 W dniu 20. 11. 2015 r. w klasie VI odbyło się niecodzienne spotkanie. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego pani Mireli Kiełbasa przygotowali debatę uczniowską na temat ,,Jak mądrze korzystać z komputera i Internetu”.
Debata została przygotowana w ramach realizacji programu ,,Szkoła z klasą 2.0”. Był to typ debaty oksfordzkiej. Miała na celu wypracowanie wspólnych wniosków, dyskusję nad argumentami przeciwnika, przekonywanie do swoich racji. Debata uczyła retoryki, argumentacji, wystąpień publicznych, swobody wypowiedzi, kulturalnej dyskusji, a więc umiejętności bardzo przydatnych w dzisiejszym świecie.
Przeprowadzoną debatę poprzedziły przygotowania:
- wstępne polegające na wyborze tematu, sposobu i terminu debaty;
- merytoryczne, czyli zebranie materiałów do dyskusji;
- techniczne, polegające na opracowaniu sposobu dyskutowania i przedstawiania własnych argumentów;
- dodatkowe porady mające na celu wyrobienie u uczniów umiejętności kulturalnego debatowania.
Uczniowie klasy VI bardzo pilnie przygotowali się do debaty. Zgromadzili wiele ciekawych materiałów, rysunków, wykresów, materiałów tekstowych. Żywo dyskutowali stosując się do wcześniej opracowanych zasad debatowania, popierali swoje argumenty odpowiednimi materiałami, wyrażali swoje zdanie, potrafili wyrazić opinię inną niż pozostali uczestnicy debaty. W wyniku ekspresyjnie prowadzonej dyskusji opracowano:
Mini kodeks 2.0
1. Z rodzicami i uczniami komunikujemy się poprzez pocztę elektroniczną oraz telefon komórkowy wg reguł i zasad uzgodnionych przez wszystkie strony.
2. Mądrze korzystamy z e-zasobów. Informacje z Internetu wykorzystujemy, a nie kopiujemy – zawsze podajemy źródło informacji. Uważnie czytamy tekst, sprawdzamy jego wiarygodność.
3. Dzielimy się wiedzą. Chętnie pomagamy w kwestiach TIK wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Pamiętamy o młodszych kolegach ze szkoły.
4. Używamy nowych technologii w szkole Nauczyciele różnych przedmiotów w naszej szkole korzystają z TIK podczas swoich lekcji: organizują zajęcia w sali komputerowej, wykorzystują TIK zadając prace domowe i podczas zajęć na różnych przedmiotach (komputer, tablica multimedialna, projektor, aparat, telefon itp.).
5. Dbamy o szkolną stronę internetową, bo jest wizytówką szkoły (np. dostarczamy administratorowi strony ciekawe informacje z życia klasy, umieszczamy ważne informacje itp.).
6. Dbamy o bezpieczeństwo w sieci. Nigdy nie podajemy w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługujemy się Nickiem, czyli pseudonimem. Nigdy nie podajemy osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego i numeru telefonu. Nie podajemy też adresu e- mailowego, GG, Skype.
7 Nigdy nie wysyłamy swoich zdjęć.
8. Szanujemy innych użytkowników Internetu. Traktujemy ich tak, jak chcemy, żeby oni traktowali nas.
9. Pamiętamy, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu! Dbamy o swoje hasło, jak o największą tajemnicę.
Opracowanie: Mirela Kiełbasa |