Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych
Ks. Jan Twardowski
We wtorek, 10 listopada 2020 roku pożegnaliśmy naszego Dyrektora szkoły, śp. Kazimierza Szloska – człowieka o niezwykłej osobowości, nauczyciela, wychowawcę i przyjaciela dzieci i młodzieży. Zebrani na uroczystości pogrzebowej w Nieczajnej nauczyciele, uczniowie i rodzice, przyjaciele i rodzina swoją obecnością oddali hołd i podziękowanie za to, że był i tak wiele dał nam od siebie. Szkołę reprezentował również poczet sztandarowy. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Stanisław Bieleń, który w homilii przybliżył postać i postawę życiową Dyrektora.
Kazimierz Szlosek ukończył Liceum Pedagogiczne w Raciborzu. Kolejne miejsca pracy to: Kostrzyn nad Odrą, Mościce, Lubno, Mosina (dzisiejsze woj. lubuskie), Frydrychowice k. Wadowic i Nieczajna Górna od 1970 do 2002 r. (emerytura). Od 1961 r. piastował stanowisko kierownika szkoły (Lubno), później dyrektora, aż do emerytury.
Był założycielem (1975 r.) i kierownikiem zespołu śpiewaczego „Nieczajnianki”, działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich. Zespół działał około dziesięciu lat, odnosząc spektakularne sukcesy i rozsławiając gminę i powiat dąbrowski.
Po przejściu na emeryturę z pasją zaangażował się w działalność dziecięcego zespołu folklorystycznego „Nieczajnianie”, pracującego pod patronatem Dąbrowskiego Domu Kultury.
Pan Dyrektor Kazimierz Szlosek odznaczał się wysoką kulturą osobistą, taktem oraz spokojnym i rzeczowym podejściem do problemów. Chętnie służył radą i pomocą. Był człowiekiem bardzo życzliwym i skromnym. Cieszył się z sukcesów innych. Kochał lokalną „małą ojczyznę”, był miłośnikiem tej ziemi i tej społeczności. Otaczał opieką młodych nauczycieli, stwarzał im dobre warunki do ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Był dobrym i podziwianym mówcą, składał rymowane życzenia. Pozostawił w historii naszej szkoły pięknie zapisaną kartę.
Dziękujemy, Panie Dyrektorze:
- za wychowanie tylu pokoleń młodych ludzi, trud i poświęcenie dla nich,
- za każde dobre słowo zachęcające do podejmowania nowych zadań,
- za bycie na co dzień z nauczycielami i dzielenie z nami sukcesów, radości i smutków,
- za motywowanie nas do odpowiedzialnej i rzetelnej pracy dla dobra dzieci i młodzieży,
- za życzliwość dla każdego człowieka i postawę otwartości,
- za niezwykłą pogodę ducha,
- za niezawodną obecność w swojej-naszej szkole na różnych uroczystościach już po przejściu na emeryturę.
Zapewniamy o naszej wdzięcznej pamięci i modlitwie.
Opracowały: Renata Sojka i Irena Klich |