 W ramach oddziaływań profilaktycznych przeciwdziałających zachowaniom ryzykownym wśród uczniów z inicjatywy pedagoga szkolnego p. Renaty Sojka odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji Powiatowej z Dąbrowy Tarnowskiej w naszej szkoły.
Specjaliści: sierż. sztab. p. Agata Bulwa i sierż. sztab p. Mateusz Gnat rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń czyhających na nieletnich w Internecie.Internet to nie tylko źródło wiedzy, platforma porozumiewania się z innymi, ale także miejsce, gdzie można spotkać nieodpowiednie treści, takie jak: niecenzuralne zdjęcia, obrazy ukazujące przemoc, treści propagujące nietolerancję czy po prostu wulgarny język.
Specjaliści zwrócili uwagę podczas prelekcji, że cyberprzemoc - przemoc elektroniczna, jest obecnie najskuteczniejszą i jednocześnie najbardziej przerażającą formą nękania z wykorzystaniem komunikatorów, witryn internetowych, forów dyskusyjnych, blogów, sms-ów i maili. Nasilanie się tych zachowań wynika z poczucia anonimowości i bezkarności stalkerów. Łatwiej im poniżać , szykanować, ośmieszać i dyskredytować złośliwymi i obraźliwymi wpisami na portalach internetowych, czy za pomocą SMS-ów, ukrywając się za internetowym pseudonimem, bez potrzeby konfrontacji oko w oko z ofiarą. Prześladowanie takie jest szczególnie groźne ponieważ materiały kompromitujące , poniżające są dostępne w krótkim czasie dużej grupie osób. Takie zachowanie nazwano cyberprzemocą i w Polsce jest ono zabronione pod groźbą kary.
Wbrew ogólnemu przekonaniu materiały szkalujące innych zamieszczone w Internecie pozostają tam na zawsze i nie da się ich do końca „wymazać”. Można być jednak pewnym, że odpowiednie służby potrafią odkryć, kto się za nimi ukrywa.
Ofiary cyberprzemocy powinny zgłaszać takie przypadki i szukać wsparcia.
Niewłaściwe wykorzystanie Internetu może skutkować nawet wyrokiem sądowym, gdyż istnieją przepisy prawne regulujące to bardzo dokładnie.
Funkcjonariusze policji pozostawili filmy profilaktyczne oraz materiały edukacyjne do wykorzystania na godzinach do dyspozycji wychowawców.
Pozostaje żywić nadzieję, iż po tej interesującej prelekcji nasi uczniowie korzystając z Internetu będą to robić w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.
Opracowanie: Renata Sojka
|