Żywa lekcja historii - wycieczka do Oświęcimia i Wadowic
Dodane przez admin dnia 15/05/2019 00:00

7 maja uczniowie kl. VI, VII i VIII  udali się na wycieczkę do byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau oraz Wadowic.

Celem wycieczki było odwiedzenie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Uczniowie poznali historię i cel założenia obozu. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.

Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci o ogromie tragedii ludzi żyjących w czasie wojny i okupacji. Nasi uczniowie, mieli doskonałą okazję do tego, by na własne oczy zobaczyć miejsce znane im z podręczników i filmów.

Po zwiedzeniu obozu hitlerowskiego Auschwitz – Birkenau udaliśmy się do Wadowic. Tam, korzystając z czasu jaki pozostał do zwiedzania Muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II, wybraliśmy się na słynne „papieskie”  kremówki.

Wizyta w muzeum zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji, przypominające etapy życia i działalności Ojca Świętego, można poznać Wadowice z początku XX wieku, zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła do 18-ego roku życia, obejrzeć wystawy poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Muzeum prezentuje swoje zbiory w sposób niezwykle interesujący.

O godzinie 1615 rozpoczęliśmy zwianie Bazyliki Ofiarowania NMP, następnie obejrzeliśmy budynki  szkoły powszechnej i gimnazjum, do których uczęszczał nasz Święty.

Pogoda dopisała. Udało nam się zrealizować w pełni program wycieczki, która była ważną lekcją w życiu jej uczestników. Z całą pewnością na długo zapadła w pamięć i skłoniła do refleksji.

Wyjazd zorganizowała p. I. Tańska, a opiekunami grupy młodzieży byli: p. B. Michalczyk,
p. I. Klich, p. E. Kijowska oraz p. R. Pacześniowski.

Opracowanie: Iwona Tańska