23 Maj 2025 22:45
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

REGIONALNI JUŻ DZIAŁAJĄ
REGIONALNI JUŻ DZIAŁAJĄ

Pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Równaj w górę” już za nami. Szkoła pracuje pełną parą w każde popołudnie od poniedziałku do piątku. Na zajęcia rozwijające z regionalizmu grupa uczniów z klas IV – VI gromadzi się we wtorki. Inicjujące spotkanie poświęcono „burzy mózgów” dotyczącej skojarzeń z regionem i regionalizmem. W rezultacie powstał obraz słońca o różnej długości promieni odpowiednio do zapisanych wyrazów. Fachowych określeń wspomnianych pojęć uczniowie poszukali w „Słowniku wyrazów obcych”. Z kolei salwy śmiechu towarzyszyły oglądaniu aż ośmiu kronik szkolnych. Na fotografiach można było zobaczyć siebie sprzed kilku lat, swoich rodziców czy znajomych. Do tej historii zapisanej na kartach kronik jeszcze trzeba na zajęciach powrócić, gdyż tyle jest w nich jeszcze do zobaczenia.

Opracowanie: Irena Klich

PISANKI, KRASZONKI, DRAPANKI
PISANKI, KRASZONKI, DRAPANKI

Wielkanocne zwyczaje najlepiej poznawać praktycznie. Tak też zrobili uczestnicy Koła regionalnego (projekt „Równaj w górę”). Po rozmowie o tradycjach związanych z Wielką Nocą przystąpili do działań w praktyce, czyli wykonania pisanek techniką wyskrobywania wzoru specjalnym nożykiem na zabarwionych jajkach. Do ich barwienia wykorzystano naturalny barwnik, jakim są łupiny cebuli. Technikę drapania rozpowszechnia od wielu już lat gość zajęć p. Zdzisław Banaś, twórca ludowy z Nieczajnej.

Technikę wydrapywania pisanek pan Zdzisław zobaczył po raz pierwszy w Krakowie w 1977 r. Pierwsza wykonana przez niego pisanka zyskała kolor dzięki tuszowi kreślarskiemu, a za przyrząd posłużył własnoręcznie wykonany nożyk. Pan Banaś „połknął bakcyla” i tak zaczęła się jego blisko trzydziestoletnia przygoda z pisankami, a raczej drapankami. Już rok później prezentował swoje jajkowe cudeńka na wielkanocnej wystawie w Tarnowie i tak jest do dzisiaj.

Pan Zdzisław często gości w szkołach i bibliotekach, wprowadzając kolejne pokolenia dzieci w arkana pisankowe i rozdając wykonane przez siebie specjalne nożyki.  To propagowanie innej techniki jest szczególnie ważne w naszym regionie, który głównie słynie z pisania jajek metodą batikową (wosk).

Po zajęciach w dniu 1 kwietnia każdy uczeń mógł z satysfakcją pochwalić się własną pisanką i nie były to wcale primaaprilisowe jaja, co pokazują zdjęcia. Atrakcją zajęć były duże pisanki z jajek strusich.

Drugą pasją pana Banasia, i to od najmłodszych lat, jest rzeźbienie w drewnie. Grupa regionalna mogła podziwiać kilka płaskorzeźb, głównie aniołów. Nasza szkoła posiada podarowaną przez twórcę płaskorzeźbę patrona ks. Jerzego Popiełuszki. Regionalni mają w planach zajęcia rzeźbiarskie w późniejszym terminie.

Opracowanie: Irena Klich

 

Nie pal przy mnie, proszę
Nie pal przy mnie, proszę

W dniu 8 kwietnia uczniowie klas I – III wraz ze swoimi wychowawczyniami Mirelą Kiełbasa, Grażyną Kruk, Ireną Klich wzięli udział w prelekcji pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę”. Została ona zorganizowana w ramach realizowanego projektu profilaktycznego pod tym samym tytułem. Zajęcia prowadziła  higienistka szkolna pani Dorota Bystrowska.

W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość:

 

  • zapoznać się ze szkodliwym działaniem dymu tytoniowego,
  • sprawdzić pojemność swoich płuc, nadmuchując kolorowe baloniki,
  • rozpoznawać zapachy miłe i przyjemne jako alternatywę brzydkiego zapachu tytoniowego,

 

Z uwagą wysłuchali opowiadania i utworów poetyckich o tematyce antynikotynowej, oraz rozwiązywali krzyżówkę utrwalającą zdobyte w trakcie zajęć informacje. Na koniec pani higienistka rozdała dzieciom ulotki informacyjne dla rodziców  dotyczące szkodliwości wdychania dymu tytoniowego.

Opracowanie: Mirela Kiełbasa

Ale SZOK
Ale SZOK

I to w wykonaniu cyrku „Szok”! Nowy program zachwycił widzów: przedszkolaków, ich rodziców i dziadków oraz uczniów naszej szkoły. Żonglerka, tresura gołębi i pudelka, niezwykle groźny wąż, jazda na jednokołowym rowerku, żartobliwe gagi i sztuczki oraz wiele innych atrakcji wypełniły godzinny program, zaprezentowany w szkole 9 kwietnia. Gromkie brawa, śmiechy i chichoty, aktywne dzieci – naprawdę szok!

Opracowanie: Irena Klich

Szkolny konkurs
Szkolny konkurs

Przypominamy, że trwa konkurs na tekst pieśni Publicznej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej.

Celem konkursu jest stworzenie pieśni umacniającej więź uczniów ze szkołą oraz wzbogacenie tradycji naszej  szkoły.

Nagrodą główną konkursu jest zaszczyt bycia współautorem  pieśni śpiewanej w naszej szkole a dodatkową nagrodą w konkursie będzie publikacja książkowa o naszym  patronie.

Szczegółowych informacji można uzyskać u pań: Mireli Kiełbasy i Bernadety Pabian, które nadzorują przebieg konkursu.

Zachęcamy do udziału w konkursie !

Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

04 kwietnia odbyły gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z sześciu szkół podstawowych i trzech gimnazjów. Zgodnie z regulaminem turnieju etap gminny jest pisemnym testem, który obejmuje znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego.

Konkurs przeprowadziła Komisja w składzie: Marian Gajda, Krzysztof Orwat, Jacek Sąsiadek i Zdzisław Wójtowicz.

W kategorii szkół podstawowych, w wyniku przeprowadzonych eliminacji pisemnych zwycięzcą została drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Jakub Wójcik, Oliwia Puła, Natalia Nędza, Mateusz Wybraniec. To oni będą reprezentować Gminę Dąbrowa Tarnowska na eliminacjach powiatowych.

Do turnieju przygotowała uczniów pani Renata Sojka.

 

Zwycięstwo w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
Zwycięstwo w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej

26 marca pod patronatem burmistrza Stanisława Początka odbył się Gminny Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Uczniowie musieli odpowiedzieć na  40 pytań. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Patrycja Rogóż – kl. 5, Oliwia Puła  - kl. 6, Daniel Wybraniec - kl. 6.

Nasi reprezentanci wykazali się ogromną wiedzą, wszyscy uzyskali  z testu ponad 30 punktów. Największą wiedzą wykazała się Oliwia Puła, która zdobyła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych. Pozostali nasi uczniowie byli tuż za podium.  Do konkursu przygotowywała ich pani  Bernadeta Pabian.

Wszystkim gratulujemy.

3 kwietnia w Centrum Polonii Breń odbyły się eliminacje powiatowe, podczas których naszą gminę reprezentowała Oliwia Puła. I tym razem nasza uczennica wykazała się ogromną wiedzą, pokonała wszystkich uczestników (należy podkreślić, iż wszyscy posiadali ogromną wiedzę z zakresu pożarnictwa) i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

Życzymy Oliwii sukcesu podczas kolejnych zmagań OTWP.

Opracowanie: Bernadeta Pabian

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.05 51,655,598 unikalnych wizyt