24 Maj 2025 00:59
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Wciąż żywa w naszych sercach
Wciąż żywa w naszych sercach

Od 9 lat nauczyciele naszej szkoły wraz z uczniami otaczają opieką miejsce spoczynku byłej kierowniczki szkoły śp. Stefanii Szczygieł. Ta zasłużona nauczycielka i mieszkanka  zapisała się pięknymi czynami w naszej pamięci. Starsi mieszkańcy wspominają szczególnie jej odwagę z czasów II wojny światowej, kiedy to dzięki trafnej ocenie  sytuacji oraz trzeźwości umysłu, potrafiła właściwie pokierować mieszkańcami i pomagała przetrwać ten trudny czas. Zawsze służyła radą i wsparciem. Była oddana swojemu powołaniu i z wielkim zaangażowaniem działała dla dobra wspólnego. Nie zważając na zagrożenie organizowała tajne nauczanie dla dzieci.

Jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Z biegiem lat jej pomnik uległ zniszczeniu, dlatego też zrodził się pomysł ufundowania nowego nagrobka - jako wotum wdzięczności dla Pani Stefanii od mieszkańców Nieczajny.

Dzięki przychylności księdza proboszcza Stanisława  Bielenia nauczyciele wspólnie z uczniami kwestowali przed bramami kościoła przez dwie niedziele. 29 września i 6 października panie -  Bernadeta Pabian, Irena Klich, Roksana  Kaczówka oraz pan Waldemar Szlosek wraz z młodzieżą klasy 7 – Karoliną Szkotak, Nikolą Partyńska,  Martyną Początek, Marleną Maziarz, Gabrielą Kmieć, Kingą Nowak, Julią Białkowską, Patrycją Siewierską, Urszulą Zawadą, Konradem Sadko, Krystianem Bąbą  i Patrykiem Bąbą wzięli udział w zbiórce datków na nowy pomnik.

Zebrano 2810 zł, za które ufundowano marmurowy nagrobek.

Organizatorzy akcji pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę i tym samym przyczynili się do godnego uczczenia tej niezwykłej postaci z przeszłości naszej miejscowości.

W tym tygodniu, w związku z listopadowy świętem, czasem zadumy i refleksji oraz pamięci o zmarłych, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem sztandaru odwiedzili cmentarz w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie na grobie śp. Stefanii Szczygieł zapalili znicze, położyli kwiaty i pomodlili się za duszę zmarłej.

Opracowanie: Bernadeta Pabian i Iwona Tańska

BohaterOn w naszej szkole
BohaterOn w naszej szkole

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie BOHATERON – włącz historię!. Dzięki niemu mogli poznać nie tylko historię Powstania Warszawskiego, ale również, przez formułę tej ogólnopolskiej akcji, osobiście wyrazić swój podziw i szacunek dla Powstańców Warszawskich, pisząc do nich osobiste życzenia i podziękowania za trud, ofiarność oraz odwagę w walce o wolną Ojczyznę.

BOHATERON - włącz historię! to kampania upamiętniająca uczestników Powstania Warszawskiego oraz promująca historię Polski XX wieku. Prowadzona od 2016 roku akcja, bazując na indywidualnych historiach uczestników walk o stolicę, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

Akcję organizuje Fundacja Rosa wspólnie z Fundacją Sensoria, a ich działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

W naszej szkole każdy uczeń najpierw na lekcjach historii, języka polskiego oraz godzinach wychowawczych zapoznał się z genezą, przebiegiem oraz tragicznymi skutkami Powstania Warszawskiego. Następnie wychowawcy wraz z podopiecznymi wybrali – spośród  kilkuset biogramów zamieszczonych na stronie internetowej fundacji,  „swojego” powstańca.

Uczniowie poznawali bohaterów walk z 44 roku poprzez czytanie biogramów umieszczonych na stronie organizatorów akcji. Dowiadywali się, jaką rolę odegrali w Powstaniu, jak wspominają Warszawę i Polskę z okresu II wojny światowej, jakie są ich osobiste historie.

Następnie z pomocą wychowawców napisano podziękowania i życzenia, w co nasza młodzież włożyła wiele serca. Kartki wykonywano na lekcjach plastyki i techniki, a także w domach.

W akcji BOHATERON - włącz historię! wzięły udział wszystkie klasy. Przygotowano 98 kartek.

Poszczególne klasy wykonały kartki dla następujących Powstańców Warszawskich:

Klasa I dla   Eugenii Adamiak - 9 kartek

Klasa II dla Alicji Zdanowicz p. "Grażyna" - 9 kartek

Klasa III dla Barbary Vertun-Baranowskiej p. "Inka" - 10 kartek

Klasa IV dla Feliksa Jeziorka p. "Felek" - 12 kartek

Klasa V dla Andrzeja Wacława Korczaka-Braneckiego p. ”Biały Bóbr ” - 17 kartek

Klasa VI dla prof. Leszka Kosińskiego p. "Orzeł" - 13 kartek

Klasa VII dla Ewy Berberyusz p. "Pietrek" - 18 kartek

Klasa VIII dla Krystyny Stefani Batyckiej p. "Chinka" - 10 kartek

 

Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie.

Opracowanie: Iwona Tańska

Gminny Turniej Gier Planszowych
Gminny Turniej Gier Planszowych

30 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się Gminny Turniej Gier Planszowych zorganizowany przez dąbrowską „dwójkę” i Stowarzyszenie Akademia Szans.

Naszą szkołę w tych rozgrywkach reprezentowali uczniowie klasy VI - Klaudia Czerwińska i Szczepan Wybraniec, którzy okazali się najlepsi w eliminacjach szkolnych. Gra „W obronie Lwowa” wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły. Przez ostatnie dwa tygodnie na przerwach i po lekcjach, a także w domach młodzi stratedzy oddawali się wzajemnej rywalizacji, ćwicząc umiejętność przewidywania, budowania i planowania działań.

Dzisiejszy turniej dostarczył nam wielu wrażeń, ponieważ nasza uczennica – Klaudia Czerwińska znalazła się w ścisłej czołówce i ostatecznie po rozgrywkach finałowych uplasowała się na III medalowym miejscu, ulegając jedynie graczom ze Szkoły Podstawowej ze Smęgorzowa.  Należy podkreślić, że Klaudia była jedyną dziewczynką wśród dwunastu graczy z sześciu gminnych szkół.

Serdecznie gratulujemy!

Opracowanie: Iwona Tańska

My też możemy programować - zajęcia edukacyjne z robotyki dla najmłodszych
My też możemy programować - zajęcia edukacyjne z robotyki dla najmłodszych

17 października uczniowie klasy I zaczęli swoją przygodę z robotyką.

 To zajęcia edukacyjne organizowane w naszej szkole w ramach projektu pn. „My też możemy programować – zajęcia z robotyki dla mieszkańców subregionu tarnowskiego” - finansowanego ze środków w ramach III Edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Na pierwszych zajęciach pierwszoklasiści zbudowali ślimaka zmieniającego kolor oraz wiatrak, który można napędzać w obydwie strony. Uczniowie byli zachwyceni, jednak zajęcia, które odbyły się 24 października wzbudziły dużo więcej emocji. Samodzielne skonstruowanie małej satelity, którą można startować w wyścigach okazało się być tak wspaniałą zabawą, że żal było zakończyć z nią pracę. Na koniec najmłodsi uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z budową robota-szpiega. Oczywiście nie sprawiło im to najmniejszego problemu. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następne zajęcia z klockami Lego WeDo 2.0.

<galeria>

My też możemy programować- zajęcia z robotyki w naszej szkole
My też możemy programować- zajęcia z robotyki  w  naszej szkole

W  nowym roku szkolnym oferta edukacyjna naszej szkoły wzbogaciła się o bezpłatne zajęcia z programowania. Realizowane są one w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego  „My też możemy programować- zajęcia z robotyki dla mieszkańców subregionu tarnowskiego” .

Głównym celem realizowanych zajęć  jest wzbudzenie zainteresowań programowaniem – robotyką wśród mieszkańców subregionu tarnowskiego. Zajęcia prowadzone są  z wykorzystaniem edukacyjnej technologii  Lego Wedo 2.0 dla dzieci z klas I-III oraz  Mindstorms EV3 dla drugiego etapu edukacyjnego.

WeDo 2.0 oraz Mindstorms EV3 to klocki - rozbudowane narzędzie, które dzięki oprogramowaniu, dostępnemu na komputerze lub tablecie pozwalają „tchnąć życie” w tworzone przez uczniów modele.

Dzieci  zamieniają się w młodych konstruktorów i programistów. Budują modele robotów,  łazików i zwierząt.  Po stworzeniu modelu łączą go ze środowiskiem programistycznym LEGO za pomocą bluetooth, a następnie tworzą programy, które ożywiają modele. W efekcie roboty  jeżdżą i przyspieszają, zatrzymują się po napotkaniu przeszkody, świecą i  mówią ludzkim, znajomym głosem.

Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, ponieważ większość z nich miała do tej pory do czynienia ze zwykłymi klockami LEGO, za pomocą których można tylko budować określone modele. Zestawy znajdujące się w szkole  pozwoliły „ożywić” utworzone modele i wprowadzić uczniów w interesujący świat robotyki oraz programowania.

Zajęcia z robotyki to nie tylko świetna zabawa, ale również, zachęta do logicznego i analitycznego myślenia, rozwijania zainteresowań w kierunku przedmiotów ścisłych, nauki programowania oraz trening intelektualny. Pozwalają odkrywać fascynujący świat nauki, uczą kreatywności, wyobraźni przestrzennej i intuicji technicznej.

Opracowała: Anna Wolak

<galeria>

U SOLENIZANTKI BASI
U SOLENIZANTKI BASI

Swoje 9. urodziny Basia Zawada z klasy III postanowiła obchodzić w gronie rówieśników z klasy i wychowawczyni p. Ireny Klich. Dziewczynka wręczyła wszystkim własnoręcznie wykonane zaproszenia. W sobotnie popołudnie, 19 października, większość koleżanek i kolegów zjawiło się w domu Basi z prezentami dla solenizantki. Było wiele radości przy rozpakowywaniu upominków. Świętowanie rozpoczęło się od dmuchania świeczek na torcie przy wirującym konfetti. Smakołyki na stole i super zabawy na świeżym powietrzu oraz w domu Basi atrakcyjnie wypełniły czas urodzinowego spotkania.

Opracowanie Irena Klich

W 35. rocznicę śmierci naszego Patrona
W 35. rocznicę śmierci naszego Patrona

W sobotę 19 października, dokładnie w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami udali się późnym popołudniem do parafialnej świątyni. Tutaj rozbrzmiała modlitwa różańcowa prowadzona przez dzieci i wychowawców zgromadzonych przy poczcie sztandarowym. Później nasi kapłani: ks. proboszcz Stanisława Bieleń i ks. kanonik Władysław Jaróg celebrowali Mszę św. w liturgiczne wspomnienie Bł. Ks. Jerzego. Ks. proboszcz odprawił Eucharystię w ornacie z wizerunkiem Patrona szkoły.

Opracowanie Irena Klich

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.05 51,657,192 unikalnych wizyt