W ramach akcji „Tydzień muzeobrania”, prowadzonej na terenie województwa małopolskiego, nasi uczniowie z klas I – III zwiedzali 24 września Muzeum Drogownictwa w pobliskim Szczucinie. O wartości historycznej zgromadzonych tam eksponatów świadczy fakt, że muzeum zostało uznane za dobro narodowe i wpisane do Rejestru Zabytków. Istniejąca od 1982 r. placówka zgromadziła ekspozycje w tematach: drogi, mosty, przyrządy pomiarowe, narzędzia drogowe, mundury służbowe pracowników drogownictwa, dokumenty, laboratorium drogowe, fotografie, maszyny drogowe, portrety osób zasłużonych dla drogownictwa, medale i odznaczenia, puchary, zabytkowe tablice i symbole, Izba Regionalna. Te eksponaty dzieci oglądały w budynku, którego główna bryła z dwiema wieżami i łukowym przęsłem odzwierciedla formę mostu.
Trochę deszczowa aura nie przeszkodziła w oglądaniu skansenu maszyn drogowych, zlokalizowanym „pod gołym niebem” obok budynku. W skansenie nie można się pogubić, gdyż ciąg zwiedzania stanowi alejka z kostki brukowej, wykonana w kształcie ślimaka. Dzieci nie byłyby sobą, gdyby nie zaglądnęły do środka wszystkich maszyn.
Pracownicy muzeum zadbali również o edukację „milusińskich” w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczynili to w humorystyczny sposób Bolek i Lolek w trzech filmach dydaktycznych pt. „Szerokiej drogi”.
Kolejną atrakcją były zajęcia plastyczne na prawdziwych sztalugach z trudnym zadaniem naszkicowania… walca drogowego z uwzględnieniem światła i przestrzeni.
Świeże powietrze zaostrzyło apetyty. Na to czekali już rodzice z rad klasowych, którzy zaprosili nasze pociechy na wspólne grillowanie. Smaczne kiełbaski zniknęły w oka mgnieniu.
Pora przedstawić organizatorów tej wycieczki. Kierownikiem była p. Irena Klich, a opiekunami: p. Kazimiera Sipior i p. Grażyna Kruk.
Do Szczucina wybierają się jeszcze uczniowie klas IV – VI zachęceni naszymi opowieściami. Będą zadowoleni jak i my.
|