"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"
Dodane przez admin dnia 01/05/2018 00:00

Dnia 30 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zaprezentowali historię tego doniosłego wydarzenia z naszej przeszłości, wiersze i pieśni patriotyczne. Przypomnieli też o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi Rzeczypospolitej.       

Konstytucja 3 Maja – ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa.

3 maja 1791 roku, korzystając z nieobecności wielu posłów opozycji, który nie powrócili jeszcze ze Świat Wielkanocnych, stronnictwo patriotyczne poparte przez króla uchwaliło Konstytucję. Akt ten miał znamiona zamachu stanu. Głównymi autorami dokumentu byli: król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj oraz Ignacy Potocki.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona oświeceniowy trójpodział władzy, usprawniała działanie sejmu i rządu. Stanowiła poważny krok naprzód w dziale reformy państwa oraz usuwała podstawowe wady ustroju Rzeczypospolitej liberum veto i wolną elekcję.

Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Przez te wszystkie lata widziano w niej symbol dążeń do odrodzenia. Tak kiedyś i dziś, wydarzenie to czczone jest z dumą i świadomością jego znaczenia dla naszego narodu.

Uczniowie złożyli hołd twórcom Konstytucji 3 Maja zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji i pokoju. Dzień ten był wspaniałą okazją, by przypomnieć wszystkim rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna, Naród, Patriotyzm i Wolność.

Część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie przygotowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Iwony Tańskiej i p. Waldemara Szloska.

Opracowanie: Iwona Tańska