28 Maj 2025 22:34
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

RYMY Z MAGICZNEJ SKRZYNI - WARSZTATY CZYTELNICZE
RYMY Z MAGICZNEJ SKRZYNI - WARSZTATY CZYTELNICZE

Rymowanki, wyliczanki, usypianki, odliczanki to różne wierszyki, które znalazły się w magicznej skrzyni znajdującej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczniowie klas I i II wraz z opiekunami p. Grażyną Kruk i p. Ireną Klich uczestniczyli 23 marca w zajęciach czytelniczych „Rymowanki – skakanki – malowanki”, której „bohaterką” była niepozorna skrzynka. „Niewielka skrzynia, taka maleńka skrytka niewidka. Choć taka mała, to w środku mieści wiele bajeczek i opowieści” wykorzystywanych podczas podwórkowych i ludowych zabaw, w które wciąż bawią się dzieci. Dopiero po odnalezieniu ukrywanego w dziecięcych dłoniach klucza pozwoliło na otworzenie zaczarowanej skrzyni. Wyjątkowo atrakcyjne, pełne zabaw i humoru zajęcia, prowadzone przez p. Anię sprawiły, że uczniowie poznali tajniki tworzenia rymów i rymowanek i niechętnie opuszczali biblioteczny oddział dla dzieci.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach realizacji edukacji czytelniczej i współpracy szkolnej biblioteki z MBP w Dąbrowie Tarnowskiej.


Opracowanie: Irena Klich

Sukces Natalii Wątroba
Sukces Natalii Wątroba

Uczennica klasy V Natalia Wątroba od kilku lat z pasją trenuje łucznictwo.

Na swoim koncie ma liczne sukcesy.

1 kwietnia 2017 r. Natalia uczestniczyła w Mistrzostwach Małopolski w swojej kategorii wiekowej, które odbyły się  U. K. S. "DIANA'' przy Szkole Podstawowej nr 2  w WOLBROMIU.

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły zajęła III miejsce w Halowych Mistrzostwach Małopolski Dzieci  i Młodzików.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w łucznictwie!!!

Opracowanie: Renata Sojka

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Przez trzy dni (27 – 29 marca) uczniowie wszystkich klas wraz z przedszkolakami wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych. Zorganizował je ks. proboszcz Stanisław Bieleń, natomiast nauki rekolekcyjne głosił ks. Henryk Chlipała, proboszcz w Rzepienniku Suchym. Ks. rekolekcjonista pracował jako misjonarz w Peru, stąd często w swoich naukach przedstawiał realia życia dzieci w dżungli i w slumsach na obrzeżach stolicy Peru – Limy.

Mija prawie rok mojej pracy w wikariacie apostolskim de San Ramon – selwa (dżungla) centralna w Peru. Parafia, gdzie posłał mnie miejscowy Biskup, jest pod wezwaniem św. Franciszka Solano, miejscowość nazywa się Puerto Bermdez. Terytorium parafii jest duże i obejmuje 108 wiosek. Większość wiosek zamieszkuje jedno z plemion amazońskich – ASHANINKA (aszaninka), posiadają swój własny język, ale większość już posługuje się językiem hiszpańskim. Mam też 3 wioski, które zamieszkują tubylcy z plemienia YANISHA.Większość wiosek położonych jest nad brzegami rzek: Pichis, Pachitea, Nazaretegui, Palcazu, Neguache. Są to dopływy rzeki Amazonki, największa jest rzeka Pachitea. Do niektórych wiosek położonych w głębi dżungli trzeba płynąć łódką kilka godzin i jeszcze iść na piechotę, do niektórych nawet 6 godzin w jedna stronę. Jest wiele wiosek, do których jeszcze nigdy nie dotarła Ewangelia. Kilka tygodni temu odwiedziłem jedną z nich, gdzie Indianie żyją swym własnym rytmem, niezakłóconym prawie w żaden sposób przez cywilizację.Przez teren parafii nie przechodzi żadna linia elektryczna, a więc nie ma prądu. Jedynym sposobem na to, aby mieć prąd jest generator.

Tak naprawdę to wielkie obszary dżungli amazońskiej czekają na ewangelizację. Duże odległości, brak jakichkolwiek dróg, klimat, no i brak księży to przyczyny bardzo utrudniające ewangelizację. Nasz wikariat apostolski ma powierzchnię wielkości Austrii i w tej chwili pracuje tu 16 księży. Również wielkim problemem jest brak katechistów świeckich, ludzi, którzy by mogli w swoich wioskach prowadzić nabożeństwa Słowa Bożego, modlitwy i katechezę. Ja mogę dotrzeć do większości wiosek raz na rok lub raz na dwa lata.

(fragment listu z 2006 r.)

Kazania urozmaicały pokazy slajdów z życia Peruwiańczyków, z florą i fauną peruwiańskiej dżungli.

Nauki rekolekcyjne kończyły się konkretnymi zadaniami do wykonania w domu: w pierwszy dzień – podziękować mamie za obiad, tacie za…; w drugi dzień – przeprosić rodziców; w trzeci dzień – pomodlić się wieczorem z całą rodziną.  

Rekolekcje zakończyły się specjalnym błogosławieństwem.

Opracowanie: Irena Klich

CZY TO MAGIA? NIE, TO CZYSTA CHEMIA!
CZY TO MAGIA? NIE, TO CZYSTA CHEMIA!

Niecodzienną lekcję przyrody przeżyli uczniowie klas I – VI w piątek, 18 marca. Grupa reklamująca się jako zaelektryzowani w ramach tej lekcji przeprowadziła szereg eksperymentów chemicznych. Ciekawostki o budowie organizmu człowieka, doświadczenia z użyciem kuli plazmowej, transformatora tesli i szereg innych doświadczeń zakończonych ogniem, dymem, wybuchami wypełniły godzinne spotkanie. W niektórych pokazach uczestniczyli bezpośrednio uczniowie. Dziecięcą publiczność rozbawiał jaskiniowiec z prehistorycznych czasów mamutów.       

Opracowanie: Irena Klich

Sukces Trzecioklasistki w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim
Sukces Trzecioklasistki w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim

Sukcesem zakończył się udział uczennicy klasy III Emilki Wątroba w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. W konkursie, zorganizowanym 17 marca przez Miejską Bibliotekę Publiczną w 35. rocznicę śmierci Poetki, Emilka zajęła III miejsce. „Stonka i biedronka” Marii Kozaczkowej i „Bajka o Tomaszu i Tobiaszu” Rafała Lasoty to utwory przygotowane do recytacji pod kierunkiem wychowawczyni p. Ireny Klich. Klasy IV–VI reprezentowała uczennica klasy VI Wiktoria Wątroba przygotowana przez wychowawcę p. Waldemara Szloska.

Patronat honorowy na konkursem objął Burmistrz Krzysztof Kaczmarski. W konkursie w trzech kategoriach wiekowych wzięło udział 27 recytatorów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu dąbrowskiego. Nagrody książkowe, dyplomy i pamiątkowe długopisy dla każdego uczestnika konkursu wręczył P. Burmistrz oraz córki Marii Kozaczkowej: p. Krystyna Ludwicka (Dąbrowa Tarnowska) i p. Anna Wrona (Nowa Dęba), składając wszystkim wyrazy uznania i gratulacje. Miłym akcentem były refleksje córki Krystyny Ludwickiej, które stanowiły żywy przekaz z życia i pracy twórczej dąbrowskiej literatki.

Biblioteka zaprosiła ponadto uczestników konkursu na zwiedzanie wystawy obrazów „Piękno na co dzień” Eweliny Gmyr-Sobczyk.

Opracowanie I. Klich

ŻEGNAMY PRACOWNIKA NASZEJ SZKOŁY
ŻEGNAMY PRACOWNIKA NASZEJ SZKOŁY

Poczet sztandarowy reprezentował społeczność szkolną we wtorek, 14 marca, podczas  uroczystości pogrzebowych emerytowanego pracownika naszej szkoły.

Pan Franciszek Nowak mieszkał tuż za szkołą, w której pracował jako woźny około dwudziestu lat. Po przejściu na emeryturę zawsze chętnie odwiedzał swoje miejsce pracy jako gość podczas spotkań i wigilii szkolnych. Wnosił ze sobą radość, uśmiech, pogodne usposobienie, żarty.

Uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w Nieczajnie.

Opracowanie: Irena Klich

Poczytaj mi kolego, koleżanko ...
Poczytaj mi kolego, koleżanko ...

Głośne czytanie dziecku pobudza jego wyobraźnię, dostarcza wiele radości i poszerza wiedzę o świecie. O tym, jak przyjemnie jest, kiedy koledzy czytają książki, przekonali się uczniowie z klas I-III.

Działaniami promującymi czytelnictwo w naszej szkole była akcja „Poczytaj mi, kolego”, którą współorganizowali wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Uczniowie czytali i prezentowali swoje ulubione książki z dzieciństwa młodszym kolegom i koleżankom z klas I - III.  W akcję zaangażowali się: Michał Białkowski, Julia Czerwińska, Justyna Maziarz, Natalia Kijak, Natalia Wątroba, Dawid Świerczek, Anna Guzik.

Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały takich utworów jak: „Lokomotywa”, „Paweł i Gaweł”, „Osiołkowi w żłobie dano”, „Chory kotek”, „Kopciuszek”, „Czerwony kapturek” itp.

Ten „literacki upominek” wszystkim się podobał, wolontariusze zostali zaproszeni na kolejne spotkania.

Opracowanie: Renata Sojka

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.03 51,726,193 unikalnych wizyt