22 Maj 2025 20:54
BIP
Szkoła online
Szkoły ponadpodstawowe
Kuratorium Oświaty
O szkole

Dla sześciolatków

Kontakt

Historia szkoły

Osiągnięcia uczniów

Informacje dla rodziców

Kadra szkoły

Uczniowie

Rada Rodziców

Samorząd Uczniowski

Statut szkoły

Nasze archiwum

Nasze projekty

Nasze osiągnięcia
Losowa Fotka
Projekty unijne




Ankieta
Jaką ocenę wystawisz nowej stronie?

6

5

4

3

2

1

SZKOLNE WYPOMINKI NA CMENTARZU
SZKOLNE WYPOMINKI NA CMENTARZU

W listopadzie co roku cała szkoła udaje się na cmentarz parafialny, aby uczestniczyć w wypominkach. W tym roku uczynili to w piątek, 6 listopada, uczniowie klas I – III z Paniami Ireną Klich i Roksaną Kaczówka. Wykorzystaliśmy ostatnie cieplejsze chwile przed pogorszeniem pogody. Na cmentarzu, zachowując zasady bezpieczeństwa, modliliśmy się za zmarłych zapisanych na „wypominkowych kartkach”. Później podeszliśmy do grobów swoich bliskich, zapalając na nich zabrane ze sobą znicze.

Cieszymy się, że udało się w ten sposób podtrzymać listopadową tradycję naszej szkoły.

Opracowanie: Irena Klich

Pamięć o pani Stefanii Szczygłównej
Pamięć o pani Stefanii Szczygłównej

Śp. Stefania Szczygłówna zapisała się pięknymi czynami w naszej pamięci, dlatego jako szkoła pamiętamy o Niej.

Pani Stefania zawsze służyła radą i wsparciem. Była oddana swojemu powołaniu i z wielkim zaangażowaniem działała dla dobra wspólnego. Nie zważając na zagrożenie organizowała tajne nauczanie dla dzieci.

Jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej.

W związku z listopadowym świętem, czasem zadumy i refleksji oraz pamięci o zmarłych, odwiedziliśmy cmentarz w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie na grobie śp. Stefanii Szczygieł złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.

#szkolapamieta

https://www.gov.pl/web/edukacja/szkola-pamieta

Opracowanie: Dariusz Węglowski

Spotkanie z pisarką Joanną Jagiełłą
Spotkanie z pisarką Joanną Jagiełłą

28 października uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu  z autorką kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży Joanną Jagiełłą. To trzykrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Wiele jej powieści zostało nagrodzonych przez Polską Sekcję IBBY, a „Jak ziarnka piasku” otrzymała nagrodę Książki Roku 2018 i została wpisana na listę White Ravens 2018.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadania „Dąbrowski Festiwal Słowa” - 4. Edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie, którego myślą przewodnią było spełnianie marzeń, okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem czytelniczym dla uczestników.  

Rozmowy o publikacjach, prezentacje doświadczeń oraz odpowiedzi pisarki na pytania dzieci wzbogaciły wiedzę i rozbudziły nowe pasje małych czytelników.

Chociaż spotkanie odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym panowała na nim przyjazna i wesoła atmosfera.

To kolejna wartościowa inicjatywa czytelnicza zorganizowana przez szkolną bibliotekę.

Opracował: Dariusz Węglowski  

Kukiełki owocowo - warzywne
Kukiełki owocowo - warzywne

19  października 2020 roku, uczniowie klas I - III przygotowali wystawę kukiełek owocowo – warzywnych.

Na stolikach uśmiechały się jesienne laleczki z pora, marchwi, brokułu i patisona. Obok nich na słoniu z kabaczka i pietruszki jechał Staś – podróżnik. Dostojnie prezentował się łabędź z cudnie wygiętym ogonem. Były tam  jeże z ziemniaka i winogron, misie z dyni oraz owca z kalafiora. A nad wszystkim czuwała sowa "mądra głowa".

Uczniowie podziwiali wystawę na szkolnym korytarzu. Wykonano pamiątkowe zdjęcia. Uczestnicy otrzymali drobne upominki w postaci magnesów na lodówkę i słodkich wafelków. Zachęcamy i zapraszamy do udziału w kolejnych wystawach i konkursach. 

Opracowanie: Grażyna Kruk

WSPOMINAMY KSIĘDZA JERZEGO
WSPOMINAMY KSIĘDZA JERZEGO

Ks. Jerzy Popiełuszko w latach walki z komuną był symbolem walki o wolność będącą podstawowym prawem człowieka. 19 października obchodziliśmy 36. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. W 1984 r. w pobliżu wioski Górsk koło Torunia funkcjonariusze IV Departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego, uprowadzili, a następnie zamordowali księdza Jerzego, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności, organizatora Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie.

Nasza szkoła uczciła pamięć Patrona poprzez udział uczniów, nauczycieli i rodziców w nabożeństwach sprawowanych tego dnia w kościele. Najpierw było to nabożeństwo różańcowe. Modlitwę prowadziły dzieci: Nikola Szlosek i Samuel Warzecha oraz nauczyciele: Irena Klich i Waldemar Szlosek. Poszczególne rozważania różańcowe dotyczyły wartości, które były bliskie ks. Popiełuszce. Godność, wolność, prawda, sprawiedliwość i praca to tematy żywo obecne w homiliach naszego Patrona.

Później ks. proboszcz Stanisław Bieleń odczytał litanię do błogosławionego księdza Jerzego i specjalne wezwania modlitewne. Kolejnym punktem był Msza św., którą kapłan celebrował z ornacie z ks. Popiełuszką.

Opracowała Irena Klich

Uwaga - zdalne nauczanie
Uwaga - zdalne nauczanie

Dyrektor Szkoły informuje, że w związku z bieżącą sytuacją związaną  z pandemią COVID 19 od poniedziałku – 26 października – klasy 4 – 8 przechodzą na tryb nauki zdalnej.

Dodatkowe informacje: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne

 

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - OMAN I ZEA
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - OMAN I ZEA

20 października odwiedził naszą szkołę podróżnik z firmy TRZASK. Tym razem przybliżył uczniom klas I – III przyrodę, religię i kulturę Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwa na Półwyspie Arabskim. W obu bardzo widoczne jest przywiązanie do tradycji i religii. W obu też odkryto ogromne złoża ropy naftowej. Dzięki ropie naftowej Zjednoczone Emiraty Arabskie wybudowały na pustyni niezwykłe miasto – Dubaj. Wielki przepych i bogactwo miesza się tu z tradycją i biedą taniej siły roboczej. Kraj ten leżący nad Zatoką Perską, gdzie litr benzyny jest tańszy niż litr wody pitnej, to kraj wielu kontrastów.

W trakcie spotkania usłyszeliśmy historię przywódców – Sułtana Qaboosa  i Szejka Zayeda  – którzy mając śmiałe wizje i niemal nieograniczone możliwości, uczynili te kraje tym, czym są dzisiaj.

Odwiedziliśmy piaszczystą pustynię Sharqiya i dowiedzieliśmy się, jak kiedyś mogło wyglądać tu życie. Przyglądaliśmy się też temu, jak „oswojone” jest dzisiaj to miejsce.

Usłyszeliśmy opowieść o wielbłądach, które kiedyś zapewniały przetrwanie na pustyni. Jak są przystosowane do życia bez wody? Odwiedziliśmy też targ wielbłądów, żeby sprawdzić czy wciąż są tak cenne i czy ktoś je jeszcze kupuje.

W górach Al Hajar na północy Omanu poszukaliśmy Wielkiego Kanionu – czyli Wadi Ghul. Spędziliśmy noc nad jego krawędzią. Sprawdziliśmy też, czy na dnie doliny można znaleźć wodę nawet jeśli deszcz nie padał od wielu miesięcy.

Wędrując wzdłuż wybrzeża Omanu, odwiedziliśmy plażę, na której Żółwie Zielone składają swoje jajka. Spędzenie nocy w towarzystwie tych niesamowitych gadów wspominać będziemy pewnie do końca życia.

Sprawdzimy ile piasku trzeba wsypać do morza, żeby powstała sztuczna wyspa. Oczywiście nie byle jaka – najlepiej, żeby było widać ją z kosmosu. No i koniecznie w kształcie daktylowej palmy.

Wyjechaliśmy na 125 piętro Burj Khalifa – najwyższej obecnie budowli na naszej planecie.

Czy da się zrobić zamrażarkę tak wielką, żeby w jej środku dało się jeździć na nartach? Jak się okazuje - da się! Oczywiście, jeżeli cena nie gra roli. Pojedziemy zobaczyć efekt do Ski Dubaj – stoku narciarskiego na środku pustyni.

Odwiedzimy też największy na świecie szpital dla sokołów w Abu Dhabi. Zobaczymy, jak koryguje się dziób, ostrzy pazury, dokleja pióra, albo robi znacznie poważniejsze zabiegi. Wszystko, żeby szejk mógł zabrać na pustynię swojego pupila gotowego do polowania.

Zastanowimy się też nad tym, kto buduje Oman i ZEA? Ilu pracowników trzeba, żeby obsłużyć tak ogromną ilość budów? Skąd ich wziąć? Ile się im płaci? W jakich warunkach mieszkają? Czy faktycznie dla nich Dubaj to Złote Miasto?

W trakcie spotkania zobaczyliśmy również kilka rekwizytów przywiezionych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.

Opracowanie Irena Klich

Dziennik elektroniczny
Jadłospis
RODO
Dokumenty szkolne
NASZ PATRON
Pieśń szkoły
CIEKAWSCY
Nasz nowy projekt
Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Urodziny Urodziny:
Atlas Szkoły z klasą 2.0
Uczestniczymy







Wygenerowano w sekund: 0.04 51,638,007 unikalnych wizyt