WIECZORNICA NIEPODLEGŁOŚCIOWA
Dodane przez admin dnia 14/11/2021 01:00

W czwartek 11 listopada 2021r. w naszej szkole odbyła się Wieczornica Niepodległościowa, którą współzorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich wsi Nieczajna.

Uroczystość miała na celu upamiętnienie 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie otworzyli: Bernadeta Pabian, która w imieniu KGW powitała wszystkich przybyłych gości oraz sołtys wsi Jan Bąba, który przybliżył cel spotkania. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych: sekretarz gminy – Stanisław Ryczek, dyrektor CUW – Marta Chrabąszcz, kierownik ARiMR – Andrzej Giza, dyrektor szkoły – Dariusz Węglowski, dyrektor przedszkola – Wiesława Wójcik, radni gminy – Kazimiera Wąż i Andrzej Pabian.

Wieczornicę rozpoczęto minutą ciszy, oddając hołd poległym Polakom, którzy poświęcili swoje życie za wolną i niepodległą Ojczyznę oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrali: S. Ryczek i M. Chrabąszcz. W swoich przemówieniach przypomnieli o potrzebie pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli za Ojczyznę.

Później zaprezentowano piękne widowisko  słowno – muzyczne przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej pod kierunkiem pań: Anny Wolak, Iwony Tańskiej. Nad oprawą muzyczną przedstawienia czuwał pan Waldemar Szlosek a piękną dekorację wykonała pani Roksana Kaczówka.

Po występach wszyscy uczestnicy Wieczornicy spotkali się corocznym zwyczajem na wspólnej biesiadzie przy. Poczęstunek został przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które przez kilka dni gotowały i piekły tradycyjne smakołyki. Po degustacji nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Pomocne okazały się śpiewniki przygotowane specjalnie na tą okazję przez KGW. Śpiewano znane i popularne utwory z różnych okresów: „My, Pierwsza Brygada”; „Rozkwitały pąki białych róż”; „Wojenko, wojenko”; „Hej, hej, ułani”; „O, mój rozmarynie”; Przybyli ułani”; „Warszawskie dzieci”; „Czerwone maki”…

Nasze wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W słowach piosenek i pieśni patriotycznych brzmiało ważne przesłanie, że nasz kraj jest obecnie wolny, niepodległy, piękny, a my jesteśmy dumni z bycia Polakami. Pieśni nie tylko wzruszały, ale też skłaniały do refleksji nad tym, jakie znaczenie mają dziś dla nas takie pojęcia jak ojczyzna, wolność i patriotyzm.

Wieczornica pokazała, że idea niepodległościowa jest bliska naszym uczniom i mieszkańcom, którzy licznie przybyli na tą uroczystość.

Opracowała: Bernadeta Pabian