W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym SZKOŁA Z KLASĄ 2.0. Cele akcji są niezmienne od kilku lat: żeby szkoła była miejscem ciekawej i mądrej edukacji, żeby uczniowie chcieli i lubili się uczyć, a nauczyciele chcieli i lubili uczyć. Żeby szkoła była żywą społecznością współpracujących ze sobą nauczycieli, uczniów i rodziców. Żeby nie była nudna i smutna.
Jednym z zadań w ramach w/w projektu jest stworzenie w szkole Kodeksu 2.0. Ma on zawierać zasady korzystania z technologii komunikacyjno - informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się oraz wyjaśniać, jak komputer, Internet, komórka itp. – wspaniałe w zabawie i komunikacji – mogą pomóc mądrej edukacji.
W związku z tym we wtorek 15 lutego 2016 roku odbyła się u nas w szkole ogólnoszkolna debata, w wyniku której powstał KODEKS 2.0. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV – VI, których przedstawiciele zaprezentowali propozycje wypracowane wcześniej na lekcjach zajęć komputerowych i godzin z wychowawcą. Punktem wyjścia był Mini Kodeks 2.0 opracowany przez uczniów klasy VI podczas debaty w ramach realizacji programu SZKOŁA Z KLASĄ 2.0. W wyniku dyskusji udało się zredagować końcową wersję kodeksu, który został przyjęty jednogłośnie.
Debatę prowadził p. Waldemar Szlosek – szkolny koordynator projektu, a obserwatorami byli: p. dyrektor Dariusz Węglowski oraz nauczyciele: p. Renata Sojka, p. Dorota Grzesik, p. Mirela Kiełbasa.
Kodeks 2.0 zostanie zaprezentowany całej społeczności szkolnej podczas Międzysemestralnego Otwartego Spotkania TIK-owego 18 lutego br.
Kodeks 2.0
1.Komunikujemy się poprzez pocztę elektroniczną, portale społecznościowe oraz telefon komórkowy wg reguł i zasad uzgodnionych przez wszystkie strony.
2. Mądrze korzystamy z e-zasobów. Informacje z Internetu wykorzystujemy, a nie kopiujemy – szanujemy prawa autorskie.
3. Dzielimy się wiedzą. Chętnie pomagamy w kwestiach TIK wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Pamiętamy o młodszych kolegach ze szkoły.
4. W sposób mądry i odpowiedzialny używamy nowych technologii w szkole.
5.Dbamy o szkolną stronę internetową, bo jest wizytówką szkoły.
6. Dbamy o bezpieczeństwo w sieci. Nie podajemy w Internecie swoich danych osobowych.
7. Przed umieszczeniem informacji w Internecie zasięgamy opinii dorosłych.
8. Szanujemy innych użytkowników Internetu. Traktujemy ich tak, jak chcemy, żeby oni nastraktowali.
9. Pamiętamy, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu! Dbamy o swoje hasło, jak o największą tajemnicę.
Opracowanie:Waldemar Szlosek |