12 czerwca uczniowie klas IV wraz z czwartakami z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Smęgorzowie i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim, wzięli udział w żywej lekcji historii. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Razem dla Niepodległej”.
Naszą lekcję historii i patriotyzmu rozpoczęliśmy w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani Karolina Pikul-Sobarnia w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o losach Powiśla Dąbrowskiego podczas zaborów, niegasnącej nadziei narodu na odzyskanie niepodległości i trudnych początkach tworzenia państwowości. Dzięki wielu ciekawostkom opowiadanym przez panią przewodnik, mogliśmy wyobrazić sobie Dąbrowę z tamtych czasów, obejrzeć wiele druków urzędowych, zdjęć, przedmiotów codziennego użytku, z których korzystali nasi przodkowie. Mieliśmy również okazję zobaczyć bardzo interesujący dokument z odsłonięcia pomnika ku czci poległych podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.
Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie życiorysy wielkich Polaków – „Ojców Odrodzonej Polski” m.in. Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Mariana Kukiela (urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej), Wincentego Witosa. Poznaliśmy także sylwetkę Stanisława Szpaka – lokalnego działacza ludowego, prezesa „Sokoła”, który przyczynił się do założenia dąbrowskiego gimnazjum.
Następnie udaliśmy się do Parku Miejskiego, aby przy pomniku oddać cześć poległym podczas wojen światowych oraz wojny polsko-bolszewickiej miejscowym oraz okolicznym patriotom. Wysłuchaliśmy także ciekawej historii tego monumentu.
Ostatnim etapem było odwiedzenie zabytkowego cmentarza wojennego nr 248 w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochowano na nim 44 żołnierzy austro-węgierskich, 9 niemieckich i 236 rosyjskich w 119 grobach pojedynczych i 38 zbiorowych.
To była niezwykła lekcja patriotyzmu, która jest jednym z elementów naszych przygotowań do 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.
Chcemy celebrować świętowanie poprzez pamięć o miejscach, ludziach, odkrywanie bliskiej nam historii regionu – Razem dla Niepodległej! |