 Klasy edukacji wczesnoszkolnej są częstymi gośćmi nie tylko u strażaków w Nieczajnej, ale także w Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. W tym roku uczniowie klas I – III zawitali do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na początku czerwca. Wyjazd zorganizowała p. Irena Klich wspólnie z p. Mirelą Kiełbasa i p. Grażyną Kruk.
Dąbrowską strażacką atrakcją od 16 stycznia br. jest sala edukacyjna dla dzieci „Ognik”. Powstała ona w ramach rządowego programu „Bezpieczna +”. Przeszkoleni strażacy przygotowali interesującą prezentację multimedialną, ale także zorganizowali najmłodszym zajęcia praktyczne, uczące m.in. ewakuacji z miejsca pożaru oraz powiadomienia Straży Pożarnej o zagrożeniu. Zaprezentowali również w praktyce działanie czujnika czadu i dymu oraz rozprzestrzenianie się dymu w warunkach pożaru. Przypomnieli uczniom wszystkie numery alarmowe do służb ratowniczych oraz obowiązki strażaka. Poinformowali, jak należy się zachować w przypadku różnych zagrożeń (m.in. podczas pożaru w domu i szkole), jak powiadomić służby o niebezpiecznym zdarzeniu, jak rozpoznać znaki ewakuacyjne i ostrzegawcze oraz ewakuować się z miejsca objętego pożarem. Nauczyli dzieci, czego unikać i jak prawidłowo gasić płonące urządzenia elektryczne, rozpalony olej w kuchni itp. Uczulili uczniów na największe zagrożenie zimowe, czyli zatrucie czadem, często nazywanym „cichym zabójcą”.
Dzieci zostały również zapoznane z wyposażeniem wozu strażackiego. Każdy uczeń wszedł (niekiedy z trudem, szczególnie pierwszoklasiści) do wnętrza samochodu i mógł przez chwilę poczuć się strażakiem. Potem to już był prawie „śmigus-dyngus” – uczniowie „gasili” pożar, niejednokrotnie polewając się wzajemnie wodą.
Zaangażowanie dzieci w te zajęcia pozwala sądzić, że dzielnie sobie poradzą w przypadku ewentualnego pożaru. |