|
|
KONKURS PALM WIELKANOCNYCH |
|
 Zgodnie z tradycją w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, odbył się konkurs palm wielkanocnych. Jego organizatorem była miejscowa parafia reprezentowana przez ks. proboszcza Stanisława Bielenia. Najpierw wykonawcy palm uczestniczyli w uroczystej procesji wokół kościoła. Procesji towarzyszył śpiew pieśni wielkopostnych wykonanych przez scholę pod kierunkiem p. Waldemara Szloska. Po Eucharystii jury w składzie: ks. proboszcz, radna p. Kazimiera Wąż i p. Irena Klich zmierzyło się z trudnym wyborem najpiękniejszych palm. Trudnym, bowiem wszystkie palmy były piękne, wymagające sporych umiejętności i kunsztu plastycznego. Przyznano następujące nagrody:
I miejsca – Maciej i Dawid Bąba z Rodzicami
- Roksana Puła z Rodziną
- Artur i Andrzej Michalczyk
- Dominika, Karol i Janusz Dobrowolscy
II miejsca – Kacper Kogut
- Aleksandra Szczebak
- Agnieszka i Gabriela Kmieć
- Julia Puła
- Zofia i Karol Kijak
III miejsca – Julia Białkowska
- Teresa Pulnik (jedyna dorosła osoba, która przystąpiła do konkursu).
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni albumami, książkami i kalendarzami religijnymi, różańcami do Matki Bożej Bolesnej i słodyczami. Palmy zaś przyozdobiły świątynię na cały okres wielkanocny.
Oprac. Irena Klich |
|
|
Sukcesy naszych uczniów na XVII Dniu Pamięci o Holocauście |
|
 15 kwietnia 2019 r. w Dąbrowskim Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej pod hasłem: „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek” odbyły konkursy recytacji, tańca i śpiewu podczas XVII Dnia Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości.
Naszą szkołę w tych zmaganiach reprezentował dziewięcioosobowy zespół taneczny Aj Waj w składzie: Gabriela Kmieć, Aleksandra Wątroba, Dawid Świerczek, Natalia Wątroba, Andrzej Michalczyk, Sebastian Puła, Natalia Kijak, Natalia Wojtas oraz Kinga Wybraniec.
Jury doceniło naszych uczniów przyznając im II miejsce w konkursie tańca oraz wyróżnienie dla Natalii Wojtas w konkursie wokalnym.
Szczególne brawa należą się naszym ósmoklasistom, którzy po dwóch gadzinach zmagań z arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego mieli siłę, aby zaprezentować się w DDK. Podwójne brawa dla Natalii Wojtas, która po egzaminie nie tylko zatańczyła, ale też zaśpiewała
Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Opracowanie: Iwona Tańska |
|
 W piątkowy wieczór przed Niedzielą Palmową (12 kwietnia) uczniowie szkoły wzięli udział w tradycyjnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w plenerze. Co roku inicjuje ją Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, zapraszając wszystkich mieszkańców. Oprócz czytania rozważań uczniowie jako ministranci, lektorzy, członkowie scholi i przygotowujący się do przyjęcia bierzmowania nieśli drewniany krzyż. Trasa wiodła spod Domu Ludowego, obok szkoły (tu usytuowane były aż trzy stacje), pod krzyż na placu kościelnym. Ostatnim akcentem była modlitwa w świątyni.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zawsze jest dla uczestników głębokim przeżyciem.
Oprac. Irena Klich |
|
|
"Dzień Zdrowia" w naszej szkole |
|
 4 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się „Dzień Zdrowia”. Było to podsumowanie działań profilaktyczno – zdrowotnych, jakie prowadzone są w naszej placówce.
Spotkanie rozpoczęliśmy II Szkolnym Festiwalem Piosenki o Zdrowiu. Każdą klasę reprezentował jeden solista. Jury w składzie: ks. Stanisław Bieleń, p. Katarzyna Świerzb, p. Ewa Kijowska i p. Iwona Tańska, oceniając uczestników, brało pod uwagę: dobór repertuaru, czystość wykonania i ogólny wyraz artystyczny. Wszystkie klasy przygotowały się do festiwalu bardzo profesjonalnie. Wymagało to dużo pracy i wysiłku. Wykonawcom towarzyszyły chórki i tancerze, co dodawało wykonaniom uroku. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV i klasy V – VIII.
W kategorii klas młodszych pierwsze miejsce wyśpiewała uczennica klasy IV Agnieszka Kmieć, zachęcając wszystkich do stosowania diety warzywnej. Martyna Żurawska z klasy trzeciej piosenką o niezdrowym żywieniu zdobyła II miejsce. Jak zdrowa jest woda przekonywała uczennica klasy I Maja Żelazny. Jury przyznało jej za to III miejsce. „Zdrowie jest tak bardzo blisko” to tytuł piosenki, którą wykonywał z towarzyszeniem chórku i tancerzy uczeń klasy drugiej Adrian Sojka i otrzymał za nią wyróżnienie.
W kategorii klas starszych najbardziej podobała się piosenka w wykonaniu ucznia klasy piątej Karola Dobrowolskiego zawierająca 10 zasad zdrowego żywienia. Wraz z towarzyszącymi mu tancerzami „wyrapował” I miejsce. Gabriela Kmieć z klasy szóstej przestrzegała przed drobnoustrojami, zachęcając jednocześnie do dbania o higienę. Jury przyznało jej II miejsce. O niepalenie papierosów apelowała w piosence „Pokonaj siebie” Natalia Kijak z klasy siódmej. Otrzymała za nią III miejsce. Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy ósmej Natalia Wojtas za wykonanie piosenki, w której przestrzegała przed dopalaczami, promując uprawianie sportu.
Z kolei wystąpiła klasa VI z inscenizacją na temat zdrowego odżywiania. Uczniów przygotowała p. Bernadeta Pabian, a o stronę muzyczną zadbał p. Waldemar Szlosek. Występ bardzo się podobał i nagrodzono go gromkimi brawami.
Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Nie pal – palenie szkodzi”. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
1.Martyna Guzik – kl. III
2.Samuel Warzecha – kl. I
2.Antoni Jabłoński – kl. I
3.Łukasz Łachut – kl. II
3.Paulina Chudy – kl. II
3.Sebastian Wenc – kl. I
3.Maja Żelazny – kl. I
Wyróżnienia: Karol Kogut, Jakub Ciąbor, Bartosz Nowak, Amelia Partyńska – klasa I.
Barbara Zawada, Adam Ciąbor, Mateusz Kijak, Sylwia Siewierska – klasa II.
Gabriela Sojka, Kamila Wąż, Julia Wojtas, Marek Banaś – klasa III.
Ostatnim punktem programu była wystawa zdrowej żywności, którą przygotowali rodzice. Stoiska wszystkich klas prezentowały się obficie i okazale. Na stołach znajdowały się wiosenne sałatki, dietetyczne ciasta, kolorowe galaretki, owocowe szaszłyki, pierożki ze szpinakiem, tradycyjne „blaszaki”, soki owocowo – warzywne. Wszyscy degustowali przygotowane specjały, chwalili i dziękowali rodzicom za przygotowanie tak wspanialej i zdrowej uczty.
Na zakończenie p. dyrektor Dariusz Węglowski podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację przedsięwzięcia.
Impreza z całą pewnością uświadomiła wszystkim, jak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia.
Dzień Zdrowia na stałe wszedł do kalendarza imprez szkolnych i chcielibyśmy, by obchodzony był tak bogato w następnych latach.
Opracowali: Grażyna Kruk, Waldemar Szlosek |
|
 Tegoroczne szkolne rekolekcje wielkopostne odbyły się w dniach 1-3 kwietnia. Ich organizatorem był Ks. proboszcz Stanisław Bieleń, natomiast do wygłoszenia nauk rekolekcyjnych został zaproszony Ks. Stefan Irla – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeczowie koło Bochni i zarazem diecezjalny rekolekcjonista od 2007 roku.
W rekolekcjach wzięła udział cała społeczność szkolna. Szczególną aktywność wykazali schola, ministranci i lektorzy. Ciekawe nauki uzupełniały rysunki znaków drogowych obrazujących ostrzeżenia, zakazy, nakazy i informacje od Pana Boga, pozwalające nam pięknie i godnie żyć. Było to zarazem przygotowanie do dobrej spowiedzi św.
W środę uczniowie klasy VIII: Kinga Wybraniec i Sebastian Puła podziękowali Ks. rekolekcjoniście za trud wygłoszonych rekolekcji, wręczając mu bukiet kwiatów:
"Błogosławione kapłańskie słowa Tchną w dusze życie od nowa I tak kierują, by życia droga Poprowadziła prosto do Boga" Czcigodny Księże Rekolekcjonisto! W imieniu całej społeczności naszej szkoły serdecznie dziękujemy za wygłoszone do nas wielkopostne nauki rekolekcyjne. Dziękujemy za wskazanie nam pojazdu niebolotu, którym możemy podróżować, aby się zbawić. W tym niepowtarzalnym locie potrzebne są nam silnik, skrzydła, hamulec, światła czyli wiara, modlitwa, sumienie, serce i dobre uczynki.
Na drodze do nieba towarzyszą nam znaki drogowe czyli przykazania. Ich przestrzeganie sprawi, że nasza podróż do nieba będzie bezpieczna. I te wskazania usłyszeliśmy podczas rekolekcji.
Każdy kapłan sprawujący posługę egzorcysty musi żyć zatopiony w Bogu. Takiego codziennego życia z Bogiem, z bogactwem łask od Jezusa Zmartwychwstałego, pod opieką Matki Bożej gorąco Czcigodnemu Księdzu życzymy
Oprac. Irena Klich |
|
|
Informacja Dyrektora Szkoły |
|
 Informacje dla uczniów zdających egzamin:
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 15-17 kwietnia.
1.Egzaminy odbywają się w szkole w normalnym trybie:
- poniedziałek – język polski – 120 min
- wtorek – matematyka – 100 min
- środa – język angielski – 90 min
2.Uczniowie piszący egzamin powinni być w szkole o godzinie 800 i mieć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymacje szkolną).
3. Każdy uczeń zdający egzamin może wnieść do sali egzaminacyjnej pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych).
4. Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych - szkoła zapewni ósmoklasistom wodę mineralną.
5. Na egzaminie obowiązuje zakaz wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych.
Przypominam, że w tych dniach Szkoła zapewnia opiekę wszystkim uczniom, którzy nie piszą egzaminu - zgodnie z wrześniowymi ustaleniami na spotkaniu z Rodzicami.
Drodzy uczniowie życzę Wam powodzenia!
Dyrektor Szkoły |
|
 21 marca w naszej szkole ekologicznie witaliśmy wiosnę. Była to okazja by zaprezentować społeczności szkolnej rezultaty przedsięwzięcia ekologicznego pod nazwą „Nasi sprzymierzeńcy z lasu i łąki”. Uczniowie biorący w nim udział wykonali domki dla jeży i owadów. Wykazali się przy tym dużą pomysłowością. Domki wykonane były z drewnianych desek lub płyty wiórowej. Zostaną ustawione w ogrodach przydomowych lub w pobliżu lasu. Uczniowie, realizujący to zadanie, dowiedzieli się też jak należy zamaskować i wymościć domki jeży, aby zwierzęta chętnie z nich korzystały.
Dlaczego wybraliśmy taki temat?
Jeż jest najlepszym naturalnym sprzymierzeńcem leśników w walce z groźnymi owadami i obok dzika najlepiej wspiera służby leśne na terenach, gdzie mamy do czynienia z zagrożonymi drzewostanami. W mieście często chronią się w ogrodach i parkach. Zjadają owady (np. mszyce), ich larwy i poczwarki, także ślimaki oraz myszy. Zwalczają też żmije zygzakowate. Wszystkie jeże są w Polsce pod ochroną.
Jest zwierzęciem towarzyskim, szybko przywiązuje się do człowieka pod warunkiem że ten nie robi mu, krzywdy. Jest aktywny o zmierzchu i w nocy. Natomiast w ciągu dnia chowa się w swojej kryjówce.
Jeże prowadzą nocny tryb życia – w dzień śpią, po zmroku żerują. Zimą zapadają w długi sen, ale wcześniej gromadzą pod skórą zapasy tłuszczu.
Oprócz naturalnych wrogów, którymi są pies, lis, borsuk czy kuna, największe zagrożenie stanowią dla niego koła samochodów. Nocne wędrówki, dość długie szczególnie w okresie godowym, kończą się śmiertelnie dla ok. 9 tys. jeży rocznie.
Jak zaprosić jeża do ogrodu?
Z pewnością nie zwabimy jeża do naszego ogrodu zbytnim porządkiem. Jeśli chcemy, aby ten zagościł u nas na dłużej, powinniśmy zostawić obszar nieskoszonej trawy, tak aby mógł się tam ukryć i mieć potencjalne skupisko swej żywności. Tam właśnie należy umieścić dla jeża domek.
W ogrodzie powinien znajdować się też domek dla owadów. Schronią się w nim przed deszczem, złożą jajeczka lub będzie to bezpieczne miejsce dla poczwarek.
Często, kiedy myślimy o owadach w ogrodzie, pierwszym skojarzeniem są szkodniki, a kolejnym – walka z nimi. Jednak nie wszystkie owady w ogrodzie to szkodniki – wręcz przeciwnie, większość gatunków jest pożyteczna. Nie tylko nas żywią – zapylając rośliny i umożliwiając ich wytwarzanie owoców, ale także właśnie bronią nas przed szkodnikami i są sprzymierzeńcami w walce z nimi.
W naturalnych warunkach, niezachwianych przez ingerencję człowieka, panuje równowaga. Wszelkie problemy biorą się stąd, że przyrodę próbujemy poprawiać. Żeby w naszym ogrodzie zapanowała równowaga, powinniśmy pomóc pożytecznym owadom. Z tych najważniejszych można wymieć pszczoły – nie tylko miodne, ale przede wszystkim dzikie murarki, które w zapylaniu kwiatów są wydajniejsze niż pszczoły miodne, a do tego nie tworzą rojów i nie atakują ludzi. Równie pożyteczne w zapylaniu kwiatów są trzmiele.
Z kolei niedocenianym drapieżcą jest biedronka i złotook, żywiące się mszycami. Jednak wiele z nich ginie na skutek barbarzyńskiego zwyczaju wypalania łąk, inne tracą miejsca bytowania na skutek ocieplania domów styropianem czy oprysków. Problemem są też nasze zbyt zadbane ogrody, z niedostateczną ilością kwitnących i miododajnych roślin.
Domki takie mogą być dodatkową ozdobą ogrodu, a mali mieszkańcy odwdzięczą się nam w ciągu całego lata.
Przedsięwzięcie realizowaliśmy w ramach projektu Ekoszkoła 2019.
Opracowanie: Renata Błasiak |
|
|
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|
|
|
|
Urodziny:
|
|