeleckiej.

W związku z tym, iż  projekt miał za zadanie kształtować postawy patriotyczne i obywatelskie, umacniać poczucie dumy narodowej, rozwijać kreatywność, samodzielność, umiejętność planowania i zaangażowania we wspólne działania, dla najmłodszych uczniów zaprzyjaźnionych szkół przygotowano warsztaty plastyczne, na których robiono kotyliony. Wychowankowie klas piątych i szóstych wykonali ogromne, narodowe bukiety flag. Oczywiście w  realizacji projektu nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej. W październiku odbyły się Przeglądy Pieśni Patriotycznych „Razem śpiewamy dla Niepodległej”.

 19 października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej uczestniczyli   w Widowisku Dumy i Radości zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Impreza była jednym z działań prowadzonych w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza św. na Wawelu koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks.abp. Marka Jędraszewskiego. Następnie odbył się przemarsz barwnego korowodu reprezentowanych szkół i placówek ulicami Miasta Krakowa, z Katedry Wawelskiej do Parku im. dra Henryka Jordana. Tam zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli małopolskich szkół powitała Pani Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty. Po okolicznościowych przemówieniach i programie artystycznym młodzież mogła spotkać się z Panem Wacławem Szaconiem – polskim wojskowym, porucznikiem WP, członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania antykomunistycznego w Polsce oraz Panem majorem Stanisławem Szuro, żołnierzem AK i podziemia niepodległościowego, kiedyś skazanym na karę śmierci przez Juliana Haraschina.

Projekt został objęty honorowym patronatem Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego oraz  Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego.

Partnerami działań byli: Stowarzyszenie Kobiet Wsi  Nieczajna Górna, Koło Gospodyń Wiejskich w Smęgorzowie, Sołectwa wsi Smęgorzów, Nieczajna Górna, Nieczajna Dolna i Gruszów Wielki, OSP w Smęgorzowie, Dąbrowski Dom Kultury , Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej  w Dąbrowie Tarnowskiej.

6 listopada o godzinie 16. 00 odbędzie się uroczyste podsumowanie naszych działań. Finał cyklu wydarzeń  uświetnią występy uczniów  z trzech zaangażowanych w projekt szkół.

W ŚWIECIE BAŚNI I LEGEND JANINY PORAZIŃSKIEJ
W ŚWIECIE BAŚNI I LEGEND JANINY PORAZIŃSKIEJ

„Dawno, dawno temu i z pewnością gdzieś daleko…” – tymi słowami rozpoczęło się jesienne spotkanie czytelniczo-artystyczne śladami baśni i legend Janiny Porazińskiej. Tłem spotkania była wystawa twórczości literackiej tej pisarki „ukryta” w zamkowych czeluściach. Przesłanką wystawy i zajęć była 130. rocznica urodzin Janiny Porazińskiej (ur. 29 września 1888 r., zm. 3 listopada 1971 r.) – autorki wierszy i baśni, legend i adaptacji podań ludowych dla dzieci.

Uczniowie klas I – III wzięli udział w spotkaniu w barwnej scenerii z opowieści pisarki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej w dniu 27 września. Podczas zajęć dzieci „otworzyły” skarbiec pełen magii z opowieściami o Szewczyku Dratewce, dwóch Dorotkach, siedmiu krukach, czarnoksiężniku, złych czarownicach, ale i o pięknych księżniczkach, śpiewającym drzewie i innych ciekawych bohaterach i wątkach. Zabawa była tak udana, że uczniowie niechętnie opuszczali mury dąbrowskiej biblioteki.

Kierownikiem wycieczki była p. Irena Klich, a opiekę sprawowały: p. Grażyna Kruk i p. Krystyna Wenc.

Oprac. Irena Klich

Pamiętamy o zmarłych
Pamiętamy o zmarłych

                                                                        "Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim"

30 października br. wolontariuszki naszej szkoły ze Szkolnego Klubu Wolontariatu: Natalia Kijak kl. VII, Nikola Partyńska kl.VI, Justyna Maziarz kl. VI, Gabriela Kmieć kl. VI wraz z opiekunką p. Renatą Sojka odwiedziły cmentarz w Dąbrowie Tarnowskiej.

Znajduje się tam grób ś.p. Stefanii Szczygłównej wieloletniej kierowniczki naszej szkoły z czasów II wojny światowej i lat powojennych, którym uczniowie naszej szkoły opiekują się od kilku lat.

Wolontariuszki uporządkowały i udekorowaly grób, a następnie wspomnialy panią Stefianię w modlitwie.

Opracowanie: Renata Sojka

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.05 51,673,661 unikalnych wizyt