„Byłeś” – nie wolno tak mówić, „Jesteś” – trzeba mocno wierzyć, że jesteś żywym symbolem tego, co w człowieku najpiękniejsze.
Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej dopiero dwa lata cieszy się patronatem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, ale już wypracowała sobie rytuał obchodów Święta Patrona. W tym roku uroczystości odbyły się 9 maja w dwóch miejscach: kościele parafialnym i szkole, a koordynowała nimi p. Irena Klich. Po wspólnym przemarszu całej społeczności szkolnej pod znakiem sztandaru szkoły do świątyni, ks. proboszcz Stanisław Bieleń celebrował Mszę św. i wygłosił homilię, w której wielokrotnie pytał uczniów i nauczycieli o ich wierność przykazaniom, modlitwie, Bogu. Obsadę liturgiczną zapewnili uczniowie, zaś śpiewom przewodziła schola parafialna pod kierunkiem p. Waldemara Szloska. Na zakończenie wszyscy oddali cześć Patronowi poprzez ucałowanie relikwii Błogosławionego. Zostały one udostępnione przez parafię Skrzyszów koło Dębicy (województwo podkarpackie) – tamtejszej szkole również patronuje ks. Popiełuszko.
Już w szkole wszystkich uczniów i zaproszonych gości (ks. kanonika Władysława Jaróga i rodziców) powitał p. dyrektor Dariusz Węglowski. Bicie dzwonu Księdza Jerzego (spod kościoła na Żoliborzu w Warszawie) i wejście grupy teatralnej z zapalonymi zniczami było zapowiedzią inscenizowanego montażu słowno-muzycznego pod hasłem cytatu z kazania ks. Popiełuszki „Bóg ma najwięcej sił w miłości”. Ponad godzinę w zupełnej ciszy przerywanej jedynie oklaskami widzowie śledzili życie, działalność duszpasterską i męczeńską śmierć księdza Popiełuszki. Występ wzbogacił pokaz multimedialny, w którym znalazły się slajdy z kwietniowej wycieczki szkolnej do grobu Ks. Jerzego w stolicy. W trakcie montażu odbył się także konkurs recytatorski „Poezja o Księdzu Jerzym”. Występ, oprawę muzyczną i dekorację na tę uroczystość przygotowali nauczyciele: p. Irena Klich, p. Mirela Kiełbasa i p. Waldemar Szlosek.
Kolejnym punktem Dnia Patrona było rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Kwiaty na imieniny Księdza Jerzego”, przeprowadzonego w dwóch kategoriach wiekowych (klasy młodsze i starsze) przez nauczycieli: Krystynę Wenc i Gorotę Grzesik. Piękne bibułowe wiązanki kwiatów (42 prac3 w koszach, wazonach, doniczkach, pniach drzew…), wykonane przez poszczególne rodziny, zostały nagrodzone dyplomami i książkami o Patronie zakupionymi w sanktuarium w Warszawie. Niemal cała szkoła, bo wszyscy uczestnicy konkursów i aktorzy zostali poczęstowani słodyczami. Było to możliwe dzięki sponsorom: Radzie Rodziców i indywidualnym Ofiarodawcom pragnącym zachować anonimowość.
Na zakończenie „ks. Popiełuszko” wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowy obrazek z modlitwami do Błogosławionego.
Na korytarzu szkolnym można było podziwiać dwie wystawy: fotografii wykonanych podczas wspomnianej wycieczki do sanktuarium Bł. Ks. Popiełuszki w Warszawie (wystawę przygotowała Bernadeta Pabian) oraz publikacji dotyczących Patrona (książki, czasopisma, płyty CD, obrazki, relikwie drugiego stopnia, plakaty) ze zbiorów I. Klich.
Przygotowanie Dnia Patrona było możliwe dzięki zaangażowaniu całego grona pedagogicznego. W pamięci społeczności szkolnej zostało niełatwe przesłanie księdza Jerzego, które najmocniej wybrzmiało podczas uroczystości:
„Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą.
Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść.
Zamilknąć, gdy inni mówią.
Modlić się, gdy inni przeklinają.
Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić.
Przebaczyć, gdy inni tego nie potrafią.
Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”.
Rodziny uczniów nagrodzonych w konkursie plastycznym:
klasy 1-3:
I miejsce – Andrzej Michalczyk – kl. 2 (rodzina wykonała 2 prace)
II miejsce – Wiktoria Pilas – kl. 3
Natalia Wątroba – kl. 1
III miejsce – Kacper Rokocz – kl. 2
Kinga Wybraniec – kl. 2
Klaudia Baroń i Aneta Wąż – kl. 3
wyróżnienia:
Kacper Kijak – kl. 3
Natalia Wojtas – kl. 2
Kamil Kowal – kl. 2
Joanna Foszcz – kl. 2
Klasy 4-6:
I miejsce – Gabriela Kuta – kl. V
Weronika Szlosek – kl. 6
II miejsce – Kamila Machaj – kl. V
III miejsce – Karolina Bąk – kl. IV
Klasa VI (praca zbiorowa)
wyróżnienia:
Roksana Kawa – kl. IV
Weronika i Krzysztof Szwajkosz – kl. II i IV
Patrycja Rogóż – kl. IV
Klaudia Partyńska – kl. VI
Lista nagrodzonych w konkursie recytatorskim:
I miejsce – Wiktoria Mielec – kl. VI
II miejsce – Natalia Nędza – kl. IV
III miejsce – Ewa Mol – kl. V
Wyróżnienia:
Klaudia Partyńska – kl. VI
Aleksandra Mazur – kl. IV
Kamila Machaj – kl. V
Oprac. Irena Klich
Zdjęcia - w galerii.
|