![]() |
Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy...
![]() |
Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku. Popularnie zwane Dniem Nauczyciela.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 r. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastępuje Karta Nauczyciela zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając zapis Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.
Z tej okazji dyrektor szkoły – p. Dariusz Węglowski, „za osiągnięcia dydaktyczne i odpowiedzialne budowanie procesu wychowawczego dla rozwoju osobowości ucznia”, odznaczył Nagrodą Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Nieczajnie Górnej nauczycieli:
p. mgr Mirelę Kiełbasa – nauczyciela języka polskiego
p. mgr Irenę Klich – nauczyciela nauczania zintegrowanego
p. mgr Bernadeta Pabian – nauczyciel matematyki
p. mgr Jerzy Skoczylas – nauczyciel wychowani fizycznego
Nagrodzeni zostali również pracownicy administracji i obsługi:
p. lic. Katarzyna Świerzb – starszy referent administracyjny
p. Bernadeta Bartoń – woźna szkoły
Wszystkim pracownikom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia!