Trochę historii na początek. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Wszyscy uczniowie klas I – III uczcili to święto, przystępując w swoich klasach do Konkursu Kaligrafii. Otrzymali polecenie: Przepisz podany tekst najładniej jak potrafisz.
Polska
Jest w Europie dobrze znana. Polska nasza ukochana. Wielka jest! To nie są bzdury! Sięga od morza po same góry. Wszystko tutaj nas zachwyca: tam Warszawa - to stolica, Wisła to najdłuższa rzeka…
Napisane teksty dokładnie sprawdzili i ocenili kaligraficzne pismo wychowawcy klas: p. Irena Klich, p. Roksana Kaczówka i p. Grażyna Kruk.
Tytuł klasowego mistrza kaligrafii otrzymali:
klasa I - Anna Taraska, Milena Adamczyk, Dominika Dobrowolska, Oskar Oleś, Dominik Szczebak;
klasa II – Julia Szwajkosz, Julia Wybraniec, Ewa Pikul;
klasa III – Karol Kogut, Sebastian Wąż, Maja Żelazny.
Mamy więc 11 mistrzów kaligrafii! Pozostali uczniowie otrzymali tytuł klasowego wicemistrza kaligrafii. Uczestników konkursu nagrodzono dyplomami i słodkościami.
Opracowała Irena Klich |