25 Maj 2025 18:28
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

REKOLEKCJE SZKOLNE
REKOLEKCJE SZKOLNE

Rekolekcje to taki rodzaj lekcji, gdzie dzieci, młodzież i starsi stają się lepsi.

Od poniedziałku, 12 marca, ta myśl przez trzy dni towarzyszyła uczniom i nauczycielom z racji wielkopostnych rekolekcji szkolnych. Zorganizował je ks. proboszcz Stanisław Bieleń, a nauki rekolekcyjne głosił ks. mgr Józef Sadowski, proboszcz parafii Cerekiew i wicedziekan dekanatu Uście Solne.

W pierwszy dzień społeczność szkolna uczestniczyła w Mszy św. i dialogowanej homilii. Tematem przewodnim była rymowanka: Mam tylko jedną duszę, którą zbawić muszę. Dla zobrazowania homilii przed ołtarzem stanęło bezlistne, uschłe i smutne drzewko, które już następnego dnia miało pokryć się serduszkami z zapisanymi przez dzieci dobrymi postanowieniami i uczynkami – aby nabrało życia. Te postanowienia z kolei prowadziły do wyboru drogi w górę, do nieba, do zbawienia, a nie w dół, do piekła – co również ilustrowały kolorowe plansze.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w nauce rekolekcyjnej, co przejawiło się w stuprocentowej obecności, udzielanych odpowiedziach i wyśpiewanych całym sercem pieśniach, wśród których szczególnie mocno zabrzmiały słowa „Sercem kocham Jezusa”.

Drugi dzień szkolnych rekolekcji wielkopostnych upłynął pod znakiem przygotowań do spowiedzi. Rekolekcjonista ks. Józef Sadowski oparł swoje rozważania na ewangelicznym synu marnotrawnym. Taka też postać pojawiła się w kościele, ubrana w szaty do wypasu świń. Syn marnotrawny, w którego wcielił się uczeń klasy IV Kacper Kogut,  miał przyczepione do koszuli grzechy popełniane przez współczesne dzieci i młodzież. Wspólne odczytywanie grzechów było zarazem swoistym rachunkiem sumienia, jednym z pięciu warunków dobrej spowiedzi świętej. Również dwa plakaty, obrazujące niewłaściwe zachowania młodych, pobudzały do myślenia.

Powoli zaczęło nabierać życia uschłe drzewko, towarzyszące naszym rekolekcjom. Zawisły na nim kolorowe serduszka z dobrymi uczynkami i postanowieniami rekolekcyjnymi. Jeszcze nie wszyscy uczniowie zawiesili serca, ale mogą to uczynić jutro - puste gałęzie czekają.

Po Mszy św. dzieci podeszły do kratek konfesjonałów, gdzie czekało na nich ośmiu spowiedników. Dzień pojednania się z Bogiem był najważniejszym dniem rekolekcji.

Trzeci, ostatni już dzień rekolekcji szkolnych, na drzewku przybyło dużo serduszek z dobrymi uczynkami i postanowieniami. Uczniowie klasy I przygotowali je dodatkowo na zajęciach z techniki i tak jak inni zawiesili zaraz po wejściu do świątyni.

Podsumowująca rekolekcyjne nauki homilia osnuta była wokół trzech opowieści. Pierwsza dotyczyła pięknej ale złej królewny, która od królewicza otrzymała tajemniczy kwiat. Roślina zakwitała tylko wówczas, gdy było się dobrym cały dzień. Zaciekawiona królewna niecierpliwie czekała kilka dni, żeby zobaczyć piękny kwiat, aż wreszcie, kiedy udało się jej dobrze przeżyć dzień, mogła go podziwiać. Także nasi uczniowie zachwycali się urokliwym pięknem storczyka, będącym zachętą do dobrego życia.

Drugą historię, opowiedzianą przez ks. rekolekcjonistę, inscenizowali czterej uczniowie. Oto niewidomy dostał do ręki płonącą pochodnię i przez to był dla wszystkich widoczny, szczególnie w ciemnościach. Został jednak potrącony i przewrócony na ziemię przez jakiegoś człowieka. Zdziwiony usłyszał, że przyczyna potrącenia tkwiła w zgaszonej nagle pochodni. Tak dzieje się z każdym, kto traci przez grzech światło – łaskę uświęcającą. Z kolei trzecia opowieść była indiańską legendą. Chłopiec został poproszony przez jadowitego węża o przeniesienie w bezpieczne miejsce. Niewiele się namyślając, wykonał prośbę zwierzęcia, chowając go za pazuchę. Jakież było jego zdziwienie, kiedy wąż, będąc już bezpiecznym, niespodziewanie ukąsił swego dobroczyńcę. Wytłumaczenie węża było proste: taka jest natura węża. Człowiek, tracąc czujność, zgadzając się na pokusy i nie walcząc z nimi, sam dobrowolnie naraża się na niebezpieczeństwo popełnienia grzechu.

Zwieńczeniem rekolekcji było błogosławieństwo krzyżem rekolekcyjnym i zyskanie odpustu zupełnego. Mszę św. ubogacił śpiew scholi kierowanej przez p. Waldemara Szloska.

Delegacja nauczycieli w osobach p. Mireli Kiełbasa i p. Grzegorza Kozaki podziękowała ks. Józefowi Sadowskiemu za rekolekcyjne trudy, wręczając mu bukiet kwiatów.

Słodką niespodzianką na zakończenie rekolekcji były dwa kosze cukierków. Oprócz głównego odpowiedzialnego za rekolekcje ks. proboszcza Stanisława Bielenia, w przygotowaniu rekwizytów do nauk rekolekcyjnych pomogli  nauczyciele: p. Irena Klich, p. Krystyna Wenc i p. Mirela Kiełbasa oraz rodzic p. Adam Rokocz.

Opracowała: Irena Klich

Pogadanka funkcjonariuszy dąbrowskiej drogówki nt. bezpieczeństwa
Pogadanka  funkcjonariuszy dąbrowskiej drogówki nt. bezpieczeństwa

W związku ze zbliżającą się wiosną na drogach pojawią się rowerzyści. 

Dąbrowscy policjanci: Kierownik Referatu Ruchu Drogowego podkom. Jacek Wójcik oraz st. sierż. Paweł Masłoń  przeprowadzili  pogadankę  z uczniami klas I – VII nt.  bezpieczeństwa na drodze publicznej.

Funkcjonariusze przypomnieli uczniom przepisy dotyczące ruchu pieszych i rowerzystów oraz zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Zwrócili uwagę na obowiązkowe wyposażenie rowerów oraz konieczność noszenia odblasków o zmroku. Zachęcili uczniów naszej szkoły do udziału w Turniejach wiedzy o Bezpieczeństwie w  Ruchu Drogowym.

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

OPRACOWANIE: Renata Sojka – koordynator ds. bezpieczeństwa uczniów w szkole

Konkurs plastyczny na zakładkę do książki pt. "Wystająca natka"
Konkurs plastyczny na zakładkę do książki pt. "Wystająca natka"

Biblioteka szkolna - w ramach Programu "Bądź zdrów" /zadanie 4/ Szkoły Promującej Zdrowie, ogłasza konkurs plastyczny na zakładkę do książki pn. „Wystająca natka”.

REGULAMIN KONKURSU

1. ORGANIZATOR

Bibliotekarz – Dariusz Węglowski  

2. CELE KONKURSU

  • Poszerzanie zainteresowań czytelniczych.
  • Pobudzenie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży.
  • Dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym.
  • Kształtowanie poczucia estetyki.
  • Doskonalenie sprawności manualnych.
  • Współpraca biblioteki z nauczycielami w realizacji projektu edukacyjnego.
  • Rozbudzenie świadomości poszanowania książek oraz zdrowego trybu życia – popularyzacja spożywania warzyw.

3. WARUNKI UCZESTNICTWA

  1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz IV – VII.
  2. Zadaniem uczestników jest wykonanie jednostronnej zakładki do książki wyglądem nawiązującym do dowolnego warzywa.
  3. Praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane itp.).
  4. Użyte  materiały powinny być płaskie, niebrudzące i nieniszczące książki.
  5. Kształt pracy dowolny.
  6. Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie i samodzielnie  wykonaną pracę.
  7. Na odwrocie każdej pracy należy umieścić następujące informacje: imię i nazwisko autora projektu, klasę.
  8. Zakładki należy złożyć do 16 marca do Biblioteki Szkolnej – ogłoszenie wyników 21 marca.

Jury: G. Kruk /koordynator projektu/, D. Grzesik /nauczyciel plastyki/, B. Pabian /nauczyciel techniki/

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe!

"Wkręć się w pomaganie"
"Wkręć się w pomaganie"

Uczniowie naszej szkoły przekazali prawie 300 litrów plastikowych nakrętek na rzecz niepełnosprawnej Mai. Dziewczynka urodziła się z zespołem Downa. Jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Dzięki intensywnej rehabilitacji i leczeniu jest szansa na wzrost poziomu rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego. Zebrane ze sprzedaży nakrętek pieniądze zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej Mai.

„Otwórz serce i przyłącz się do akcji – dla wspólnego dzieła pomocy chorej dziewczynce”.

Opracowanie: Renata Sojka

Alicja w zaczarowanej krainie
Alicja w zaczarowanej krainie

Pod takim tytułem Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, wystawił  1. 03. sztukę teatralną dla naszych najmłodszych uczniów. Spektakl został wystawiony w Dąbrowskim Domu Kultury, a wyjazd zorganizowały wychowawczynie klas I –III Irena Klich, Mirela Kiełbasa i Grażyna Kruk.

Sztuka opowiada o przygodach dziewczynki w zaczarowanej krainie. W tajemniczym miejscu dziewczynka spotyka zaczarowane postaci i przeżywa niesamowite przygody. Dowiaduje się jak ważna w życiu jest przyjaźń i że nie należy nikogo osądzać po wyglądzie.

Artyści zadbali o to, aby dzieci razem z nimi dzięki fascynującej scenografii, grze świateł, barwnym kostiumom, wesołej muzyce oraz humorystycznym dialogom znalazły się w krainie czarów.

Uczniowie nagrodzili grę aktorów gromkimi brawami. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zaproszenie na sztukę, która jak mniemamy, będzie równie ciekawa jak ,,Alicja w zaczarowanej krainie”.

Opracowanie: M. Kiełbasa

TANECZNE ZWYCIĘSTWO
TANECZNE ZWYCIĘSTWO

Uczeń klasy I Adaś Ciąbor może poszczycić się dużym sukcesem. W czasie ferii zimowych chłopiec wziął udział w Beskidzkim Festiwalu Tańca Kęty 2018. Była to IV edycja Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Patronat nad turniejem objął burmistrz gminy Kęty Jan Klęczar, a patronat honorowy marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Adaś zajął I miejsce z wyróżnieniem w kategorii 8 - 9 lat BRĄZ. Chłopiec uczy się tańca drugi rok. Jego partnerką jest Wiktoria Węgiel ze szkoły podstawowej w Zarzeczu.

W sobotę, 3 marca, Adaś wziął udział w I Turnieju Tańca Towarzyskiego Royal Cup Wieliczka 2018. Ponadto 3 grudnia 2017 roku zajął I miejsce w swojej kategorii w Turnieju Tańca Towarzyskiego „Mikołaj ze Zdrowolubkiem” w Piekarach.

Na swoim koncie w roku 2017 chłopiec ma już kilka sukcesów: dwa pierwsze miejsca w IV Tuchowskim Show Młodych Talentów, udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca LATIN DANCE SHOW o puchar Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Tańca LATINO CUP o puchar Burmistrza Żabna.

Adasiowi życzymy kolejnych tanecznych sukcesów!

Opracowanie Irena Klich

Powiatowy turniej piłki siatkowej chłopców
Powiatowy turniej piłki siatkowej chłopców

8 lutego na Hali Sportowej im. Agaty Mróz – Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej chłopców.

Do rywalizacji zgłosiły się najlepsze drużyny z poszczególnych gmin: SP Zabrnie, SP Borki, SP nr 2 Dąbrowa Tarnowska, SP Nieczajna Górna, SP Olesno.

Drużyna chłopców z naszej szkoły dzielnie walczyła w składzie: Michał Wójcik, Wiktor Wybraniec, Patryk Szwajkosz, Hubert Świerczek, Dawid Świerczek, Łukasz Wojtas, Mateusz Rogóż, Adrian Początek.

Mecze rozegrano systemem każdy z każdym.  Nad przebiegiem turnieju czuwali nauczyciele wychowania fizycznego.

Ostateczne wyniki zawodów powiatowych przedstawiają się następująco:

I miejsce –SP Zabrnie

II miejsce -SP Borki        

III miejsce- SP Nieczajna Górna

IV miejsce- SP Olesno

V Miejsce –SP  nr 2 Dąbrowa Tarnowska

Drużyna siatkarska wywalczyła  dyplom dla  naszej szkoły.

Gratulujemy!!!

Opracowanie: Renata Sojka

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.05 51,685,213 unikalnych wizyt