|
|
35. rocznica męczeńskiej śmierci Patrona naszej szkoły |
|
 Dzisiaj przypada 35. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki – Patrona naszej szkoły.
19 października 1984 r. kapłan został uprowadzony, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa.
Ksiądz Popiełuszko w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia był kapelanem "Solidarności" i podczas odprawianych Mszy za Ojczyznę, w swoich kazaniach często poruszał temat praw człowieka i godności robotników.
Za swoją duszpasterską aktywność był jawnie potępiany i prześladowany przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Pomimo otrzymywanych pogróżek, kapłan nie skorzystał z możliwości opuszczenia kraju. Zdając sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa powiedział: „rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć, jeżeli trzeba nawet za prawdę umrzeć”.
Ksiądz Popiełuszko gościł 19 października 1984 roku w parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W drodze powrotnej do Warszawy kapłan został porwany przez funkcjonariuszy SB, a następnie bestialsko bity. Ostatecznie być może jeszcze żywy, został wrzucony do wody z tamy zapory na Wiśle.
Zwłoki księdza Jerzego zostały wyłowione 30 października. Pogrzeb, który odbył się 3 listopada, miał charakter wielotysięcznej manifestacji patriotycznej.
Proces beatyfikacyjny księdza Jerzego został rozpoczęty, za zgodą Stolicy Apostolskiej, w 1997 roku. Po jego zakończeniu, 6 czerwca 2010 roku męczeński kapelan "Solidarności" został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego podczas uroczystości na warszawskim Placu Piłsudskiego.
12 maja 2011 roku nasza szkoła uroczyście otrzymała imię Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz sztandar – będący darem Rodziców. |
|
|
Integracyjne spotkanie pierwszaków |
|
 16 października uczniowie klasy I wraz z wychowawcą p. Roksaną Kaczówką, korzystając z pięknego popołudnia, wzięli udział w grillu zorganizowanym przez rodziców Artura - państwa Barbarę i Andrzeja Michalczyków.
Pierwszoklasiści chętnie angażowali się w przygotowane specjalnie dla nich gry i zabawy. Puszczali bańki mydlane, urządzali wyścigi rowerowe, skakali na skakankach i "kangurkach", malowali kredą po chodniku, brali udział w zabawach z balonami oraz na placu zabaw.
W przerwach Gospodarze serwowali pyszne przekąski, chłodne napoje, kiełbaski z grilla oraz smaczny deser- galaretkę z bitą śmietaną i kolorową posypką.
Pomoc w opiece nad dziećmi zapewniły panie Anna Świerczek, Jolanta Gwóźdź oraz Małgorzata Nowak.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację tego miłego popołudnia.
Opracowanie: Roksana Kaczówka
<galeria> |
|
|
DZIEŃ PAPIESKI Z WEZWANEM "WSTAŃCIE, CHODŹMY!" |
|
 Wstańcie, chodźmy! - to tytuł książki napisanej przez Jana Pawła II, którą kończy słowami: Ze spojrzeniem utkwionym w Chrystusie, umocnieni nadzieją, która zawieść nie może, kroczmy razem drogami nowego tysiąclecia: „Wstańcie, chodźmy!” Wstańcie, chodźmy! - to hasło XIX już Dnia Papieskiego, dnia, w który przywołujemy osobę i nauczanie wielkiego Papieża - Polaka, świętego Jana Pawła II. To nauczanie zostało przybliżone mieszkańcom Nieczajnej przez dzieci i młodzież naszej szkoły w formie montażu słowno-muzycznego. Trzydziestu siedmiu młodych ludzi, przygotowanych przez nauczycieli Irenę Klich i Waldemara Szloska, wystąpiło 13 października dwukrotnie podczas niedzielnych Mszy św.
Uczniowie przypomnieli słowa Papieża: Człowieka trzeba mierzyć miarą „serca”. Sercem! Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie duchowe wnętrze, oznacza w szczególności sumienie… Człowieka więc trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha.
Słuchacze montażu usłyszeli Jana Pawła II z czasu I pielgrzymki apostolskiej do Polski w 1979 roku, wypowiadającego prorocze słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Amen”.
W jednej z piosenek natomiast wybrzmiały słowa – przesłanie pontyfikatu:
Tak mówił Papież nie lękacie się, otwórzcie Chrystusowi drzwi do waszych serc, tak czynił Papież między ludźmi był, uczył i pocieszał nie żałując sił.
Okolicznościową dekorację przygotował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, współpracujący ze szkołą.
Opracowała: Irena Klich |
|
|
Dzień Edukacji Narodowej - 14 X 2019 |
|
 Uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej – popularnie nazywanym Dniem Nauczyciela, rozpoczął pan dyrektor Dariusz Węglowski, który krótko zarysował historię święta, pogratulował nauczycielom wysokich osiągnięć oraz wyraził radość z obecności przybyłych gości – szczególnie pracowników emerytów Krystyny Kazek,Teresy Bączek, Kazimierza Szloska, Czesława Osaka, którzy od lat towarzyszą szkole w jej najważniejszych chwilach.
Dyrektor przywitał także panią Martę Chrabąszcz dyrektora CUW w Dąbrowie Tarnowskiej, radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Kazimierę Wąż i Andrzeja Pabiana, sołtysów wsi Nieczajna Górna i Dolna – panów Jana Bąbę i Czesława Podoska.
Następnie pan dyrektor życzył wszystkim, by praca w szkole była powodem Ich satysfakcji i spełnienia zawodowego. Zaakcentował poczucie ważności wykonywanego zawodu oraz podkreślił wdzięczność uczniów, z którymi dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Głos zabrali również pani Marta Chrabąszcz i pan Kazimierz Szlosek.
Uroczystość była okazją do wręczenia okolicznościowych nagród.
Wśród wyróżnionych znaleźli się:
pan dyrektor Dariusz Węglowski – Nagroda Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej
pani Bernadeta Pabian – Nagroda Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej
pani Iwona Tańska – Nagroda Dyrektora Szkoły
pani Renata Sojka – Nagroda Dyrektora Szkoły
pani Anna Wolak – Nagroda Dyrektora Szkoły
pani Katarzyna Świerzb – Nagroda Dyrektora Szkoły
pan Władysław Taraska – Nagroda Dyrektora Szkoły
Program artystyczny, został przygotowany pod kierunkiem pań Ewy Kijowskiej oraz Roksany Kaczówki. W pierwszej części uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali gotowość do ślubowania, które złożyli w obecności Sztandaru Szkoły. Drugą częścią był koncert przeplatany życzeniami nawiązującymi do codziennej szkolnej rzeczywistości. W niezwykle barwnej formie uczniowie skierowali ciepłe słowa i życzenia do Dyrektora szkoły, Nauczycieli, Gości oraz Rodziców. Oprawę muzyczną przygotował pan Waldemar Szlosek.
<galeria> |
|
|
Wycieczka rowerowa klasy V |
|
 1 października uczniowie klasy V z wychowawczynią p. Anną Wolak oraz p. Robertem Pacześniowskim udali się na pierwszą klasową wycieczkę rowerową .
Trasa ponad 10 kilometrowej podróży prowadziła początkowo ścieżką rowerową przez Radgoszcz aż do Gruszowa Wielkiego gdzie w „Domu Chleba” ugościła wszystkich wspaniale, przesympatyczna pani Janina Sokołowska.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, poznali cały proces powstawania chleba oraz zobaczyli wystawę dawnych maszyn rolniczych i tradycyjnego wyposażenia gospodarstwa domowego. Dużą atrakcją było własnoręczne mielenie ziaren zbóż w żarnach i obserwowanie powstania mąki. Jednak najwięcej radości dało formowanie własnych chlebków i przygotowanie ich do pieczenia.
W czasie gdy piekło się pieczywo Gospodyni zagrody zaprosiła dzieci na plac zabaw, gdzie wszyscy spędzili miło czas, rozegrano mecz piłki nożnej, zorganizowano wyścigi na taczkach oraz zabawy przy muzyce. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek które doskonale smakowały wraz z plackami pieczonymi na blasze.
Najedzeni i zadowoleni, około godziny 14:30, szczęśliwie wróciliśmy pod szkołę.
To był naprawdę świetny dzień, koniecznie trzeba go powtórzyć!
Opracowanie: Anna Wolak
<galeria> |
|
 W piątek 29 września uczniowie z klas V- VIII uczestniczyli w wydarzeniach kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Jak co roku celem naukowców i wspierających ich studentów było zaciekawienie dzieci i młodzieży naukami ścisłymi poprzez widowiskowe pokazy i atrakcyjne warsztaty.
Każdy uczeń zgodnie z własnymi zainteresowaniami mógł wziąć udział w pokazach wielu doświadczeń i eksperymentów. W pracowniach: biologicznych, chemicznych, geograficznych, fizycznych i matematycznych każdy miał okazję do samodzielnego wykonania prostych doświadczeń ilustrujących podstawowe prawa przyrody. Większość czasu spędziliśmy na terenie PWSZ. Wielkie zainteresowanie wzbudził wydział pielęgniarstwa, fizjoterapii oraz wychowania fizycznego gdzie oprócz uczestnictwa w ciekawych zajęciach uczniowie wykazywali się w konkursach zdobywając nagrody. Również w Liceum Ogólnokształcącym nr. 2 czekała na nas moc naukowych wrażeń: pokazy tańca i sztuk walki, eksperymenty chemiczne i fizyczne, warsztaty, które w atmosferze zabawy pokazywały, że nauka nie jest ani trudna, ani nudna.
Wspaniała atmosfera, jak i możliwość przyjrzenia się pracy naukowców z bliska bardzo spodobała się młodzieży. Na pewno wrócimy tu za rok bo nie sposób było w tak krótkim czasie zobaczyć wszystko co oferuje Małopolska Noc Naukowców.
Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie:p. Renata Sojka, p. Bernadeta Pabian, p. Dorota Grzesik i p. Anna Wolak.
Opracowała: Anna Wolak
<galeria> |
|
|
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia |
|
 4 października obchodziliśmy po raz drugi w naszej szkole "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia".
Już dwa tygodnie przed tym wydarzeniem uczniowie w całej szkole przypominali sobie i utrwalali tabliczkę mnożenia. Po tygodniu zmagań wyłonieni zostali najlepsi z najlepszych:
Klasa IV:
I miejsce: Wiktor Kot
II miejsce: Mateusz Wójcik
III miejsce: Zofia Kijak
Klasa V:
I miejsce: Tobiasz Pikul
II miejsce: Jessica Bąba
III miejsce: Karol Kijak
Klasa VI:
I miejsce: Roksana Puła
II miejsce: Karolina Kowal
III miejsce: Nataniel Doś
Klasa VII:
I miejsce: Martyna Poczatek
II miejsce: Marlena Maziarz
III miejsce: Nowak Kinga
Klasa VII:
I miejsce: Hubert Świerczek
II miejsce: Wiktor Wybraniec
III miejsce: Hubert Wąż
Zostali oni powołani do pełnienia funkcji "Egzaminatorów tabliczki mnożenia", w myśl hasła "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
Od 30 wrzesnia do 4 października udało się "przepytać" kilkadziesiąt osób dorosłych, m.in. nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły i wystawić ponad 30 certyfikatów, pomyślie zaliczonego egzaminu.
Finał prowadzonych działań miał miejsce w piątek - 4 października. Najlepsi z najlepszych zmierzyli się w dodatkowych "tabliczkowych" konkurencjach. W ich wyniku Mistrzem Tabliczki Mnożenia w roku 2019 została Roksana Puła. Uczennica klasy VI po raz drugi z rzędu objeła to zaszczytne stanowisko.Wszyscy chętni mogli również zmierzyć się z tabliczką mnożenia na sportowo - kozłując piłkę lub skacząc na skakance.
Na koniec rostrzygnięto konkurs plastyczny klas I - III na najpiękniejszy plakat Matematycznej Sowy. Tu po głosowaniu które oddane zostało w ręce uczniów naszej szkoły nagrody przyznano : Piotrowi Świerczkowi, Zofii Nowak, Antoniemu Jabłońskiemu, Darii Nowak oraz Paulinie Chudy.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Warto podkreślić, że do akcji włączyło się 5862 szkoły z różnych krajów świata.
Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom oraz wszystkim uczestnikom.
Opracowanie: Anna Wolak
<galeria> |
|
|
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
|
Urodziny:
|
|