|
|
Międzyszkolny Projekt Edukacyjny z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę "Razem dla Niepodległej" |
|
 Społeczność naszej szkoły od maja do listopada 2018 roku będzie uczestniczyć w realizacji Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę - ,,Razem dla Niepodległej”.
Projekt współrealizować będą szkóły podstawowe w Gruszowie Wielkim i Smęgorzowie.
Głównym celem wydarzenia jest wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży i przygotowanie uczniów do 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także łączenie się szkół do uroczystych obchodów 100-lecia Niepodległości Polski.
Honorowym patronatem nasz projekt objął pan Wiesław Krajewski Poseł na Sejm RP oraz pan Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
Partnerami naszymi są Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna, Koło Gospodyń Wiejskich w Smęgorzowie, sołtysi wsi Smęgorzów, Nieczajna Górna, Nieczajna Dolna i Gruszów Wielki, Dom Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Zapraszamy do udziału! |
|
|
"BELLA I SEBASTIAN 3" NA DZIEŃ DZIECKA |
|
 Rodzice zadbali o to, aby Dzień Dziecka przebiegł w atrakcyjny sposób i zaprosili wszystkich uczniów i wychowawców do dąbrowskiego kina „Sokół” na znakomity film pt. „Bella i Sebastian 3”. Reklamowany film udowodnił, że przyjaźń jest największą wartością. Odkąd Bella ma zdrowe szczenięta, Sebastian jest zachwycony. Psiaki o imionach Atos, Portos i Aramis rosną jak na drożdżach i przynoszą wszystkim mnóstwo radości. Niestety, w okolicy pojawia się nieznajomy, który twierdzi, że jest prawowitym właścicielem Belli i żąda oddania całej psiej rodzinki. Sebastian pod osłoną nocy ucieka w góry w towarzystwie swych ukochanych psiaków. Ich tropem rusza tajemniczy nieznajomy, a co gorsza zbliża się załamanie pogody. Po wielu perypetiach wszystko dobrze się kończy i Bella wraz ze szczeniakami zostaje z Sebastianem.
Dodatkową atrakcją były słodkości i napoje, zarówno od rodziców, jak i od wychowawców. Dzień Dziecka mógłby być co miesiąc…
Opracowała Irena Klich |
|
|
600 KILOGRAMÓW MAKULATURY |
|
 Tyle właśnie makulatury, po dwukrotnym zważeniu (jedno ważenie przeprowadzili w szkole organizatorzy zbiórki, drugie odbyło się w Tarnowie przy przekazaniu makulatury), zebrano w naszej szkole podczas kolejnej czerwcowej akcji. Tradycyjnie było to wspólne działanie miejscowej parafii reprezentowanej przez ks. proboszcza Stanisława Bielenia i naszej szkoły. Nad stroną organizacyjną czuwali nauczyciele: p. Irena Klich i p. Bernadeta Pabian. Makulaturę odwiózł własnym środkiem transportu p. Andrzej Pabian, za co składamy serdeczne podziękowanie.
Zbiórkę makulatury ogłosił Referat Misyjny Tarnowskiej Kurii Diecezjalnej. Uzyskane fundusze zostały przeznaczone na budowę studni w krajach Afryki.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję!
Oprac. Irena Klich |
|
 W niedzielę, 3 czerwca, ks. kanonik Władysław Jaróg świętował jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich. Do czynnego udziału w tej uroczystości została poproszona schola. Dziewczęta ze scholi przygotowały pod kierunkiem nauczycieli: Ireny Klich i Waldemara Szloska (prowadzącego scholę) wzruszający montaż słowno-muzyczny. Zawierał on słowa podziękowania za dotychczasową posługę duszpasterską, budowę kościoła i plebanii oraz serdeczne życzenia na kolejne lata pracy w parafii. Szeregi występujących wzmocniły dzieci z klasy I: Paulina Chudy, Adaś Ciąbor i Daria Nowak oraz Kacper Gałka z klasy II, które w rymowany sposób wypowiedziały serdeczności jubileuszowe. Schola i opiekunowie swój występ zakończyli wręczeniem sześćdziesięciu białych róż, które symbolizowały każdy rok kapłańskiej posługi Czcigodnego Jubilata. Do długiego rzędu dołączyli także ministranci i lektorzy. W imieniu parafii życzenia złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, Akcji Katolickiej i sołtysi obu wsi. Psalm responsoryjny zaśpiewały: Natalia Wojtas z klasy VII i gimnazjalistka Natalia Misiaszek.
Wspólnie z Ks. Jubilatem Eucharystię Najświętszą Ofiarę celebrowali kapłani: ks. prałat Józef Poremba, ks. prałat Stanisław Cyran, rodacy: ks. prałat Stanisław Sojka i o. Tomasz Zieliński (redemptorysta), ks. proboszcz Stanisław Bieleń, ks. prałat Stanisław Kopeć – rezydent sanktuarium w Czudcu (diecezja rzeszowska), ks. Stanisław Saj - rezydent w Słotowej, ks. kanonik Stefan Tokarz – rezydent w Gołkowicach, ks. prałat Kazimierz Pach – rezydent w Kamienicy, ks. Władysław Szyrszeń - rezydent w Trześni, ks. Marek Ryba – proboszcz w Łowisku (diecezja rzeszowska), ks. Wojciech Kościółek – proboszcz w Dzierżaninach. W prezbiterium modlił się ks. prałat Wojciech Chochół – proboszcz w Trześni. Wzruszające słowa przekazane przez Ks. Biskupa Andrzeja Jeża odczytał ks. prałat Stanisław Sojka, który wygłosił także okolicznościową homilię, zakończoną życzeniami: „Niech Bóg kontynuuje w Nim dzieło, jakie rozpoczął w dniu święceń. Niech Matka Boża Bolesna prowadzi Go ku radości, ku Chrystusowi”. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli także: rodzina i przyjaciele Ks. Jubilata, kapłani dekanatu dąbrowskiego i parafianie. Sporo radości przyniosła Ks. Kanonikowi niespodzianka w postaci przejażdżki bryczką prowadzoną przez 7-konną banderię po terenie wsi. Towarzyszyły temu spontaniczne pozdrowienia całych rodzin.
Chcemy również zapewnić o naszej modlitwie w intencji Czcigodnego Księdza Jubilata. Za wszystko „Bóg zapłać” i „Szczęść Boże” na dalszą posługę w naszej parafii.
Oprac. Irena Klich |
|
|
Sukces w Wojewódzkim Projekcie Ekologicznym EKOSZKOŁA 2018 |
|
 29 maja w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się podsumowanie X Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego EKOSZKOŁA 2018, na którym ogłoszono wyniki oraz wręczono dyplomy i nagrody wyróżnionym szkołom i laureatom.
Organizatorem Projektu byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym. Partnerem projektu było Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Patronat nad konkursem sprawowali: Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Europejskie Centrum Ochrony Środowiska.
Projekt był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Do konkursu zgłosiło się w bieżącym roku szkolnym 75 placówek oświatowych z Małopolski z powiatów: brzeskiego, proszowickiego, limanowskiego, dąbrowskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, wielickiego, wadowickiego, tarnowskiego, bocheńskiego, krakowskiego, gorlickiego, miechowskiego, oświęcimskiego, suskiego, olkuskiego oraz m.in. z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.
Nasza szkoła czwarty rok z rzędu aktywnie włączała się projektu wojewódzkiego EKOSZKOŁA podejmując różnorodne działania, przedsięwzięcia ekologiczne na terenie szkoły oraz poza nią współpracując z organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska. W bieżącym roku szkolnym zostało złożone sprawozdanie i prezentacja multimedialna z podejmowanych działań, którą bardzo wysoko oceniła komisja konkursowa. W tej rundzie nasza szkoła została laureatem zajmując II miejsce w Wojewódzkim Projekcie Ekologicznym EKOSZKOŁA 2018. Nagrody rzeczowe oraz dyplom odebrały uczennice klasy szóstej: Natalia Kijak, Justyna Maziarz, Julia Czerwińska wraz z opiekunem projektu p. Renatą Sojka.
Udział w wojewódzkim projekcie ekologicznym przyczynił się do promocji naszej szkoły, podniesienia świadomości ekologicznej wśród uczniów oraz przyniósł wymierne korzyści uczniom i szkole.
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
U STRAŻAKÓW W DĄBROWIE TARNOWSKIEJ |
|
 Klasy edukacji wczesnoszkolnej są częstymi gośćmi nie tylko u strażaków w Nieczajnej, ale także w Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. W tym roku uczniowie klas I – III zawitali do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na początku czerwca. Wyjazd zorganizowała p. Irena Klich wspólnie z p. Mirelą Kiełbasa i p. Grażyną Kruk.
Dąbrowską strażacką atrakcją od 16 stycznia br. jest sala edukacyjna dla dzieci „Ognik”. Powstała ona w ramach rządowego programu „Bezpieczna +”. Przeszkoleni strażacy przygotowali interesującą prezentację multimedialną, ale także zorganizowali najmłodszym zajęcia praktyczne, uczące m.in. ewakuacji z miejsca pożaru oraz powiadomienia Straży Pożarnej o zagrożeniu. Zaprezentowali również w praktyce działanie czujnika czadu i dymu oraz rozprzestrzenianie się dymu w warunkach pożaru. Przypomnieli uczniom wszystkie numery alarmowe do służb ratowniczych oraz obowiązki strażaka. Poinformowali, jak należy się zachować w przypadku różnych zagrożeń (m.in. podczas pożaru w domu i szkole), jak powiadomić służby o niebezpiecznym zdarzeniu, jak rozpoznać znaki ewakuacyjne i ostrzegawcze oraz ewakuować się z miejsca objętego pożarem. Nauczyli dzieci, czego unikać i jak prawidłowo gasić płonące urządzenia elektryczne, rozpalony olej w kuchni itp. Uczulili uczniów na największe zagrożenie zimowe, czyli zatrucie czadem, często nazywanym „cichym zabójcą”.
Dzieci zostały również zapoznane z wyposażeniem wozu strażackiego. Każdy uczeń wszedł (niekiedy z trudem, szczególnie pierwszoklasiści) do wnętrza samochodu i mógł przez chwilę poczuć się strażakiem. Potem to już był prawie „śmigus-dyngus” – uczniowie „gasili” pożar, niejednokrotnie polewając się wzajemnie wodą.
Zaangażowanie dzieci w te zajęcia pozwala sądzić, że dzielnie sobie poradzą w przypadku ewentualnego pożaru. |
|
|
Bieg kardynała Stefana Wyszyńskiego - Razem dla Niepodległej |
|
 30 maja 2018r. uczniowie naszej szkoły wzieli udział w rywalizacji z okazji Dnia Patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim oraz w związku z realizacjią Międzyszkolnego projektu edukacyjnego „Razem dla Niepodległej” - w ktorym uczestniczymy razem ze szołą podstawową w Gruszowie Wielkim i Smęgorzowie.
Biegi przeprowadzono z podziałem na kategorie wiekowe: klasy I-III biegały na dystansie 200 metrów,a uczniowie klas IV-VI do pokonania mieli 400 metrów.
Do sportowej rywalizacji przystąpiło 39 uczniów z naszej szkoły. Wyniki naszych reprezentantów przedstawiają się następująco:
Klasy I dziewczęta – 200 m
III miejsce Daria Nowak
Klasy I chłopcy- 200 m
II miejsce Łukasz Łachut
Klasy II dziewczęta- 200 m
II miejsce Kamila Wąż
Klasy II chłopcy-200 m
I miejsce Mateusz Kot
II miejsce Marek Banaś
Klasy III dziewczęta-200 m
I miejsce Julia Puła
II miejsce Agnieszka Kmieć
III miejsce Natalia Kijak
Klasy III chłopcy- 200 m
II miejsce Tobiasz Pikul
III miejsce Patryk Sadko
Klasy IV dziewczeta-400 m
III miejsce Roksana Puła
Klasy V chłopcy- 400 m
I miejsce Adrian Machaj
II miejsce Dawid Kawa
III miejsce Stanisław Szwajkosz
Klasa V dziewczęta- 400 m
I miejsce Gabriela Kmieć
III miejsce Patrycja Siewierska
Klasy VI dziewczęta-400 m
I miejsce Natalia Kijak
Klasy VI chłopcy-400 m
I miejsce Michał Wójcik
III miejsce Adrian Początek
Klasy VII- chłopcy-600 m
II miejsce Kamil Kowal
Po zakończonej rywalizacji najlepsi biegacze zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami oraz dyplomami. Nasi uczniowie stanęli aż 20 razy na podium. Na wyróżnienie zasługują uczniowie klasy III i V, którzy wywalczyli po pięć medali w swoich kategoriach wiekowych.
GRATULUJEMY!
Opracowanie: Renata Sojka |
|
|
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
|
|
|
|
|
|
|
Urodziny:
|
|