Uczestnicy koła regionalnego projektu „Równaj w górę” POKL Podziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w tarnowskim Muzeum Etnograficznym.
Były to ostatnie dwa wyjazdy z zaplanowanych sześciu – w ramach całego projektu.
Podczas warsztatów bednarskich uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę średniowiecznego, wiejskiego gospodarstwa. Razem z bednarzem wyrabiali naczynia drewniane: beczki, kadzie, balie i maśnice. Obserwowali ciężką pracę przy drewnie. rozpoznawali zapach olchy, sosny, lipy i dębu. Uczestnicy zajęć regionalnych z zainteresowaniem słuchali opowieści o dawnych targach i jarmarkach, na których bednarze sprzedawali swoje wyroby.
Spotkanie zakończyło się ciekawym konkursem. Okazało się, że prawdziwych bednarzy w Polsce jest tylko kilku. Wielka szkoda!
Podczas spotkania na Zamku w Dębnie dzieci zobaczyły przedmioty używane w walkach turniejowych: chorągwie, proporce, tarcze, topory. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali, jak wyglądało przygotowanie giermka i pasowanie go na rycerza, turnieje rycerskie i średniowieczne bale.
W murach pięknego zamku rozbrzmiewała wspaniała muzyka, a dziewczynki zamieniły się w prawdziwe damy dworu. Chłopcy, ubrani w zbroje, wzięli udział w prawdziwym, średniowiecznym turnieju. Na koniec urocze damy dworu zaprezentowały średniowieczny taniec.
Szybko minęły zamkowe warsztaty, uczestnicy z trudem wracali do współczesności. Wszyscy obiecali, że w życiu będą kierowali się prawdziwymi, rycerskimi zasadami!
Celem wyjazdów było poznanie bogactwa kultury staropolskiej oraz budowanie świadomej tożsamości z własnym regionem i jego tradycją. |