„Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość” - o słuszności tego stwierdzenia mieli możliwość przekonać się uczniowie klasy I miejscowej Szkoły Podstawowej, którzy 24 marca br. pod opieką pani Mirelli Kiełbasa odwiedzili Filię Biblioteczną w Nieczajnie Górnej.
Ponieważ dzieci poznały już cały alfabet przyszedł moment na następny krok w ich edukacji, czyli samodzielne czytanie. Najlepszym miejscem , które sprzyja doskonaleniu czytania jest oczywiście biblioteka, która dysponuje odpowiednim do tego celu księgozbiorem.
Mali goście z uśmiechem i radością wkroczyli w mury biblioteki, gdzie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, których głównym celem było zapoznanie uczniów z działalnością biblioteki, księgozbiorem oraz zasadami korzystania z czytelni ogólnej i multimedialnej.Młodzi czytelnicy od początku spotkania aktywnie w nim uczestniczyli. Chętnie dyskutowali m. in. o tym, co znajduje się w bibliotece oraz jakie korzyści płyną z czytania książek. Z łatwością rozwiązywali zagadki na temat książnicy, wykazując się niemałą inteligencją i sprytem. Następnie pierwszaki oglądały najciekawsze książki z różnych działów, dowiedziały się ile książek zgromadziła biblioteka, co to jest karta książki i deklaracja czytelnika. Miłym zaskoczeniem dla pani bibliotekarki - Lucyny Kiwior, był fakt, że dzieci dużo już wiedziały o pracy biblioteki, znały zasady zachowania się w wypożyczalni i czytelni. Pięknie opowiadały o tym, jak należy troszczyć się o książki, o co może poprosić książka, która „chce być czysta i zadbana, by długo być wypożyczana i czytana”. Wszystkie jej prośby przykleiliśmy na własnoręcznie wykonanej z papieru dużej książce, by mogły one przypominać nam jak ważna jest troska o każdą z nich. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało informatory i zakładki do książki oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
W dobie telewizji i Internetu książka nadal pozostaje najlepszym przyjacielem dziecka. Wycisza, uspokaja, porusza serce, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Dajmy naszym dzieciom to, co dla nich najlepsze – nauczmy je kochać książki. Bo – jak mówi poeta J.Kasprowicz - „Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt zapału do książek nie ostudzi”.
Opracowanie: Lucyna Kiwior - FMBP
|