|
|
Zakończenie roku szkolnego 2017/18 |
|
 Uroczystą akademię z okazji zakończenia roku szklonego 2017/18 rozpoczął dyrektor szkoły – pan Dariusz Węglowski, który powitał wszystkich obecnych na sali gimnastycznej.
W przemówieniu podsumował mijający rok szkolny. Przypomniał najważniejsze osiągnięcia uczniów, podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za całoroczną pracę, a rodzicom pogratulował osiągnięć ich dzieci oraz wyraził słowa uznania za zaangażowanie na rzecz szkoły, wręczając na ręce pani Agaty Machaj - Przewodniczącej Rady Rodziców - podziękowanie dla wszystkich Rodziców.
W dalszej części wystąpienia dyrektor odczytał okolicznościowy list Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofa Kaczmarskiego - skierowany do Dyrektora szkoły, Grona Pedagogicznego, Pracowników, Uczniów oraz Rodziców, w którym Nadawca złożył Adresatom gratulacje oraz wyrazy uznania za codzienny trud i zaangażowanie w pracy edukacyjnej i wychowawczej na rzecz dzieci i młodzieży.
Pan dyrektor podziękował za wiele lat pracy zawodowej pani Mieczysławie Zielińskiej, która w tym roku odchodzi na emeryturę.
W części artystycznej uczniowie przedstawili program, przygotowany pod kierunkiem pana Waldemara Szloska, który był podsumowaniem dokonań artystycznych uczniów w kończącym się roku szkolnym. Wychowankowie skierowali wiele ciepłych słów, dziękując rodzicom za trud wychowania, nauczycielom za przekazaną wiedzę i ciekawość świata, a panu dyrektorowi za szkołę, w której czuli się bezpieczni i doceniani.
Na koniec uroczystości dyrektor wręczył świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe uczniom klas I - VII, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz mieli stuprocentową frekwencję.
Uczniem roku szkolnego 2017/18 został szóstoklasista – Wiktor Wybraniec. |
|
|
Zakończenie roku szkolnego - 22 czerwca |
|
 W piątek zakończymy rok szkolny. O godzinie 7 45 klasy z wychowawcami i sztandarem szkoły przemaszerują do kościoła na Mszę Świętą.
Uroczysta akademia rozpocznie się o godzinie 9 00 w szkolnej sali gimnastycznej.
Rodziców zapraszamy na zkończenie roku szkolnego, a wszystkim uczniom przypominamy o stroju galowym. |
|
|
Żywa lekcja historii - Razem dla Niepodległej |
|
 12 czerwca uczniowie klas IV wraz z czwartakami z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim, wzięli udział w żywej lekcji historii. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Razem dla Niepodległej”.
Naszą lekcję historii i patriotyzmu rozpoczęliśmy w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani Karolina Pikul-Sobarnia w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o losach Powiśla Dąbrowskiego podczas zaborów, niegasnącej nadziei narodu na odzyskanie niepodległości i trudnych początkach tworzenia państwowości. Dzięki wielu ciekawostkom opowiadanym przez panią przewodnik, mogliśmy wyobrazić sobie Dąbrowę z tamtych czasów, obejrzeć wiele druków urzędowych, zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, z których korzystali nasi przodkowie. Mieliśmy również okazję zobaczyć bardzo interesujący dokument z odsłonięcia pomnika ku czci poległych podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.
Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie życiorysy wielkich Polaków – „Ojców Odrodzonej Polski” m.in. Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Mariana Kukiela (urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej), Wincentego Witosa. Poznaliśmy także sylwetkę Stanisława Szpaka – lokalnego działacza ludowego, prezesa „Sokoła”, który przyczynił się do założenia dąbrowskiego gimnazjum.
Następnie udaliśmy się do Parku Miejskiego, aby przy pomniku oddać cześć poległym podczas wojen światowych oraz wojny polsko-bolszewickiej miejscowym oraz okolicznym patriotom. Wysłuchaliśmy także ciekawej historii tego monumentu.
Ostatnim etapem było odwiedzenie zabytkowego cmentarza wojennego nr 248 w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochowano na nim 44 żołnierzy austro-węgierskich, 9 niemieckich i 236 rosyjskich w 119 grobach pojedynczych i 38 zbiorowych.
To była niezwykła lekcja patriotyzmu, która jest jednym z elementów naszych przygotowań do 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.
Chcemy celebrować świętowanie poprzez pamięć o miejscach, ludziach, odkrywanie bliskiej nam historii regionu – Razem dla Niepodległej! |
|
|
Wycieczka do bajkowej Energylandii |
|
 14 .06 br. odbyła się szkolna wycieczka dla uczniów klas IV-VI do Energylandii. Ten najnowocześniejszy rodzinny Park Rozrywki w Polsce znajduje się w Zatorze. Jest to idealne miejsce, gdzie można przenieść się do świata baśni i fantazji, magicznych przeżyć i niezwykłych doznań.
Na miejscu czekała na uczniów masa atrakcji, takich jak: Rollercoaster, Mayan, Dragon, gokarty, wieża ciśnień i mnóstwo innych. Na każdym kroku można było spotkać punkty gastronomiczne, a także ciekawe miejsca, między innymi: planetarium, czy przepiękne wystawy.
Nie zabrakło również strefy aquaparku, stworzonej do wypoczynku i skorzystania z rozmaitych wodnych zjeżdżalni. Czas umilały występy magików, animatorów rozrywki.
Całość dopełniały gry, zabawy, loterie, także dobre jedzenie i orzeźwiające napoje oraz lody. Uczniowie zwiedzali bajkową krainę uśmiechnięci, podekscytowani, w akompaniamencie wesołej muzyki.
Wycieczka okazała się być bardzo udana, dostarczyła wielu przyjemnych, niezapomnianych wrażeń naszym uczniom.
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Powiatowy konkurs w ramach programu edukacyjnego "BIEG PO ZDROWIE" |
|
 W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w programu antynikotynowym „Bieg po zdrowie”, którego głównym celem jest zapobieganie paleniu papierosów wśród uczestników zajęć, zarówno obecnie jak i w przyszłości, zwiększenie wiedzy na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Program skierowany był do uczniów klasy IV oraz ich rodziców, a realizowała go pani Renata Sojka.
W związku z zakończeniem II edycji programu „Bieg po zdrowie” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizował dla uczniów klas IV objętych działaniami programowymi konkurs pod nazwą „Nie Pal ! Nie Pal !To Niezdrowe!”
Zadaniem konkursowym było samodzielnie przygotowanie rebusu promującego zdrowy styl życia wolny od nałogu palenia papierosów i inhalowania e- papierosów. Do konkursu włączyli się uczniowie klasy IV, najciekawsze prace uczestniczyły w konkursie powiatowym.
Jury konkursowe doceniło pomysłowość naszych uczniów, dwoje z nich zostało laureatami:
II miejsce zajął Szczepan Wybraniec klasa IV
III miejsce zajęła Emilia Wątroba klasa IV
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w budynku Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Serdecznie gratulujemy!
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA W RODZINIE |
|
 Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się jedną z inspiracji zorganizowania w Nieczajnej w niedzielę, 10 czerwca, parafiady. Festyn przyjął nazwę „Święta dziękczynienia w rodzinie”. Już sam wystrój sceny w postaci biało-czerwonych balonów i serpentyn nawiązywał do patriotycznych przesłanek tego dnia. Miejscem spotkania rodzin z Nieczajnej i okolic stał się w godzinach 15.00 – ok. 21.00 przykościelny parking.
Pomysł przygotowania parafiady zrodził się u państwa Doroty i Andrzeja Pikul, właścicieli firmy „D’aacord”. Z ochotą przyłączyli się do nich inni: ks. proboszcz Stanisław Bieleń, Grupa Modlitewna, Rada Parafialna, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna, Koło Gospodyń Wiejskich z Nieczajny Dolnej, Ochotnicza Straż Pożarna, przedszkole i nasza szkoła podstawowa. Dzięki ich wysiłkowi zorganizowana została świetna impreza, pozwalająca rodzinnie spędzić niedzielne popołudnie. Organizatorzy pozyskali do swego pomysłu również sponsorów - imponująca lista zawiera 53 nazwy firm i osób prywatnych! W sumie parafiada była dziełem całej nieczajniańskiej wspólnoty.
Spotkanie rozpoczął ks. proboszcz podkreślając, że parafianie nie czekają z założonym rękami, ale sami wychodzą z inicjatywami różnych działań dla dobra całej wspólnoty. Potem mikrofon powędrował do prowadzącego parafiadę rodaka, o. Tomasz Zielińskiego (redemptorysty). Na scenie zaczęło się dużo dziać: piosenki religijne w wykonaniu specjalnie utworzonego zespołu (wszystkie dziewczyny w białych sukienkach) oraz scholi parafialnej przeplatały się z występami przedszkolaków, uczniów naszej szkoły (inscenizacje, recytacje wierszy, tańce, skecze), pokazami tańca towarzyskiego, konkursami z nagrodami dla rodzin (biblijny) i dla młodzieży (rozpoznawanie wizerunków Matki Bożej). Tłumy uczestników ustawiały się do stoiska ze „Szczęśliwą cegiełką”, z możliwością wygrania ciekawych nagród. Panie ze stowarzyszenia kobiet i koła gospodyń rozprowadzały smakowite ciasta. Strażacy, na co dzień walczący z ogniem, tym razem otrzymali zadania pieczenia kiełbasek i zadbania o porządek i bezpieczeństwo. Stoisko „medyczne” zapraszało do zmierzenia poziomu ciśnienia i cukru. Na dzieci czekały: dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, stoiska z zabawkami, animatorzy animujący różne zabawy i konkursy, wóz strażacki i radiowóz policyjny, wielkie „pluszaki” zachęcające do zabawy, lody i inne atrakcje. |
|
|
NAJMŁODSI DLA NIEPODLEGŁEJ |
|
 XII edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego Literatury Dziecięcej w Dąbrowskim Domu Kultury miała wyjątkowy charakter.
W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – organizator konkursu zdecydował, żeby uczestnicy – uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych recytowali teksty o tematyce patriotycznej.
Do konkursu przystąpiło 20 uczestników ze szkół: nr 1,2,3 w Dąbrowie Tarnowskiej, Laskówki Chorąskiej, Nieczajny Górnej, Smęgorzowa i Szarwarku.
Jury powołane przez Dąbrowski Dom Kultury podjęło werdykt, przyznając nagrody i wyróżnienia. Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział: Mateusz Wojcik, Adam Ciąbor, Julia Puła – uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez swoich wychowawców.
Werdyktem jury Julia Puła zajęła 3 miejsce, a Adaś Ciąbor wyróżnienie.
Wszyscy uczestnicy wykazali się piękną recytacją, znajomością tekstów patriotycznych oraz zachwycali jury i widzów eleganckim strojem i piękną postawą recytatorów.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe, wszyscy pamiątkowe dyplomy i kolorowe linijki.
Oprac. M. Kiełbasa |
|
|
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
|
Urodziny:
|
|