|
 Cyrk pod tajemniczą nazwą „Óbimbolando” zagościł w szkole w czwartek, 29 stycznia. W popisowych numerach uczniowie zobaczyli m. in.: klowna, tresowanego psa, żonglerkę obręczami i największą atrakcję – węża, którego niemal wszyscy chcieli dotknąć. Wszyscy podziwiali zwinność i gibkość występujących cyrkowców.
Opracowanie: Irena Klich |
|
|
ŻEGNAMY NAUCZYCIELKĘ NASZEJ SZKOŁY |
|
 W środę, 20 stycznia, po długiej i ciężkiej chorobie, odeszła do wieczności Pani Krystyna Szlosek, nauczyciel naszej szkoły, żona dyrektora szkoły Kazimierza Szloska. Dzięki uprzejmości Męża i Rodziny Zmarłej możemy przedstawić „szkolne życie” naszej Koleżanki. Pani Krystyna urodziła się 11 marca 1936 roku. Zdobyła wykształcenie wyższe zawodowe. Pracowała w zawodzie nauczycielskim, w dużej mierze w trudnych czasach komunistycznych, przez 40 lat. Uczyła pierwszych liter i cyfr, czytania, pisania i liczenia dzieci w klasach I – III w pięciu szkołach:
- SP Długa Goślina, powiat poznański, 1953 – 1958;
- SP Krześnica Nowa, powiat gorzowski, 1958 – 1962;
- SP Mosina, powiat gorzowski, 1962 – 1967;
- SP Frydrychowice, powiat wadowicki, 1967 – 1970;
- SP Nieczajna Górna, powiat dąbrowski, 1970 – 1993.
Wtedy przeszła na zasłużoną emeryturę.
Za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej była wielokrotnie nagradzana. Najważniejsze nagrody to: Nagroda Ministra Oświaty, Nagroda Kuratora Oświaty, Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Pogrzeb śp. Krystyny Szlosek odbył się w piątek, 23 stycznia. Mszę św. koncelebrowali: główny celebrans, należący do rodziny, ks. Marian Wanat - proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowym Targu, ks. kanonik Władysław Jaróg, ks. proboszcz Stanisław Bieleń, ks. Janusz Skrzypek - proboszcz w Skrzyszowie k/Dębicy, były wikariusz w Nieczajnie. Społeczność szkolna: dyrektor szkoły Dariusz Węglowski, nauczyciele – koleżanki i koledzy, pracownicy szkoły oraz uczniowie pożegnali wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, podążając za pocztem sztandarowym. W ostatniej ziemskiej drodze towarzyszyli Zmarłej: rodzina z całej Polski, liczni wychowankowie, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi, przedstawiciele władz oświatowych. Ich obecność, modlitwa, zamawiane Msze św., kwiaty i znicze uwidoczniły wielką wdzięczność za życie, pracę pedagogiczną i wychowanie kilku pokoleń dzieci i młodzieży.
Opracowanie: Irena Klich
|
|
 Tuż po występie jasełkowym podczas niedzielnego (25 stycznia) spotkania opłatkowego dla samotnych seniorów, 22. uczniów wraz z przygotowującymi ich pedagogami: Mirelą Kiełbasa, Renatą Sojka, Ireną Klich i licznymi rodzicami udało się do Dąbrowskiego Domu Kultury na finałowe zmagania II Międzygminnego Festiwalu Kolęd. I solistki, i zespół, który zakończył swój występ zimnymi ogniami, bardzo podobały się komisji i publiczności i w rezultacie wszyscy zdobyli nagrody:
- Gabriela Kmieć – miejsce II,
- Zespół „Kolędnicy – Wędrownicy” – miejsce II,
- Natalia Nędza – wyróżnienie.
W finale wystąpiło 40. wykonawców, stąd jeszcze większa radość z wygranej. Organizatorzy ufundowali dla wszystkich uczestników dyplomy za udział i pamiątkowy kołacz, dla laureatów nagrody rzeczowe (puchary – miejsca, albumy – wyróżnienia) i dodatkowe okolicznościowe dyplomy. Zmagania uczestników festiwalu, mimo 4- godzinnego czasu trwania imprezy, podziwiał komplet publiczności zgromadzonej w gościnnej sali kina „Sokół”.
Wśród widzów był także dyrektor naszej szkoły Dariusz Węglowski, kibicujący swoim wychowankom.
Opracowanie: Irena Klich |
|
|
NASZE JASEŁKA NA OPŁATKU DLA SAMOTNYCH SENIORÓW |
|
 Do grona świętujących spotkania opłatkowe dołączyła także Nieczajna, w której parafialny oddział Akcji Katolickiej zaprosił na opłatek samotnych seniorów z dwóch miejscowości: Nieczajna Dolna i Nieczajna Górna. Spotkanie w niedzielę, 25 stycznia rozpoczęła Msza św. celebrowana przez miejscowych duszpasterzy: ks. proboszcza Stanisława Bielenia i ks. kanonika Władysława Jaróga. W homilii seniorzy i ich opiekunowie usłyszeli wiele myśli świętego Jana Pawła II dotyczących wartości cierpienia i cierpliwego, radosnego przyjmowania wieku podeszłego.
Kolejne punkty spotkania miały miejsce w domu ludowym. Po powitaniu gości przez prezes Akcji Barbarę Białkowską, ks. proboszcz poświęcił opłatki i nastał długi czas wzajemnych życzeń i dzielenia się białym chlebem. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: prezes Rady Dekanalnej Akcji Katolickiej Andrzej Łoboda, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat wraz z radnymi z Nieczajnej Górnej i Dolnej: Kazimierą Wąż i Bogdanem Pawelczykiem, starosta powiatu dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski, zastępca dyrektora MOPS Halina Sarat wraz z pracownikiem Ewą Mróz, dyrektor szkoły podstawowej Dariusz Węglowski, dyrektor przedszkola Krystyna Brzęk-Kogut, sołtysi wsi Nieczajna Górna i Dolna: Jan Sojka i Czesław Podosek, prezes Stowarzyszenia Kobiet Wsi Nieczajna Górna Renata Sojka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Nieczajnie Dolnej Grażyna Partyńska, artysta ludowy Zdzisław Banaś, członkowie Rady Parafialnej i nadzwyczajni szafarze Komunii św.
Po smacznym posiłku wszyscy podziwiali grę jasełkowych aktorów – uczniów naszej szkoły, podczas czteroaktowego przedstawienia „Kolęduje Tobie serce moje”. Wszyscy podziwiali pomysłową szopkę i – pośród wspaniałych aktorskich postaci – rewelacyjną grę Janusza Dobrowolskiego, ucznia klasy IV. Jasełka przygotowali nauczyciele: Irena Klich, Mirela Kiełbasa i Waldemar Szlosek.
Dużo śmiechu i radości najważniejszych gości – samotnych seniorów było największym podziękowaniem dla szkolnych aktorów. Dodatkowo Akcja Katolicka obdarowała dzieci ciastem, a państwo Teresa i Roman Budowscy dużą torbą słodyczy. Dziękujemy!
Opracowanie: Irena Klich
|
|
|
NA FESTIWALU KOLĘD - ELIMINACJE |
|
 Zachęceni kolędniczymi sukcesami w konkursie dąbrowskiej SP nr 1 rozśpiewani uczniowie przystąpili w piątek, 23 stycznia do eliminacji gminnych II Międzygminnego Festiwalu Kolęd. Jego organizatorami byli: Dąbrowski Dom Kultury i Urząd Gminy w Radgoszczy.
Pełne emocji oczekiwanie na sukcesy wynagrodził werdykt jury, którego decyzją nasza szkoła zdobyła najwięcej miejsc uprawniających do występu podczas finałowej rywalizacji w niedzielę, 25 stycznia.
Zakwalifikowani uczniowie:
- Gabriela Kmieć – klasa I – kolęda „Lulajże Jezuniu” – opiekun p. Mirela Kiełbasa
- Zespół „Kolędnicy – Wędrownicy” – dziewczęta z klasy VI w składzie: Natalia Nędza, Aleksandra Mazur, Aleksandra Sojka, Sabina Żelazny, Justyna Partyńska, Karolina Bąk oraz 15-osobowa grupa uczniów z klas: II, III, IV, VI jako wędrujący za gwiazdą kolędnicy – pastorałka „Prowadź, prowadź Gwiazdo nas” – opiekunowie p. Irena Klich i p. Mirela Kiełbasa
- Natalia Nędza – klasa VI – pastorałka „Oto dziś narodziła się Miłość” – opiekun p. Renata Sojka.
W konkursie wystartowała również Wiktoria Wątroba z klasy IV z pastorałką „Opłatek”- opiekun p. Irena Klich.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz zaproszenie na kolejne festiwalowe, jeszcze trudniejsze, zmagania.
Opracowanie: Irena Klich |
|
 20 stycznia 2015 roku w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Gościliśmy w naszych progach ukochane Babcie i Dziadków.
Aby uczcić Ich święto uczniowie klas I – III zaprezentowali swoje różnorakie talenty. Śpiewali, tańczyli, recytowali okolicznościowe wiersze. Zebrani Goście ze wzruszeniem oglądali swoje pociechy, żywo reagując na pełne miłości i oddania słowa wnucząt. Ze wspaniałym występem zaprezentowali się również starsi uczniowie. Zaprezentowali ,,Jasełka” przygotowane pod kierunkiem pani Ireny Klich. S
zczególnie oklaskiwano występ diabełków - żywiołowych, pełnych werwy i osobistego uroku. Gromkimi brawami nagrodzono również występ ,,jasełkowego burmistrza”, który obiecał budowę chodnika i gazyfikację wsi.
Łzę w oku wywołał moment w którym wieloletni Przewodniczący Rady Rodziców – Pan Jan Bąba zaproponował, aby minutą ciszy uczcić pamięć zmarłej, wieloletniej nauczycielki pani Krystyny Szlosek.
Z życzeniami dla czcigodnych gości wystąpił również dyrektor szkoły – Dariusz Węglowski, życząc im radości z wnuczków, a przede wszystkim zdrowia.
Na koniec spotkania każde z dzieci wręczyło swojej Babci i Dziadkowi słodki, własnoręcznie wykonany kwiatuszek. Do życzeń dołączone zostały całusy, uściski i mnóstwo radości.
Nad całością imprezy czuwały wychowawczynie klas I - III panie: Irena Klich, Mirela Kiełbasa i Grażyna Kruk.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania rodzicom uczniów za przygotowanie słodkiego poczęstunku i pomoc w organizacji uroczystości.
Opracowanie: Mirela Kiełbasa |
|
 Wśród miejsc, w których misjonarz ks. Mateusz Dziedzic (pochodzący z diecezji tarnowskiej) dawał świadectwo o dniach spędzonych w niewoli u rebeliantów w buszu środkowoafrykańskim, znalazła się szkoła podstawowa w Nieczajnie Górnej.
Ksiądz misjonarz pozytywnie odpowiedział na zaproszenie dyrektora szkoły Dariusza Węglowskiego i w czwartek, 15 stycznia był niecierpliwie oczekiwanym przez społeczność szkolną gościem. Na niecodzienne spotkanie przybyli również mieszkańcy Nieczajny.Na początku ks. Mateusz barwnie przybliżył realia życia w afrykańskiej misji Bagandou, do której wyjechał w 2009 roku. W tej misji diecezja tarnowska prowadzi szpital dla Pigmejów i okolicznej ludności. Codzienna posługa misjonarzy to nie tylko sprawowanie sakramentów świętych, ale i troska o „przyziemne” sprawy i potrzeby miejscowej ludności. Nieoczekiwanie ta codzienność została przerwana uprowadzeniem ks. misjonarza przez rebeliantów w celu wymiany za generała Miskine’a. Ks. Mateusz - teraz już spokojnie – opowiadał o dniach niepokoju, buntu, ale i zawierzenia i zaufania Bogu, modlitwie i celebrowaniu mszy św. na kolanach na ziemi, chorobie i dostarczonych lekarstwach. 44 dni niewoli zakończyło się szczęśliwie uwolnieniem kapłana i wcześniej porwanych Afrykańczyków. Ks. Mateusz po okresie przymusowej rekonwalescencji w ojczyźnie zamierza powrócić do swoich w Afryce.
Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz wszyscy obecni na spotkaniu wsparli modlitewnie – w języku sango i polskim - i finansowo działalność misyjną w Republice Środkowoafrykańskiej. A do ks. Mateusza ustawiła się kolejka po autografy. Niektórzy trzymali w ręce „Gościa Niedzielnego” z 7 grudnia 2014 roku, który zamieścił obszerny artykuł-wywiad z ks. misjonarzem.
Spotkanie zakończyło kolędowanie - występ dzieci, które z sukcesem reprezentowały szkołę w konkursie kolęd i pastorałek w dąbrowskiej jedynce.
Opracowanie: Irena Klich |
|
|
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|
|
|
|
Urodziny:
|
|