21 Listopad 2024 13:38
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Przez trzy dni (27 – 29 marca) uczniowie wszystkich klas wraz z przedszkolakami wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych. Zorganizował je ks. proboszcz Stanisław Bieleń, natomiast nauki rekolekcyjne głosił ks. Henryk Chlipała, proboszcz w Rzepienniku Suchym. Ks. rekolekcjonista pracował jako misjonarz w Peru, stąd często w swoich naukach przedstawiał realia życia dzieci w dżungli i w slumsach na obrzeżach stolicy Peru – Limy.

Mija prawie rok mojej pracy w wikariacie apostolskim de San Ramon – selwa (dżungla) centralna w Peru. Parafia, gdzie posłał mnie miejscowy Biskup, jest pod wezwaniem św. Franciszka Solano, miejscowość nazywa się Puerto Bermdez. Terytorium parafii jest duże i obejmuje 108 wiosek. Większość wiosek zamieszkuje jedno z plemion amazońskich – ASHANINKA (aszaninka), posiadają swój własny język, ale większość już posługuje się językiem hiszpańskim. Mam też 3 wioski, które zamieszkują tubylcy z plemienia YANISHA.Większość wiosek położonych jest nad brzegami rzek: Pichis, Pachitea, Nazaretegui, Palcazu, Neguache. Są to dopływy rzeki Amazonki, największa jest rzeka Pachitea. Do niektórych wiosek położonych w głębi dżungli trzeba płynąć łódką kilka godzin i jeszcze iść na piechotę, do niektórych nawet 6 godzin w jedna stronę. Jest wiele wiosek, do których jeszcze nigdy nie dotarła Ewangelia. Kilka tygodni temu odwiedziłem jedną z nich, gdzie Indianie żyją swym własnym rytmem, niezakłóconym prawie w żaden sposób przez cywilizację.Przez teren parafii nie przechodzi żadna linia elektryczna, a więc nie ma prądu. Jedynym sposobem na to, aby mieć prąd jest generator.

Tak naprawdę to wielkie obszary dżungli amazońskiej czekają na ewangelizację. Duże odległości, brak jakichkolwiek dróg, klimat, no i brak księży to przyczyny bardzo utrudniające ewangelizację. Nasz wikariat apostolski ma powierzchnię wielkości Austrii i w tej chwili pracuje tu 16 księży. Również wielkim problemem jest brak katechistów świeckich, ludzi, którzy by mogli w swoich wioskach prowadzić nabożeństwa Słowa Bożego, modlitwy i katechezę. Ja mogę dotrzeć do większości wiosek raz na rok lub raz na dwa lata.

(fragment listu z 2006 r.)

Kazania urozmaicały pokazy slajdów z życia Peruwiańczyków, z florą i fauną peruwiańskiej dżungli.

Nauki rekolekcyjne kończyły się konkretnymi zadaniami do wykonania w domu: w pierwszy dzień – podziękować mamie za obiad, tacie za…; w drugi dzień – przeprosić rodziców; w trzeci dzień – pomodlić się wieczorem z całą rodziną.  

Rekolekcje zakończyły się specjalnym błogosławieństwem.

Opracowanie: Irena Klich

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.03 50,016,329 unikalnych wizyt