„Niezwykłość przejawia się przez to, co zwykłe” – w tych słowach ukryta jest tajemnica życia śp. Marianny Popiełuszko, Matki Patrona naszej szkoły. Społeczność szkolna, która w 2011 roku obrała patronat Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, z wielkim wzruszeniem i zadumą oddała hołd Mamie (bo tak zwracali się do niej wszyscy, którzy ją znali, a szczególnie członkowie NSZZ „Solidarność”). Nauczycielka wiary, kochająca Polskę, dająca świadectwo wiernej miłości Boga, przebaczenia i tego, jak być dobrą matką, odeszła do Pana 19 listopada w wieku 93 lat. Dała przykład prostej drogi do świętości. „Przyglądała się śmierci jednego ze swych synów, ale przez wiele dni: na długo przed jego zabójstwem, w czasie procesu i w latach po wyroku wydanym na jego zabójców. Stała się współmęczennicą syna męczennika”.
Uczniowie zgromadzili się 20 listopada wokół tablicy upamiętniającej ks. Jerzego. Przy biało-czerwonej fladze z kirem i zapalonych zniczach wysłuchali słów Dyrektora szkoły Dariusza Węglowskiego i Ks. proboszcza Stanisława Bielenia, aby później wspólnie modlić się w intencji zmarłej >>ikony<< Matki. Na zakończenie modlitewnego spotkania kapłan zachęcił do przeczytania niedawno wydanej książki „Matka Świętego” autorstwa Mileny Kindziuk.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 23 listopada 2013 r. w kościele parafialnym w Suchowoli (Podlasie), odległej od naszej gminy o 540 km. Uczestniczyło w niej troje dzieci pani Marianny z rodzinami, bliscy, przedstawiciele Kościoła, Sejmu, Senatu, władz samorządowych, były prezydent Lech Wałęsa, NSZZ „Solidarność” z całej Polski i tłumy ludzi. Mszy św. połączonej z jutrznią przewodniczył metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski. Eucharystię koncelebrowali: ks. kard. Stanisław Nycz, metropolita warszawski, ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, ks. abp senior Stanisław Szymecki oraz trzej biskupi.
Na pożegnaniu Matki Patrona naszą szkołę reprezentowała Pani Irena Klich, która spędziła w samochodzie 16 godzin, aby w ciągu jednego dnia dojechać i wrócić z uroczystości pogrzebowych. Nauczycielka zwiedziła także Izbę Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki, upamiętniając pobyt w Suchowoli wpisem w wystawioną księgę. Szkoła wzbogaciła się ponadto o dokumentację fotograficzną uroczystości pogrzebowych i publikacje o Księdzu Jerzym i jego Matce.
Opracowała Irena Klich