Dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodych czytelników, nauczycieli i rodziców udało się – zdobyliśmy Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników.
Obowiązkowym zadaniem było zdobycie 50% sprawności czytelniczych. W naszej szkole to 103 sprawności na 116 uczniów. 9 uczestników na 16 otrzymało 10 wymaganych sprawności do etapu kwalifikacyjnego. Do szkolnej biblioteki zakupiono nowości oraz brakujące pozycje obowiązujące w eliminacjach szkolnych i powiatowych. Uczniowie czytali wybrane pozycje, rozwiązywali testy i otrzymywali sprawności.
Ciekawą realizacją była Promocja baśni i legend z regionu Małopolski. Uczestnicy oglądali przygotowane prezentacje multimedialne oraz wykonali prace plastyczne z których została stworzona szkolna wystawa z przeprowadzonego przedsięwzięcia.
Szkoła jako Koordynator Powiatowy aktywnie promowała konkurs. Współpracowaliśmy z MBP w Dąbrowie Tarnowskiej oraz jej Filią w Nieczajnie Górnej.
11 marca był dniem warsztatów czytelniczych w naszej. Spotkanie pod hasłem „Pogotowie literackie – zajęcia z elementami bajkoterapii, promujące czytelnictwo”. Uczniowie klas I – IV zostali powitani przez panie w białych fartuchach, które po przedstawieniu celu zajęć przystąpiły do bajkowego badania wzroku. Drugie spotkanie skierowane było do bardziej wymagających czytelników, czyli uczniów klas V-VIII. To Jak mówić, żeby nas słuchano? – podstawy retoryki dla ucznia . Tutaj prowadząca wprowadziła uczestników w podstawy teoretyczne retoryki, a następnie zaprezentowała przykłady autoprezentacji. Słuchacze oceniali wystąpienia specjalnie do tego przygotowanych kartach. Następnie podzieleni na cztery grupy (nazwiskami starożytnych retorów Cycerona, Arystotelesa, Kwintyliana i Peryklesa) ćwiczyli retorykę, dyskutowali i uczyli się.
Udział w WLC zaowocował trzema I Wicemistrzami Powiatu Adam Ciąbor, Sebastian Wąż i Antoni Jabłoński.
Dziękuję i gratuluje wszystkim, którzy wieli udział w tegorocznej WLC!
Dariusz Węglowski – koordynator powiatowy