21 Listopad 2024 13:58
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Żywa lekcja historii - Razem dla Niepodległej
Żywa lekcja historii - Razem dla Niepodległej

12 czerwca uczniowie klas IV wraz z czwartakami z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim, wzięli udział w żywej lekcji historii. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Razem dla Niepodległej”.

Naszą lekcję historii i patriotyzmu rozpoczęliśmy w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani Karolina Pikul-Sobarnia w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o losach Powiśla Dąbrowskiego podczas zaborów, niegasnącej nadziei narodu na odzyskanie niepodległości i trudnych początkach tworzenia państwowości. Dzięki wielu ciekawostkom opowiadanym przez panią przewodnik, mogliśmy wyobrazić sobie Dąbrowę z tamtych czasów, obejrzeć wiele druków urzędowych, zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, z których korzystali nasi przodkowie. Mieliśmy również okazję zobaczyć bardzo interesujący dokument z odsłonięcia pomnika ku czci poległych podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie życiorysy wielkich Polaków – „Ojców Odrodzonej Polski” m.in. Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Mariana Kukiela (urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej), Wincentego Witosa. Poznaliśmy także sylwetkę Stanisława Szpaka – lokalnego działacza ludowego, prezesa „Sokoła”, który przyczynił się do założenia dąbrowskiego gimnazjum.

Następnie udaliśmy się do Parku Miejskiego, aby przy pomniku oddać cześć poległym podczas wojen światowych oraz wojny polsko-bolszewickiej miejscowym oraz okolicznym patriotom. Wysłuchaliśmy także ciekawej historii tego monumentu.

Ostatnim etapem było odwiedzenie zabytkowego cmentarza wojennego nr 248 w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochowano na nim 44 żołnierzy austro-węgierskich, 9 niemieckich i 236 rosyjskich w 119 grobach pojedynczych i 38 zbiorowych.

 To była niezwykła lekcja patriotyzmu, która jest jednym z elementów naszych przygotowań do 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

Chcemy celebrować świętowanie poprzez pamięć o miejscach, ludziach, odkrywanie bliskiej nam historii regionu – Razem dla Niepodległej!

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.02 50,016,901 unikalnych wizyt