27 Maj 2025 21:22
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

Nie ma jak w Bałtowie!
Nie ma jak w Bałtowie!

Na tegoroczną wycieczkę uczniowie klas I – III pojechali 24 maja – zgodnie z planem – do Bałtowa w województwie świętokrzyskim. I chociaż pogoda była „w kratkę”, czyli słoneczno-deszczowa, to nie przeszkodziła w zwiedzaniu i przeżywaniu licznych atrakcji.

Kierownik wycieczki p. Irena Klich zadbała o urozmaicony program, w którym znalazły się: spacer po JuraParku z przewodnikiem, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium ze straszliwym rekinem, Kino Emocji Cinema 5D (a emocje były spore, skoro jedna dziewczynka rzewnie płakała), Zwierzyniec Bałtowski (na obszarze 40 ha rozmieszczono wybiegi dla jeleni Dybowskiego, danieli, muflonów, bydła szkockiego, kozic śruborogich, alpejskich i górskich, alpak, lam, owiec, koników polskich oraz osłów. Zwiedzanie tego terenu odbywało się żółtymi, amerykańskimi schoolbusami), Sabatówka – Wioska czarownic i najważniejszy Park Rozrywki. Statek pirata, karuzele, zabawy w kulkach, zakup pamiątek i kulinarne smakołyki okraszone dobrym humorem sprawiły, że niechętnie opuszczano gościnny Bałtów. W opiece nad uczniami paniom: Mireli Kiełbasa, Grażynie Kruk i Bernadecie Pabian pomagali rodzice. Serdecznie dziękujemy.

Opracowanie: Irena Klich

Dzień Patrona naszej szkoły
Dzień Patrona naszej szkoły

15 maja nasz szkoła po raz szósty świętowała wybór Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na patrona placówki. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Bielenia, który w pięknej homilii wspomniał o najważniejszych momentach życia i śmierci księdza Jerzego. Podkreślił, że w życiu człowieka ważna jest umiejętność dokonywania właściwych wyborów. Zaakcentował, jak istotne jest to, aby zawsze stać przy prawdzie, bo prawda kosztuje i jak powiedział ksiądz Jerzy: "Tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba zapłacić. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe".

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi przeprowadzili sztandar do budynku szkoły. Tutaj samorząd uczniowski powitał wszystkich zebranych, a  delegacja dzieci zapaliła znicze pod Tablicą Pamiątkową na piętrze  - poświęconą patronowi.

Kolejnym punktem programu było zabranie głosu przez pana Dyrektora Dariusza Węglowskiego, który przypomniał kilka istotnych faktów z historii wyboru patrona oraz drogi otrzymania  sztandaru od rodziców. Podkreślił jego doniosłość w szkole.

Następnie dyrektor szkoły przywitał zebranych gości, wśród których znaleźli się: dyrektor Centrum Usług Wspolnych – Marta Chrabąszcz, sołtysi wsi Nieczajna Górna i Nieczajna Dolna – Jan Bąba, Czesław Podosek, radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej  Kazimiera Wąż, Bogdan Pawelec oraz Rada Rodziców Agata Machaj, Beata Wojtas, Małgorzata Kijak, Zofia Maziarz.

W kolejnym punkcie uroczystości klasa IV zaprezentowała piękny i wzruszający program artystyczny, który w refleksyjny  sposób przekazał zebranym potwierdzone i nieznane fakty z życia patrona. Szczególnie podobała się zebranym piosenka Bułata Okudżawy ,,Modlitwa” w wykonaniu Justyny Foszcz.

Koordynatorem całej uroczystości była pani Mirela Kiełbasa, za stronę muzyczną odpowiadał pan Waldemar Szlosek.

Po występie  pan dyrektor podziękował wszystkim za przygotowanie uroczystości szkolnej, a zabierający głos pani dyrektor Marta Chrabąszcz, sołtys wsi Jan Bąba, radni Kazimiera Wąż i Bogdan Pawelec wyrazili swój podziw dla piękna i mądrości płynących z zaprezentowanego programu artystycznego. Zwrócili uwagę na ogromny udział uczniów, nauczycieli i rodziców w przestrzeganiu zasad płynących z podjętej decyzji jaką był wybór księdza Jerzego na Patrona Szkoły.

Opracowanie: Mirela Kiełbasa

Nasi najmłodsi uczniowie w projekcie "Już pływam"
Nasi najmłodsi uczniowie w projekcie "Już pływam"

Od dnia 27.03.2017r. ruszyła w gminie Dąbrowa Tarnowska kolejna edycja projektu Marszałka Województwa Małopolskiego pn. „Już pływam”. Ma ona na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży przez zajęcia rekreacyjno-sportowe. Zaplanowanych jest 18 godzin zajęć w 15 osobowych grupach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów pływania. Z nauki pływania korzysta 105 uczniów z 5 szkół podstawowych: w Gruszowie Wielkim, Nieczajnie Górnej, Smęgorzowie, Nr 1i Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Liczymy, że 15 naszych najmłodszych uczniów zdobędzie główne, zakładane rezultaty tego projektu, czyli nabycie podstawowych umiejętności pływackich i podniesienie sprawności fizycznej uczniów. Uczniowie naszej szkoły pilnie uczestniczą w zajęciach, a po nich chętnie relaksują się w jacuzzi i na zjeżdżalni.

Opracowanie: Mirela Kiełbasa

Spotkanie uczniów z przedstawicielem Straży Pożarnej
Spotkanie  uczniów z przedstawicielem Straży Pożarnej

19 maja odbyło się spotkanie z przedstawicielem  Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej z Dąbrowy Tarnowskiej  mł. kpt. Piotrem Prosowiczem w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” , na którym to uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Podczas prelekcji i prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się w przypadku pożaru w szkole, domu czy miejscu publicznym. Poznali ciężką i odpowiedzialną pracę strażaków.

Mł. kpt. Piotr Prosowicz  przedstawił także zasady bezpieczeństwa w razie pożaru, przypomniał ważne numery alarmowe,  a także poinstruował jak należy pomóc poszkodowanemu w pożarze i jakie czynności wykonać bezzwłocznie, gdy dojdzie do zapalenia się osoby.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawej prelekcji. Mieli również wiele  pytań do zawodowego strażaka.

Opracowanie: Renata Sojka - koordynator ds. bezpieczeństwa

EMILKA WĄTROBA ZWYCIĘZCĄ KONKURSU RECYTATORSKIEGO
EMILKA WĄTROBA ZWYCIĘZCĄ KONKURSU RECYTATORSKIEGO

We wtorek, 9 maja dwie uczennice naszej szkoły reprezentowały Nieczajną w V Edycji Konkursu Recytatorskiego „Nieść dobro – mieć serce na dłoni”, inspirowanego życiem i działalnością Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konkurs zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim w ramach obchodów Dnia swojego Patrona.

Do rywalizacji przystąpiło 6 szkół. Zwycięski laur w kategorii klas młodszych przypadł uczennicy klasy III Emilce Wątroba za deklamację wiersza Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Dziewczynkę przygotowała p. Irena Klich.

W kategorii klas starszych uczennica klasy VI Wiktoria Wątroba zajęła IV miejsce za recytację fragmentu Pisma Świętego. Z Wiktorią pracował p. Waldemar Szlosek.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami książkowymi. Serdecznie gratulujemy!

Opracowanie:  Irena Klich

Bądź Wielkim
Bądź Wielkim

Po raz kolejny już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X edycji Regionalnego Konkursu "Bądź Wielkim”. W skład zespołu weszli: Joanna Foszcz, Julia Wojtas, Justyna Maziarz, Kinga Wybraniec i Kamil Kowal.

Konkurs składał się z trzech etapów. Na pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali test wiedzy.Zadaniem zespołów zakwalifikowanych do II etapu było zaprojektowanie i wykonanie widokówki.  Wszystkie prace były inspirowane jedną z wybranych przez uczestników myśli/ przesłań Jana Pawła II z okresu  16.10.1998 r. – 02.04.2005 r.

Do organizatorów wpłynęło łącznie 32 prace konkursowe, przygotowane przez pięcioosobowe zespoły w tym:

  • w kategorii „szkoły podstawowe” - 13 prac;
  • w kategorii „gimnazja”  - 6 prac;
  • w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne” - 6 prac;
  • w kategorii „Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Szkoły Specjalne Przysposabiające do Pracy” - 7 prac.

Komisja konkursowa w dniu 11 kwietnia 2017 r. dokonała oceny złożonych prac wg następujących kryteriów: ogólne wrażenie artystyczne (m.in. oryginalność pomysłu, estetyka, atrakcyjność wizualna pracy), komentarz do pracy (m.in. czytelność przekazu, styl, sposób ujęcia tematu); zgodność pracy z wytycznymi określonymi dla pracy konkursowej i komentarza.

Komisja sporządzając listę zespołów, które zostały zakwalifikowane do finałowego etapu, brała pod uwagę sumę punktów:

  • uzyskanych przez poszczególnych członków zespołu podczas pisemnego testu - I etap (maksymalna liczba punktów jaką pięcioosobowy zespół mógł uzyskać z pisemnego testu wynosi 5 pkt.)
  • przyznanych za pracę plastyczną wykonaną przez zespół – II etap (maksymalnie 5 punktów).

Do finału zakwalifikowane zostały zespoły, które w trakcie zmagań w ramach I i II etapu konkursu uzyskały łącznie największą liczbę punktów.

Organizatorzy zakwalifikowali do finału 16 zespołów (po cztery zespoły w każdej z kategorii).W kategorii „szkoły podstawowe” do finałowego etapu zakwalifikowano nasza szkolę z największą ilością punktów.

W II etapie konkursu uczniowie zaprezentowali pantomimę przygotowana w oparciu o cytat przedstawiony w pracy plastycznej. Hasło przez nas prezentowane, to: "Budujmy świat bez wojen”.

W efekcie finałowym zespół zajął II miejsce. Uczniowie otrzymali cenne nagrody, jednak największą i najtrwalszą nagrodą jest wiedza i doświadczenie na temat pielgrzymek papieskich zdobyte w trakcie przygotowań do konkursu.

Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwali państwo: Waldemar Szlosek, Irena Klich i Mirela Kiełbasa.

Opracowanie: Mirela Kiełbasa

Spotkanie ze znawcą grzybów
Spotkanie ze znawcą grzybów

Niedługo lato, a co ze tym idzie sezon grzybowy. Zasadne więc było przypomnienie sobie najważniejszych spraw dotyczących zbierania grzybów. W związku z tym na spotkanie do naszej szkoły został zaproszony Pan Justyn Kołek, międzynarodowej sławy miłośnik grzybów. Pan Justyn bierze udział w wielu międzynarodowych i krajowych spotkaniach na tematy grzybiarskie. Udziela licznych wywiadów i spotyka się z wieloma ludźmi udzielając im  cennych rad. Pod koniec maja poprowadził prelekcję dla uczniów klas 1-6, aby zwiększyć świadomość tego, jak niebezpieczne może być zbieranie grzybów, których jadalności nie jesteśmy pewni. Zaprezentował zebranym bogatą kolekcję fotografii przedstawiających grzyby. Większość z nich pomimo, że mieszkamy na wsi widzieliśmy pierwszy raz w życiu, niektóre grzyby przyciągały nasz wzrok pięknym wyglądem i bogactwem kolorów, jednak te okazywały się zazwyczaj niejadalne.

Dzięki samozaparciu i ogromnemu zaangażowaniu w poznawanie grzybów Justyn Kołek ukończył wielostopniowe kursy specjalistyczne, swoją wiedzę zgłębiał u najlepszych specjalistów Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, w ośrodkach w Poznaniu i Łodzi, brał udział w wielu imprezach międzynarodowych i zyskał zasłużoną sławę jako najlepszy znawca tematu.

Mamy nadzieję, że po tak znamienitej pogadance i my zostaniemy ,,ekspertami".

Opracowanie: Mirela Kiełbasa

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.05 51,712,920 unikalnych wizyt