|
|
I miejsce w Powiatowych Eliminacjach Turnieju BRD |
|
 12 kwietnia br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej po raz kolejny odbył się finał Eliminacji Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych, który był realizowany przez policjantów dąbrowskiej „drogówki" podkom. Jacka Wójcika, st. asp. Jarosława Czupryny, asp. Michała Białkowskiego oraz sierż. sztab. Pawła Stankiewicza przy współudziale Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.
Sam turniej był wieloetapowy i poprzez eliminacje szkolne oraz gminne zwycięskie drużyny awansowały do finału powiatowego. Finał składał się z dwóch etapów: rozwiązywania testu wiedzy oraz jazdy rowerem po torze sprawnościowym.
W finale udział wzięło 43 uczniów z 12 placówek z terenu powiatu dąbrowskiego.
Najlepszymi w kategorii szkół podstawowych okazali się uczniowie naszej szkoly w składzie: Justyna Maziarz, Marlena Maziarz, Kamil Wybraniec, Wiktor Wybraniec - opiekunem drużyny jest pani Renata Sojka.
Najlepszym uczestnikiem turnieju okazał się - Wiktor Wybraniec.
Drużyna zajęła I miejsce w Powiatowych Eliminacjach Turnieju BRD i uzyskała awans na zawody wojewódzkie. Uczniowie otrzymali wiele cennych nagród: złote medale, dyplomy, puchar, tablety, termosy, kamizelki odblaskowe itd. Dodatkowo najlepszy uczestnik wygrał rower górski.
Nagrody wręczał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej podinsp. Bogusław Chmielarz oraz Burmistrz Miasta Dąbrowa Tarnowska Krzysztof Kaczmarski, a także przedstawiciele władz samorządowych, sponsorzy, dyrekcja szkoły - gospodarze turnieju oraz przedstawiciele dąbrowskiej Policji, która była organizatorem turnieju.
Drużynie gratulujemy i życzy powodzenia na finale wojewódzki.
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Misterium Męki Pańskiej w Nieczajnie Górnej |
|
 Misterium Męki Pańskiej to niesamowite duchowe przeżycie. To swoista podróż do czasów sprzed 2000 lat, żywe zetknięcie z pasją, z wiarą, z ostatnimi chwilami życia i ze śmiercią Jezusa Chrystusa. To czas na refleksję nad sobą i swoim życiem.
W kościele parafialnym p.w. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Niedzielę Palmową po południu oraz w Wielki Czwartek nocą odbyło się Misterium Męki Pańskiej.Inscenizacja złożona była z trzech części: Wieczernika, Sądu, Drogi Krzyżowej Prowadziła widzów przez ostatnie chwile życia Jezusa, od momentu ostatniej wieczerzy, poprzez górę Oliwną, sąd przed Sanhedrynem i skazanie przez Piłata, aż na Drogę Krzyżową i Golgotę…
W biblijne postacie towarzyszące męce Pana Jezusa wcielili się mieszkańcy miejscowości w licznym gronie prawie 50 osób, odgrywając Żydów i Rzymian. 42 uczestników Misterium to absolwenci naszej szkoły w Nieczajnie Górnej.
Wszyscy występujący przygotowali piękne stroje z czasów Chrystusa. Uczestnicy Misterium poświęcili wiele swojego wolnego czasu na próby, które odbywały się w godzinach wieczornych przez cały okres Wielkiego Postu.
O oprawę muzyczną zadbał pan Waldemar Szlosek, a w zadumę nad męką Pana wprowadzał nas Mateusz Pabian. Ruchem ulicznym i porządkiem kierowała miejscowa straż pożarna.
Nad scenariuszem, scenografią i reżyserią czuwała pani Bernadeta Pabian.
Celem spektaklu było sprowokowanie widzów do głębokiej zadumy i refleksji, a co najważniejsze duchowej przemiany… Ogromna rzesza ludzi wzruszona, ze łzami w oczach głęboko przeżyła Misterium Męki Pańskiej.
Opracowała: Bernadeta Pabian |
|
 11 kwietnia w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie.
Uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Grażyny Kruk przygotowali piękne przedstawienie wielkanocne. Oprawę muzyczną opracował pan Waldemar Szlosek, a dekorację wykonała pani Mirela Kiełbasa.
Uczniowie w pełni zadumy i powagi zaprezentowali główne wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Wcieli się w role żołnierzy, Marii i Marii Magdaleny. Po występie Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom symboliczne baranki, składając życzenia "zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych".
Następnie zabrał głos dyrektor szkoły, również dołączył się do życzeń składanych przez dzieci.
Potem nastąpił długo wyczekiwany moment – rozdanie nagród w konkursie na stroik wielkanocny. Jury przyznało 8 równorzędnych nagród. Uczniowie otrzymali dyplomy i słodkie upominki.
Nagrodzeni zostali:
Klasa I – Julia Wojtas, Kamila Wąż, Marek Banaś
Klasa II – Julia Partyńska, Agnieszka Kmieć, Aleksandra Szczebak
Klasa III – Emilia Wątroba
Po rozdaniu nagród uczniowie pod opieką nauczycieli i rodziców udali się do Hospicjum Św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej aby kolejny raz zaprezentować "Misterium Wielkanocne”.
Występ został nagrodzony gromkimi brawami, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy obrazek.
Cieszymy się, że mogliśmy dostarczyć podopiecznym hospicjum trochę radości wielkanocnej zadumy.
Bardzo dziękujemy rodzicom klasy IV za pomoc organizacyjną i opiekę nad uczniami.
Opracowanie: Grażyna Kruk |
|
|
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej |
|
 Poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w poniedziałek, 11 kwietnia 2017 r. w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość w formie apelu ku czci Polaków zamordowanych w 1940 r. na Wschodzie odbyła się w Dąbrowie Tarnowskiej przed budynkiem Kaplicy Cmentarnej, gdzie na ścianie frontowej umieszczona jest pamiątkowa tablica. Uczczono pamięć pomordowanych w stalinowskich obozach jenieckich, a w szczególności siedmiu mieszkańców pobliskiej Dąbrowy: Albina Basisty, Bolesława Berbeki, Stanisława Jurasa, Adama Malinowskiego, Józefa Paducha, Leszka szpaka i Zygmunta Śliskiego. Hołd oddano również ofiarom katastrofy rządowego samolotu TU-154M, która wydarzyła się pod Smoleńskiem dokładnie 7 lat temu.
Zebranych przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowych, organizacji społecznych, poczty sztandarowe, Strzelców z JS-2083 im. Gen. Mariana Kukiela, a także nauczycieli i uczniów powitał Burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Potem nastąpiła modlitwa prowadzona pod przewodnictwem Ks. Prałata Józefa Porembę. Równie podniosłą częścią uroczystości był apel poległych, który prowadził Krzysztof Stalmach z JS-2083. Kolejnym punktem programu była okolicznościowa recytacja przygotowana przez uczennicę Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Bohaterów Powiśla. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą dąbrowskie ofiary mordu w Katyniu. Wartę honorową przy dąbrowskiej tablicy katyńskiej wystawili policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.
Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowała P. Irena Klich, która w 2013 r. była w Katyniu i Smoleńsku. Podczas Mszy św. w Katyniu złożyła w imieniu naszej szkoły symboliczną wiązankę kwiatów, natomiast w miejscu katastrofy w Smoleńsku zapaliła znicze. Przywiozła także ziemię z tych miejsc tak drogich sercu każdego Polaka. Zapraszamy do galerii.
Opracowanie: I. Klich |
|
|
DROGA KRZYŻOWA W PLENERZE |
|
 Kolejny już rok uczniowie i absolwenci naszej szkoły wzięli czynny udział w plenerowym nabożeństwie drogi krzyżowej, które odbyło się w piątek, 7 kwietnia o godz. 19.30. Trasa tradycyjnie wiodła od budynku Domu Ludowego, a kończyła się pod krzyżem na placu kościelnym i w świątyni parafialnej. Rozważania dotyczące małżeństwa i rodziny, przygotowane przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, odczytały dzieci, młodzież gimnazjalna oraz członkowie grup działających w miejscowości. Ponadto poszczególne grupy niosły duży krzyż procesyjny do kolejnych stacji drogi krzyżowej (m.in. schola, ministranci, gimnazjaliści). Uczestnicy mogli powiedzieć, że w pewien sposób była to „ekstremalna droga krzyżowa”, gdyż trzeba było chronić się przed deszczem pod parasole.
Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Bieleń.
Opracowanie: Irena Klich |
|
|
Eliminacje gminne w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym |
|
 7 kwietnia 2017 r. wśród uczniów i uczennic szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska rozpoczęła się rywalizacja w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Podczas eliminacji gminnych, które odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrowie Tarnowskiej do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn ze szkół podstawowych oraz 3 drużyny z gimnazjów z całej gminy.
Etap gminny turnieju, zgodnie z regulaminem, składał się z jest pisemnego testu ze znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego. Konkurs przeprowadziła Komisja, w której w składzie zasiadali: Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Marta Chrabąszcz, oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Jacek Sąsiadek, Zdzisław Wojtowicz, Marcin Kądzielowa i Anna Witowska.
Miło nam poinformować, że kategorii szkół podstawowych drużyna naszej szkoły w składzie: Justyna Maziarz, Marlena Maziarz, Kamil Wybraniec i Wiktor Wybraniec przygotowana przez panią Renatę Sojka zwyciężyła i zajęła I miejsce w gminnych eliminacjach w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy BRD.
Nagrody dla zwycięzców ufundował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, który wręczając nagrody podsumował rywalizację turniejową, podziękował uczestnikom i ich opiekunom za udział oraz życzył zwycięzcom godnego reprezentowania naszej gminy w eliminacjach powiatowych.
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Depresja - co to takiego? |
|
 W naszej szkole podejmowane są działania profilaktyczno - zdrowotne.
7 kwietnia z okazji Światowego Dnia Zdrowia, obchodzonego w tym roku pod hasłem "Depresja – porozmawiajmy o niej’’ była wygłoszona prelekcja przez panią psycholog Katarzynę Wiatr, która wyświetliła również film na temat ,,Co to jest depresja?”.
Następnie uczniowie uczestniczyli w krotkich warsztatach psychologicznych.
W klasie II higienistka szkolna pani Danuta Sambor przeprowadziła pogadankę "Jak radzić sobie ze stresem?", po czym uczniowie wykonali prace plastyczne na ten temat na szkolną wystawę.
Działania cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
Opracowanie: Grażyna Kruk |
|
|
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|
|
|
|
|
|
Urodziny:
|
|