Początek wakacji dla uczniów szkół podstawowych z Gruszowa Wielkiego i Nieczajny Górnej – uczestników projektu „Równaj w górę” POKL – był czasem wycieczek edukacyjnych.
Uczniowie od marca biorą udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych. Mają one charakter rozwijający (informatyka, przyroda, wiedza o regionie), wyrównawczy (matematyka, język angielski, przyroda), zajęcia korekcyjne oraz zajęcia z pedagogiem szkolnym i doradcą zawodowym. W lipcu uczestnicy zajęć wyrównawczych wzięli udział w trzydniowym wyjeździe do Warszawy. Uczniowie z zajęć regionalnych również udali się na dwa dni do Warszawy oraz zwiedzili Malbork, Gdańsk i Toruń.
Program wycieczek był bardzo bogaty. Dzieci zobaczyły Muzeum Techniki, Pałac Kultury i Nauki, Sejm, Telewizję Polską, Stadion Narodowy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki, Wilanów, Powązki oraz spędzili mnóstwo czasu w Centrum Nauki Kopernik.
W Malborku najważniejszym punktem był Zamek Krzyżacki. Gdańsk to Stare Miasto, Stocznia, Żuraw i Fontanna Neptuna, natomiast Toruń poznali trasą pt. „Gotyk na dotyk”.
Plan wyjazdów, mimo że podporządkowany był tematycznie do treści zajęć i korelował z projektem, pozwalał uczestnikom na chwilę wakacyjnego relaksu – chociażby podczas spacerów starówkami zwiedzanych miast czy na plaży w Gdańsku.
Projekt realizowany jest ze środków finansowych Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych POKL. Beneficjentem projektu jest Gmina Dąbrowa Tarnowska.