25 Maj 2025 22:57
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

"Śpiewająca biblioteka" - spotkanie autorskie z Edytą i Robertem Zarębskimi
"Śpiewająca biblioteka" - spotkanie autorskie z Edytą i Robertem Zarębskimi

W czasie trwania Tygodnia Bibliotek jedną z propozycji skierowaną do czytelników  szkolnej biblioteki,  było spotkanie autorskie z Edytą i Robertem Zarębskimi - zatytułowane „Śpiewająca biblioteka”.

Odbyło się ono 9 maja – w  ramach projektu „Z gwiazdami… nie tylko zaczytani” - II edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Wizytę artystów rozpoczął powitaniem dyrektor szkoły pan Dariusz Węglowski, a słowo wstępne przekazali pani Jadwiga Kusior dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz pan Paweł Chojnowski dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury.

Następnie autorka opowiedziała uczniom  o swoim dzieciństwie i marzeniach, ponieważ już od dziecka pragnęła zostać pisarką. Przygody z dzieciństwa, a szczególnie zjedzenie przez myszy pierwszych wierszy pani Edyty, stały się inspiracją do napisana książki „Opowieści babci Gruni”, którą również sama zilustrowała.

W spotkaniu aktywnie uczestniczył także pan Robert, który czytał fragmenty opowiadań, zamieniając je w teatralną scenkę. Ciekawym przerywnikiem były zagadki dla uczestników. 

Uatrakcyjnieniem były rysunki, które  pisarka rysowała etapami, a czytelnicy wykorzystując wyobraźnię odgadywali powstające na papierze postacie.

Wizytę zakończyło wspólne śpiewanie  piosenki „Mądra rzeka” przy akompaniamencie pana Roberta -  muzyka i kompozytora.

Po spotkaniu nie mogło zabraknąć wspólnej fotografii. Dzieci mogły także zakupić książki z dedykacją autorki. Rysunek pani Edyty Zarębskiej można podziwiać w szkolnej bibliotece.

Opracowanie: Dariusz Węglowski

Biegi dla uczczenia Konstytucji 3 Maja
Biegi dla uczczenia Konstytucji 3 Maja

7 maja 2018 r. odbyły się „Biegi z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja”. Punktualnie o godz. 11.00 na stadionie miejskim MLKS Dąbrovia Kierownik Referatu Kultury i Sportu UM - pan Piotr Zając przywitał przybyłych zawodników oraz nauczycieli wychowania fizycznego i zaprosił uczniów do rywalizacji.  

Naszą  szkołę reprezentowali uczniowie klas IV - VII. Biegi zostały przeprowadzone na dystansach odpowiednich do wieku.

Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwali pracownicy Referatu Kultury Fizycznej i Sportu oraz nauczyciele wychowania fizycznego.

Wyniki naszych reprezentantów:

II miejsce Artur Mikus klasa IV

II miejsce Karolina Kowal klasa IV

III miejsce Adrian Machaj klasa V

II miejsce Aleksandra Wątroba klasa V

III miejsce Patrycja Siewierska klasa V

I miejsce  Michał Wójcik klasa VI

II miejsce Natalia Wątroba klasa VI

III miejsce Kamil Kowal klasa VII

Uczniowie otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.

GRATULUJEMY!!!

Opracowanie: Renata Sojka

Wycieczka do Bochni
Wycieczka do Bochni

9.05.2018 roku uczniowie klas I-III byli na wycieczce w kopalni soli w Bochni. Do kopalni zjechaliśmy szybem Campi. Następnie wehikułem czasu przenieśliśmy się do okresu powstania kopalni. Poprzez efekty świetlne i prezentację zapoznaliśmy się z historią kopalni. Spędziliśmy tam 3 godziny na różnych atrakcjach. Były to min. jazda kolejką, zwiedzanie stajni i kaplicy św. Kingi. Bawiliśmy się na boisku, a później poświęciliśmy kilka chwil na zakup solnych pamiątek.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Motyli. Obejrzeliśmy tam ekspozycję 5 tysięcy okazów motyli dziennych i nocnych, a także chrząszczy, cykad, skorupiaków innych owadów. Odwiedziliśmy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Bochni.

Na zakończenie wycieczki miło czas spędziliśmy w McDonaldzie. W drodze powrotnej, były jeszcze "lody dla ochłody", telefon do mamy i powrót do domu.

Wróciliśmy zadowoleni i wzbogaceni w nowe doświadczenia i pamiątki.

Opracowanie: Grażyna Kruk

ŚPIEWAMY DLA KONSTYTUCJI
ŚPIEWAMY DLA KONSTYTUCJI

W wiosenne popołudnie 6 maja Nieczajna wraz z Dąbrową Tarnowską zaśpiewała dla Konstytucji Trzeciego Maja. Stało się to podczas II Festiwalu Patriotycznego. Pieśni i piosenki – z okresu Konstytucji, powstań narodowych, walki o Polskę w czasach obu wojen światowych i współczesne były tematem muzycznego spotkania na skwerze przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowali: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski i Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Imprezę poprowadził dyrektor DDK Paweł Chojnowski.

Festiwal, podobnie jak w ubiegłym roku, został podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowali się uczniowie z dziewięciu szkół z gminy dąbrowskiej. Naszą szkołę reprezentowali:

- Julia Wojtas (klasa I);

- Agnieszka Kmieć (klasa III) z utworem „Czterdziesty czwarty”;

- Natalia Wojtas (klasa VII) – utwór „Flaga”;

- duet Wiktoria Wątroba i Natalia Wojtas (klasa VII)  - „Ojczyzna” Marka Grechuty.

 

Uczennice przygotowali nauczyciele: p. Waldemar Szlosek i p. Iwona Tańska, a koncertu wysłuchała również p. Irena Klich.

Nagrody dla młodzieży szkolnej ufundowali patroni honorowi festiwalu.

Drugą część spotkania wypełnił śpiew uczestników imprezy. Każdy otrzymał śpiewnik z tekstami i nutami. Zaśpiewano piosenki patriotyczne: „Przybyli ułani”, „Płynie Wisła, płynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie” i „Wojenko, wojenko”.

Pomagali we wspólnym śpiewie: solistka Natalia Nędza (absolwentka naszej szkoły) i akompaniator Kamil Banaś.

  Oprac. Irena Klich

"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"
"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"

Dnia 30 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zaprezentowali historię tego doniosłego wydarzenia z naszej przeszłości, wiersze i pieśni patriotyczne. Przypomnieli też o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi Rzeczypospolitej.       

Konstytucja 3 Maja – ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa.

3 maja 1791 roku, korzystając z nieobecności wielu posłów opozycji, który nie powrócili jeszcze ze Świat Wielkanocnych, stronnictwo patriotyczne poparte przez króla uchwaliło Konstytucję. Akt ten miał znamiona zamachu stanu. Głównymi autorami dokumentu byli: król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj oraz Ignacy Potocki.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona oświeceniowy trójpodział władzy, usprawniała działanie sejmu i rządu. Stanowiła poważny krok naprzód w dziale reformy państwa oraz usuwała podstawowe wady ustroju Rzeczypospolitej liberum veto i wolną elekcję.

Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Przez te wszystkie lata widziano w niej symbol dążeń do odrodzenia. Tak kiedyś i dziś, wydarzenie to czczone jest z dumą i świadomością jego znaczenia dla naszego narodu.

Uczniowie złożyli hołd twórcom Konstytucji 3 Maja zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji i pokoju. Dzień ten był wspaniałą okazją, by przypomnieć wszystkim rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna, Naród, Patriotyzm i Wolność.

Część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie przygotowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Iwony Tańskiej i p. Waldemara Szloska.

Opracowanie: Iwona Tańska

Zajęcia szachowe dla uczniów
Zajęcia szachowe dla uczniów

Od maja br. w naszej szkole rozpoczynają się bezpłatne zajęcia szachowe - realizowane w ramach zadania publicznego „Dąbrowa Tarnowska gra w Szachy”.

Spotkania będą się odbywać w każdą środę o godz. 1415 w szkolnej świetlicy - lista uczestników zgodna z deklaracją uczniów i rodziców przekazaną do dyrektora szkoły.

W ramach zajęć zostanie zorganizowany turniej szachowy O Tytuł Mistrza Szkoły Podstawowej w Nieczajnie Górnej w Szachach na rok 2018.

Za udział w zajęciach uczestnicy otrzymują jedną bierkę szachową.

Projekt dofinansowany jest przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego.

Etap gminny XIV Powiatowego Turnieju Wiedzy o BRD dla klas I - III
Etap gminny XIV Powiatowego Turnieju Wiedzy o BRD dla klas I - III

W środę, 25 kwietnia został rozstrzygnięty na poziomie gminy XIV Powiatowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego dla klas I – III „Wzorowo i bezpiecznie”. Organizatorem konkursu była nasza szkoła. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały szkoły z Dąbrowy Tarnowskiej nr 1 i nr 2, Laskówki Chorąskiej, Smęgorzowa i Żelazówki. W turnieju wystartowali więc uczniowie z sześciu szkół podstawowych. Po rozwiązaniu testu zawierającego 30 zadań dokonano podsumowania osiągniętej zespołowo punktacji. Wyniki turnieju:

I miejsce – Niepubliczna Niepłatna Szkoła Podstawowa z Niepublicznym Niepłatnym Przedszkolem w Żelazówce (drużyna w składzie: Karol Pieprz, Michał Mendala, Izabela  Pikul; opiekun drużyny p. Beata Kawa);

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej (drużyna w składzie: Michał Skrzyniarz, Weronika Janczak, Wojciech Mendys; drużynę przygotowały panie: Justyna Wajda, Ewa Więcek, Agnieszka Lichorobiec);

III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej (drużyna w składzie: Emila Kmieć, Antoni Puła, Patryk Marek; opiekun drużyny p. Beata Wójtowicz).

Najlepszym uczestnikiem turnieju okazała się Izabela Pikul z Żelazówki.

W komisji turniejowej uczestniczyły ponadto panie: Irena Golonka ze Smęgorzowa, Justyna Wrona z Laskówki Chorąskiej i Irena Klich  Nieczajnej Górnej.

W turnieju nie było przegranych. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, a zwycięskie drużyny dodatkowo puchary i nagrody rzeczowe. Wręczenia dokonali: Burmistrz Krzysztof Kaczmarski, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego podkom. Jacek Wójcik i Dyrektor szkoły Dariusz Węglowski.

Koordynatorem zespołu przygotowującego turniej była p. Irena Klich we współpracy z Mirelą Kiełbasa i Grażyną Kruk.

Trzy pucharowe drużyny będą reprezentowały naszą gminę podczas powiatowych zmagań.

Dyrektor szkoły i organizatorzy składają także serdeczne podziękowania Panu Krzysztofowi Kaczmarskiemu – Burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej oraz Henrykowi Nadolskiemu Firma Handlowo – Usługowa „Elektrohen”  z Dąbrowy Tarnowskiej, dzięki którym wszyscy uczestnicy tegorocznego turnieju otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody.

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.07 51,688,471 unikalnych wizyt