„Dobre wychowanie – lepsza przyszłość” to nazwa programu dla dzieci i młodzieży z zakresu organizowania czasu wolnego poprzez działania profilaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze, realizowanego w ostatnich miesiącach w ramach zadania publicznego przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Nieczajnie. Po spotkaniach z twórcami ludowymi, zdobieniu pisanek wielkanocnych, nauce wykonywania bibułowych kwiatów i przygotowaniu palmy na konkurs w Gruszowie Wielkim (I miejsce), członkowie stowarzyszenia zorganizowali w swojej miejscowości festyn rodzinny pod hasłem „Podaruj czas rodzinie”. W działaniach wsparła ich Rada Parafialna, grupa młodzieżowa, szkoła podstawowa, przedszkole oraz straż pożarna. W rezultacie wszystkie pokolenia Nieczajnian, od najmłodszych do...
„Dobre wychowanie – lepsza przyszłość” to nazwa programu dla dzieci i młodzieży z zakresu organizowania czasu wolnego poprzez działania profilaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze, realizowanego w ostatnich miesiącach w ramach zadania publicznego przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Nieczajnie. Po spotkaniach z twórcami ludowymi, zdobieniu pisanek wielkanocnych, nauce wykonywania bibułowych kwiatów i przygotowaniu palmy na konkurs w Gruszowie Wielkim (I miejsce), członkowie stowarzyszenia zorganizowali w swojej miejscowości festyn rodzinny pod hasłem „Podaruj czas rodzinie”. W działaniach wsparła ich Rada Parafialna, grupa młodzieżowa, szkoła podstawowa, przedszkole oraz straż pożarna. W rezultacie wszystkie pokolenia Nieczajnian, od najmłodszych do seniorów, oraz przybyli goście świetnie bawili się przez siedem godzin na festynie rodzinnym. Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo imprezy, sytuując ją na terenie przyszkolnym.
Niedzielne popołudnie i wieczór 13 czerwca wypełniły liczne atrakcje i niespodzianki: konkursy rodzinne (m. in. wiedzy religijnej, przeciągania liny, szypułkowania truskawek, ubijania piany, nadmuchiwania balonów), konkursy dla dzieci (na najładniejszy taniec, „Od przedszkola do Opola”, kręcenie kołami hula hop, konkurs plastyczny „Moja niedziela z rodziną”), występy przedszkolaków, uczniów (mini playback show, kabaret, taniec hinduski), zespołu folklorystycznego „Nieczajnianie’, zespołu młodzieżowego. Sporo emocji wzbudził mecz piłki nożnej o puchar ks. proboszcza Stanisława Bielenia, rozegrany pomiędzy miejscowymi strażakami i policjantami z Komedy Powiatowej w Dąbrowie Tarnowskiej (zwyciężyli goście). Największą popularnością cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, a ponadto odbyło się drugie losowanie, tym razem cennych nagród rzeczowych (oczywiście roweru też!). Dzieci trudno było oderwać od zjeżdżalni, trampoliny i kucyków. Kolejka ustawiała się do stoiska Rady Rodziców po pyszne, świeże ciasta, do sklepiku szkolnego, po lody, kiełbaski z grilla, zimne i ciepłe napoje. Zwieńczeniem festynu była zabawa taneczna i pokaz kolorowych fajerwerków.
W roli konferansjera wystąpiła prezes Akcji Katolickiej Barbara Białkowska, zarazem radna Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, wspomagana prze ks. jubilataStanisława Bielenia, który w tym roku obchodzi 25-lecie kapłaństwa.
Zorganizowanie festynu było możliwe dzięki ofiarnemu zaangażowaniu wspomnianych wcześniej osób, dotacji ze środków publicznych przyznanych przez Urząd Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej oraz sponsorom.
Oto ich lista:
Uczestnicy festynu kończyli wspólną zabawę pytaniem, czy za rok odbędzie się kolejna impreza rodzinna, a to znak, że cel spotkania w kręgu rodzin został osiągnięty.
Irena Klich